rozstrzelać (język polski)
- wymowa:
-
- znaczenia:
czasownik przechodni dokonany (ndk. rozstrzeliwać)
czasownik zwrotny dokonany rozstrzelać się (ndk. rozstrzeliwać się)
- (2.1) zacząć intensywnie strzelać[1]
- odmiana:
- (1.1) koniugacja I
forma liczba pojedyncza liczba mnoga 1. os. 2. os. 3. os. 1. os. 2. os. 3. os. bezokolicznik rozstrzelać czas przyszły prosty rozstrzelam rozstrzelasz rozstrzela rozstrzelamy rozstrzelacie rozstrzelają czas przeszły m rozstrzelałem rozstrzelałeś rozstrzelał rozstrzelaliśmy rozstrzelaliście rozstrzelali ż rozstrzelałam rozstrzelałaś rozstrzelała rozstrzelałyśmy rozstrzelałyście rozstrzelały n rozstrzelałom rozstrzelałoś rozstrzelało tryb rozkazujący niech rozstrzelam rozstrzelaj niech rozstrzela rozstrzelajmy rozstrzelajcie niech rozstrzelają pozostałe formy czas zaprzeszły m rozstrzelałem był rozstrzelałeś był rozstrzelał był rozstrzelaliśmy byli rozstrzelaliście byli rozstrzelali byli ż rozstrzelałam była rozstrzelałaś była rozstrzelała była rozstrzelałyśmy były rozstrzelałyście były rozstrzelały były n rozstrzelałom było rozstrzelałoś było rozstrzelało było forma bezosobowa czasu przeszłego rozstrzelano tryb przypuszczający m rozstrzelałbym,
byłbym rozstrzelałrozstrzelałbyś,
byłbyś rozstrzelałrozstrzelałby,
byłby rozstrzelałrozstrzelalibyśmy,
bylibyśmy rozstrzelalirozstrzelalibyście,
bylibyście rozstrzelalirozstrzelaliby,
byliby rozstrzelaliż rozstrzelałabym,
byłabym rozstrzelałarozstrzelałabyś,
byłabyś rozstrzelałarozstrzelałaby,
byłaby rozstrzelałarozstrzelałybyśmy,
byłybyśmy rozstrzelałyrozstrzelałybyście,
byłybyście rozstrzelałyrozstrzelałyby,
byłyby rozstrzelałyn rozstrzelałobym,
byłobym rozstrzelałorozstrzelałobyś,
byłobyś rozstrzelałorozstrzelałoby,
byłoby rozstrzelałoimiesłów przymiotnikowy przeszły m rozstrzelany, nierozstrzelany rozstrzelani, nierozstrzelani ż rozstrzelana, nierozstrzelana rozstrzelane, nierozstrzelane n rozstrzelane, nierozstrzelane imiesłów przysłówkowy uprzedni rozstrzelawszy rzeczownik odczasownikowy rozstrzelanie, nierozstrzelanie - (2.1) koniugacja I
forma liczba pojedyncza liczba mnoga 1. os. 2. os. 3. os. 1. os. 2. os. 3. os. bezokolicznik rozstrzelać się czas przyszły prosty rozstrzelam się rozstrzelasz się rozstrzela się rozstrzelamy się rozstrzelacie się rozstrzelają się czas przeszły m rozstrzelałem się rozstrzelałeś się rozstrzelał się rozstrzelaliśmy się rozstrzelaliście się rozstrzelali się ż rozstrzelałam się rozstrzelałaś się rozstrzelała się rozstrzelałyśmy się rozstrzelałyście się rozstrzelały się n rozstrzelałom się rozstrzelałoś się rozstrzelało się tryb rozkazujący niech się rozstrzelam rozstrzelaj się niech się rozstrzela rozstrzelajmy się rozstrzelajcie się niech się rozstrzelają pozostałe formy czas zaprzeszły m rozstrzelałem się był rozstrzelałeś się był rozstrzelał się był rozstrzelaliśmy się byli rozstrzelaliście się byli rozstrzelali się byli ż rozstrzelałam się była rozstrzelałaś się była rozstrzelała się była rozstrzelałyśmy się były rozstrzelałyście się były rozstrzelały się były n rozstrzelałom się było rozstrzelałoś się było rozstrzelało się było forma bezosobowa czasu przeszłego rozstrzelano się tryb przypuszczający m rozstrzelałbym się,
byłbym się rozstrzelałrozstrzelałbyś się,
byłbyś się rozstrzelałrozstrzelałby się,
byłby się rozstrzelałrozstrzelalibyśmy się,
bylibyśmy się rozstrzelalirozstrzelalibyście się,
bylibyście się rozstrzelalirozstrzelaliby się,
byliby się rozstrzelaliż rozstrzelałabym się,
byłabym się rozstrzelałarozstrzelałabyś się,
byłabyś się rozstrzelałarozstrzelałaby się,
byłaby się rozstrzelałarozstrzelałybyśmy się,
byłybyśmy się rozstrzelałyrozstrzelałybyście się,
byłybyście się rozstrzelałyrozstrzelałyby się,
byłyby się rozstrzelałyn rozstrzelałobym się,
byłobym się rozstrzelałorozstrzelałobyś się,
byłobyś się rozstrzelałorozstrzelałoby się,
byłoby się rozstrzelałoimiesłów przysłówkowy uprzedni rozstrzelawszy się rzeczownik odczasownikowy rozstrzelanie się, nierozstrzelanie się - przykłady:
- (1.1) W sierpniu 1944 hitlerowcy rozstrzelali w Dzierwanach 13 mieszkańców Baranowa i Wierzbinek, w tym matkę z ośmiorgiem dzieci w wieku od 8 miesięcy do 11 lat. Ekshumowane zwłoki pomordowanych pochowano na miejscowym cmentarzu, a na wspólnym grobie położono pamiątkową płytę[2].
- (1.1) Na miejscu Boldta kazałbym go rozstrzelać – pomyślał Kloss. Wiedział już teraz, kto chciał wykorzystać Ingrid dla uzyskania kontaktu z amerykańskim wywiadem[3].
- (1.1) To zdrajca! Rozstrzelać go!
- składnia:
- kolokacje:
- synonimy:
- antonimy:
- hiperonimy:
- hiponimy:
- holonimy:
- meronimy:
- wyrazy pokrewne:
- czas. rozstrzelić, strzelać ndk.
- rzecz. strzał m, rozstrzelanie n, rozstrzelenie n, strzelanina ż
- związki frazeologiczne:
- etymologia:
- pol. roz- + strzelać
- uwagi:
- tłumaczenia:
- bułgarski: (1.1) разстрелям
- niemiecki: (1.1) erschießen
- szwedzki: (1.1) arkebusera, fysiljera
- źródła:
- ↑ Hasło „rozstrzelać” w: Słownik języka polskiego pod redakcją Witolda Doroszewskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN.
- ↑ Jan Bałdowski, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna, 1996, Narodowy Korpus Języka Polskiego.
- ↑ Andrzej Zbych (Andrzej Szypulski, Zbigniew Safjan), Stawka większa niż życie, 1967, Narodowy Korpus Języka Polskiego.
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.