13 Dywizjon Artylerii Ciężkiej
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1939

Rozformowanie

1939

Tradycje
Rodowód

2 pułk artylerii ciężkiej

Dowódcy
Pierwszy

mjr Kazimierz Siekierzyński

Działania zbrojne
kampania wrześniowa
bitwa pod Piotrkowem (4–6 IX 1939)
bitwa pod Tomaszowem M. (6 IX 1939)
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

Wojska lądowe

Rodzaj wojsk

artyleria

Podległość

13 Kresowa Dywizja Piechoty

13 Dywizjon Artylerii Ciężkiej (13 dac) – pododdział artylerii ciężkiej Wojska Polskiego.

Dywizjon nie występował w pokojowej organizacji wojska.

13 dac w kampanii wrześniowej

Mobilizacja

Został sformowany w dniach 14-16 sierpnia 1939, w ramach mobilizacji alarmowej w grupie czerwonej w czasie od A+36 do A+44 w Chełmie, przez 2 pułk artylerii ciężkiej z przeznaczeniem dla 13 Dywizji Piechoty[1]. W jego skład weszły dwie trzydziaławe baterie: armat 105 mm i haubic 155 mm[2]. Dywizjon został zmobilizowany terminowo, bez specjalnych trudności. 15 sierpnia wieczorem został załadowany do transportów kolejowych i odjechał w ślad za dywizją w skład, Korpusu Interwencyjnego na Pomorze. 17 sierpnia dywizjon został wyładowany w Solcu Kujawskim, skąd przeszedł na postój do lasów nadleśnictwa Osiek koło Przyłubia. Podjął zgrywanie zaprzęgów i szkolenie obsług.

Działania bojowe

1 września zarządzono ostre pogotowie i 13 dac przeszedł do Torunia, po dotarciu na miejsce rozpoczęto załadunek do transportów kolejowych. Wraz z macierzystą 13 DP przewieziony został w rejon Koluszek. Gdzie został wyładowany w nocy 3/4 września. 4 września pomaszerował do rejonu UjazdTomaszów Mazowiecki. Większość stanowisk ogniowych artylerii znajdowała się wzdłuż linii kolejowej z Tomaszowa w kierunku płn. – wsch. 5 września 13 dac, zajął stanowiska ogniowe w rejonie Cekanowa, wraz dywizjonem I/13 pułku artylerii lekkiej stanowił grupę artylerii ogólnego działania. Punkty obserwacyjne założono na I linii obrony, linie łączności były długie i przez to narażone na uszkodzenia przez wrogie lotnictwo i artylerię. Niektóre punkty znalazły się na wzgórzach na południe od wsi Zaborów w luce nie obsadzonej przez piechotę. Około 15:00 niemiecka 4 Dywizja Pancerna uderzyła na prawe skrzydło dywizji, obsadzone przez 43 pułk piechoty. Pierwsze natarcie zostało zatrzymane. Około 17:30 na dywizję uderzyły dwa zgrupowania pancerne niemieckiej 4 Dywizji Pancernej. Jedno przez Łazisko na Zaborów, w pobliżu punktów obserwacyjnych dywizjonu, zostały ostrzelane ogniem całego dywizjonu. Osiem niemieckich czołgów korzystając z nierówności terenu podążało wprost na stanowiska ogniowe 13 dac. Obie baterie dowodzone przez oficerów ogniowych, ogniem na wprost zwalczały atakujące czołgi. 1 bateria zmusiła czołgi do odwrotu, a 2 bateria zniszczyła dwa czołgi i odparła nieprzyjaciela. Nie ponosiły jednak dużych strat. Dywizjon odskoczył bezpiecznie ze strefy bezpośredniego zagrożenia. Oddziały niemieckie wyszły na tyły broniących się wojsk w rejonie lasu Lubochnia. Wymusiło to odwrót dywizji przez Lubochnię, Inowłódz do lasów brudzewickich, gdzie dotarł 7 września. Wieczorem 13 dac podjął na rozkaz dowódcy 13 DP dalszy odwrót przez Odrzywół, Drzewicę do rejonu Ulów, gdzie dotarł 8 września przed południem.

Dywizjon wszedł w skład zgrupowania mjr. Götta, które 9 września w południe dotarło do lasu na północ od Ryczywołu. Tam dowiedziano się o zajęciu mostu pod Maciejowicami przez wojska niemieckie[3]. Ok. godz. 17.00 13 dac został ostrzelany przez niemiecką artylerię, piechota towarzysząca dywizjonowi nocą 9/10 września przeprawiła się przez Wisłę. Patrole z dywizjonu nie odnalazły brodów i środków do przeprawy dział. Mjr Kazimierz Siekierzyński z uwagi na pojawiające się niemieckie czołgi w okolicy, podjął decyzję o zniszczeniu dział. Następnie dywizjon w szyku pieszym, rano 10 września pomaszerował ku Wiśle. Na skutek ataku niemieckich samolotów 13 dywizjon rozproszył się i przestał istnieć. Dowódca dywizjonu zebrał na wschodnim brzegu Wisły ok. 50 żołnierzy i wraz z nimi pomaszerował w kierunku Chełma Lub. Podczas marszu w Łukowie doszło do potyczki z dywersantami niemieckimi, 14 września grupa dotarła do Chełma. Z Chełma resztki 13 dac wymaszerowały w ślad za Ośrodkiem Zapasowym Artylerii Ciężkiej nr 1 w kierunku Kowala. W trakcie marszu zaginął mjr Siekierzyński. Gdy osiągnięto 16 września Kowel, to okazało się, że OZAC nr 1 ma być w Łucku dokąd podjęto marsz. Na wieść o agresji sowieckiej 8 km od Łucka 18 września dywizjon został rozwiązany, a żołnierzom nakazano udać się w kierunku granic węgierskiej i rumuńskiej lub do domów[4].

Obsada dowódcza

  • dowódca dywizjonu - mjr Kazimierz Siekierzyński[5]
  • adiutant dywizjonu - ppor. Mieczysław Garścia
  • dowódca 1 baterii armat - kpt. Jan Konoplicki
    • oficer zwiadowczy - ppor. rez. Jan Uklejski
    • oficer ogniowy - ogn. pchor. August Kamps
  • dowódca 2 baterii haubic - kpt. Marian Leśkiewicz

Przypisy

Bibliografia

  • Karol Lucjan Galster: Księga Pamiątkowa Artylerii Polskiej 1914 – 1939. Londyn: 1975.
  • Roman Łoś: Artyleria polska 1914-1939. Warszawa: Bellona, 1991. ISBN 83-11-07772-X.
  • Piotr Zarzycki: 2 Pułk Artylerii Ciężkiej Ziemi Chełmskiej im. Hetmana Jana Zamoyskiego. Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej, zeszyt 111. Pruszków: Oficyna Wydawnicza Ajaks, 1999. ISBN 83-87103-97-7.
  • Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Najlepsza broń. Plan mobilizacyjny „W” i jego ewolucja. Warszawa: Oficyna Wydawnicza „Adiutor”, 2010. ISBN 978-83-86100-83-5.
  • Witold Jarno: 13 Dywizja Piechoty w wojnie 1939 r. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Ajaks, Taktyka i Strategia, 2012. ISBN 978-83-62046-38-6.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.