Puszczykowo (język polski)
- wymowa:
- IPA: [ˌpuʃʧ̑ɨˈkɔvɔ], AS: [puščykovo], zjawiska fonetyczne: akc. pob.
-
- znaczenia:
rzeczownik, rodzaj nijaki, nazwa własna
- (1.1) geogr. miasto w Wielkopolsce, pod Poznaniem; zob. też Puszczykowo w Wikipedii
- odmiana:
- (1.1)
przypadek liczba pojedyncza mianownik Puszczykowo dopełniacz Puszczykowa celownik Puszczykowu biernik Puszczykowo narzędnik Puszczykowem miejscownik Puszczykowie wołacz Puszczykowo - przykłady:
- (1.1) Puszczykowo jest położone pośród lasów Wielkopolskiego Parku Narodowego.
- składnia:
- kolokacje:
- (1.1) być / bywać / zamieszkać / mieszkać / pomieszkiwać / żyć / pracować / urodzić się / umrzeć / osiedlać się / osiedlić się w Puszczykowie • wyjeżdżać / wyjechać / jechać / dojechać / udać się / wprowadzać się / wprowadzić się do Puszczykowa • przyjeżdżać / przyjechać / jechać / wyprowadzać się / wyprowadzić się z Puszczykowa • być / stać się mieszkańcem / mieszkanką Puszczykowa • mieszkaniec / mieszkanka Puszczykowa • droga / ulica / plac / dom / budynek / mieszkanie / siedziba w Puszczykowie • pochodzić z Puszczykowa • przeprowadzać się / przeprowadzić się do Puszczykowa
- synonimy:
- antonimy:
- hiperonimy:
- hiponimy:
- holonimy:
- meronimy:
- wyrazy pokrewne:
- rzecz. puszczykowianin mos, puszczykowianka ż, Puszczykówko n
- przym. puszczykowski, podpuszczykowski
- związki frazeologiczne:
- etymologia:
- Pochodzenie nie do końca pewne, prawdopodobnie nazwa wzięła się od imienia świątnika katedry poznańskiej, Poszczuka lub Pościka, który w XIII wieku nabył ziemię od księcia Przemysła I i założył na niej osadę lokalizowaną na południe od Poznania. W księdze sądowej z 1387 roku widnieje jako Posczucovo. Nazwa ta z czasem była spolszczana do Poszczukowa lub Pościkowa, by w XVI wieku stać się Puszczykowem (wtedy taka nazwa pojawia się w księgach parafii w Wirach).
- uwagi:
- tłumaczenia:
- źródła:
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.