Werona (język polski)

Werona (1.1)
Werona (1.2)
wymowa:
znaczenia:

rzeczownik, rodzaj żeński, nazwa własna

(1.1) geogr. miasto w północno-wschodnich Włoszech, w regionie administracyjnym Wenecja Euganejska[1]; zob. też Werona w Wikipedii
(1.2) geogr. adm. włoska prowincja ze stolicą w Weronie (1.1)
odmiana:
(1.1-2)
przykłady:
(1.1) Chcemy odwiedzić mianowicie romantyczną stolicę miłości: miasto Romea i JuliiWeronę. Rzeczywiście Werona ma do zaoferowania więcej atrakcji niż wszystkie inne miasta w Veneto (=Wenecji Euganejskiej), z wyjątkiem samej Wenecji[2].
(1.1) Właśnie w Weronie, w porozumieniu z Fryderykiem, Lucjusz III ogłosił słynną konstytucję «Ad abolendam» za pomocą której miało być powstrzymane rozprzestrzenianie się coraz groźniejszych herezji neomanichejskich[3].
(1.1) Otton przybył i błyskawicznie się z Berengariuszem rozprawił. Pozbawił go żelaznej korony Longobardów i zmusił do złożenia hołdu z ziem, które mu zostawił, zabrawszy mu i przyłączywszy do bawarskiego księstwa swego brata, Henryka, wschodnią Lombardię z Akwileją i Weroną[4].
składnia:
kolokacje:
(1.1) być / bywać / zamieszkać / mieszkać / pomieszkiwać / żyć / pracować / urodzić się / umrzeć / osiedlać się / osiedlić się w Weronie • wyjeżdżać / wyjechać / jechać / dojechać / udać się / wprowadzać się / wprowadzić się do Werony • przyjeżdżać / przyjechać / jechać / wyprowadzać się / wyprowadzić się z Werony • być / stać się mieszkańcem / mieszkanką Werony • mieszkaniec / mieszkanka Werony • droga / ulica / plac / dom / budynek / mieszkanie / siedziba w Weronie • pochodzić z Werony • przeprowadzać się / przeprowadzić się do Werony
synonimy:
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
(1.1) miasto
holonimy:
(1.1) Wenecja Euganejska
(1.2) Wenecja Euganejska
meronimy:
wyrazy pokrewne:
rzecz. werończyk m, weronka ż
przym. weroński
związki frazeologiczne:
etymologia:
(1.1) wł. Verona
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, oprac. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Warszawa 2013, ISBN 978-83-254-1988-2, s. 368.
  2. Maciej Roman Bombicki, Monte Cassino: 50 Lat Po Bitwie, s. 30, Polski Dom Wydawniczy "Ławica", 1994.
  3. Historia chrześcijaństwa: Ekspansja Kościoła rzymskiego : 1054-1274, s. 191, wyd. Krupski i S-ka, 2000.
  4. Stefan Bratkowski, Wiosna Europy: mnisi, królowie i wizjonerzy, s. 56, Iskry, 1997.
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.