na gorącym uczynku (język polski)

wymowa:
znaczenia:

fraza przysłówkowa

(1.1) praw. podczas popełniania przestępstwa
(1.2) przen. podczas czynienia czegoś niewłaściwego
odmiana:
(1.1-2) nieodm.
przykłady:
(1.1) Poseł nie może być zatrzymany lub aresztowany bez zgody Sejmu, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się Marszałka Sejmu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego[1].
(1.2) Kiedy posłała służące po wonności, obaj lubieżni starcy, dotychczas ukryci, podeszli do niej, i zażądali, aby im uległa, a jeśli nie będzie im powolna, oskarżą publicznie, że przyłapali na gorącym uczynku cudzołóstwa z jakimś młodzieńcem[2].
(1.2) Aniuta żywo interesowała się tym, co się dzieje w pokojach. Wchodziła bez potrzeby, udając, że sprząta, i stale podsłuchiwała pod drzwiami. Teraz przyłapałem na gorącym uczynku[3].
składnia:
kolokacje:
(1.1) złapać / przyłapać / schwytać / ująć na gorącym uczynku
synonimy:
(1.1) in flagranti, in flagrante delicto
antonimy:
hiperonimy:
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
związki frazeologiczne:
etymologia:
uwagi:
tłumaczenia:
źródła:
  1. Art. 105. Treść i zakres immunitetu poselskiego w: Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r..
  2. Witold Tyloch, Dzieje ksiąg Starego Testamentu : szkice z krytyki biblijnej, 1981, Narodowy Korpus Języka Polskiego.
  3. Jan Brzechwa, Gdy owoc dojrzewa, 1958, Narodowy Korpus Języka Polskiego.
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.