urlop ojcowski (język polski)

wymowa:
IPA: [ˈurlɔp ɔjˈʦ̑ɔfsʲci], AS: [urlop oi ̯cofsʹḱi], zjawiska fonetyczne: zmięk.utr. dźw.wym. warsz.
znaczenia:

fraza rzeczownikowa, rodzaj męskorzeczowy

(1.1) pot. urlop, z którego korzysta ojciec noworodka lub niemowlęcia w celu sprawowania nad nim opieki
(1.2) praw. urlop udzielany ojcu dziecka w wymiarze do 2 tygodni, przysługujący do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo urlop udzielany ojcu dziecka przysposobionego[1] zob. też urlop ojcowski w Wikipedii
odmiana:
(1.1-2)
przykłady:
(1.1) Moja żona nie wykorzysta całego macierzyńskiego, ona wróci do pracy, a ja pójdę na urlop ojcowski.
(1.2) Urlop ojcowski w przypadku przysposobienia dziecka przysługuje nie dłużej niż do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie.
składnia:
kolokacje:
(1) wniosek o urlop ojcowski • skorzystać z urlopu ojcowskiego • pójść / iść na urlop ojcowski • przebywać na urlopie ojcowskim
synonimy:
antonimy:
(1) urlop macierzyński
hiperonimy:
(1) urlop
hiponimy:
holonimy:
meronimy:
wyrazy pokrewne:
związki frazeologiczne:
etymologia:
uwagi:
(1) „Urlop ojcowski” jest określeniem zalecanym do stosowania przez normatywistów, którzy krytykują spotykany zamiast niego żartobliwy neologizm urlop tacierzyński[2][3].
(1.2) Definicja legalna pojęcia „urlop ojcowski” znajduje się w art. 1823 Kodeksu pracy. Zdefiniowane tam pojęcie prawne jest węższe niż "urlop ojcowski" w znaczeniu potocznym (1.1), które obejmuje wszystkie przypadki urlopów dla ojców.
tłumaczenia:
źródła:
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.