profil

Słownik Frazeologiczny

Angielski Angielski Ebook 155
Biologia Biologia Przewodnik 468
Biologia Biologia Ebook 151
Chemia Chemia Przewodnik 555
Chemia Chemia Przewodnik 132
Fizyka Fizyka Ebook 277
Geografia Geografia Ebook 100
Gramatyka polska Gramatyka polska Ebook 147
Historia Historia Przewodnik 190
Literatura Literatura Ebook 142
Motywy literackie Motywy literackie Słownik 999
Niemiecki Niemiecki Ebook 113
Pisarze Pisarze Słownik 184
Postacie historyczne Postacie historyczne Słownik 181
Słownik etymologiczny języka polskiego Słownik etymologiczny języka polskiego Słownik 7783
Słownik Frazeologiczny Słownik Frazeologiczny Słownik 6690
Słownik języka polskiego Słownik języka polskiego Słownik 804
Wiedza o społeczeństwie Wiedza o społeczeństwie Przewodnik 200
n
# a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u w y z
poleca100%

na amen

Kategoria: Amen

‘całkowicie, zupełnie, bez możliwości odwrócenia sytuacji’; wyr. określ., bibl. (por. jak amen w pacierzu); Straciłam na amen zdrowie przez tę waszą zwariowaną podróż.

polecab/d

Na bakier

‘być w stosunku do kogoś, czegoś nie w porządku, żyć w niezgodzie z kimś, czymś’; zwrot od sposobu noszenia czapki: na bakier – ‘krzywo, skosem’; Według prezesa sam poseł jest na bakier z prawem. – „Ozon”.

polecab/d

na bank

Kategoria: Bank

‘na pewno, bez zastrzeżeń’; wyr. określ., ekon.; Filipa ma tam na bank– uśmiecha się niepewnie Steandman.

poleca75%

na bezrybiu i rak ryba

Kategoria: Ryba

polecab/d

na całą/pełną parę

Kategoria: Para

‘mocno, z całych sił, z dużą energią’; wyr. określ.; Obiecuję, że po feriach zacznę się uczyć na pełną parę. – „Victor J”.

poleca100%

na chama

Kategoria: Cham

‘bezczelnie, niegrzecznie’; wyr. określ., bibl. (Rdz 9, 18: „Synami Noego, którzy wyszli z arki, byli Sem, Cham i Jafet. Cham był ojcem Kanaan.” Zgrzeszył, ponieważ widząc nagiego pijanego ojca, wezwał braci, aby przyszli popatrzyć. Ci jednak okryli Noego, nie patrząc na jego nagość. ); Czyli sędziował na chama w drugą stronę.

poleca50%

na chłopski/zdrowy rozum

Kategoria: Rozum

‘zdroworozsądkowo, trzeźwo, bez emocji’; wyr. określ. (w odniesieniu do sposobu oceny czegoś, podejścia do czegoś, najczęściej w połączeniu z czas.: wziąć, brać, wydawać się ); Tak wydaje się na zdrowy, chłopski rozum. – „Angora”.

polecab/d

na chybił trafił

Kategoria: Chybić

‘na los szczęścia, nie wybierając, bez zastanowienia, jak popadnie’; wyr. określ.; Spaliwszy mosty, próbowałem innym umożliwić powroty pierwszym, na chybił trafił, wybranym mostem. – S. Bąba.

polecab/d

na chybił trafił

Kategoria: Trafić

poleca60%

na czarną godzinę

Kategoria: Godzina

‘dla zabezpieczenia się na wypadek kłopotów, choroby, nieszczęścia’; wyr. określ. (por. przyjść w złą godzinę ); Staruszce ukradli wszystko, co miała odłożone na czarną godzinę. – GP; Odlane paliwo policjanci trzymają na czarną godzinę, gdy przekroczą limit. – „Nowy Dzień”.

poleca67%

na dłuższą/na krótszą metę

Kategoria: Meta

‘o odległości w czasie, o zakresie trwania, upływu,działania czegoś’; wyr. określ., sport.; (…) na dłuższą metę było to zbyt męczące.

polecab/d

na dobre i na złe

Kategoria: Złe

polecab/d

na dobre i na złe

Kategoria: Dobry

‘na zawsze, na wszystkie sytuacje życiowe, losowe, w dobrych i złych chwilach’, wyr. określ.; Kraju mój dziwny – kraju mój dziki/Na złe i dobre jednak z tobą będę. – A. Ziemianin; też tyt. telewizyjnego serialu. – TVP 2.

poleca82%

na domiar złego

Kategoria: Złe

‘dodatkowo do istniejących już trosk, kłopotów, nieszczęść’; wyr. określ.; Mila przez ponad miesiąc nie rozegrał ani jednego spotkania w barwach Austrii Wiedeń, a na domiar złego rozchorował się kilka dni przed meczem kadry z Ekwadorem. – „Nowy Dzień”.

polecab/d

na dzień dobry

Kategoria: Dzień

‘na samym początku, na wstępie, od razu’; wyr. określ., pot.; Kuba na dzień dobry zostanie oskarżony o gwałt na swojej koleżance. – SE; To było tak poruszające, że na dzień dobry mnie rozwaliło. – „Nowy Dzień”.

poleca34%

na forum publicznym

Kategoria: Forum

‘publicznie, przed wieloma słuchaczami’; wyr. określ., hist.; w Rzymie na forum ‘placu’ zbierali się ludzie, aby dyskutować; w stp. forum ‘trybunał sądowy, sąd’; (…) w domowym zaciszu opowiadamy świństewka, ale na forum publicznym nie umiemy mówić o miłości i erotyce. – „Cogito”.

poleca25%

na głupotę nie ma lekarstwa

Kategoria: Lekarstwo

poleca82%

na głupotę nie ma lekarstwa/rady

Kategoria: Głupota

‘nie ma nieraz sposobu, aby kogoś odwieść od nierozumnego działania, myślenia’; fraza; Autor postanowił raz na zawsze rozprawić się z popularnym powiedzonkiem: „na głupotę nie ma lekarstwa”. – „Prodoks”.

poleca70%

na jednej nodze

Kategoria: Noga

‘bardzo szybko, migiem, śpiesząc się’; wyr. określ.; Marta, skocz do sklepu, tylko tak na jednej nodze! – „Victor J”.

poleca45%

na każdym kroku

Kategoria: Krok

‘zawsze, w każdej sytuacji’; wyr. określ.; Jak to możliwe, że ten rząd na każdym kroku jest krytykowany; nie daje mu się najmniejszych szans. – Radiowa Trójka.

poleca25%

na kogoś padł blady strach

Kategoria: Blady

poleca67%

na kogoś padł blady strach

Kategoria: Strach

‘ktoś się bardzo przestraszył, nie może opanować wielkiego przerażenia’; zwrot; Na właścicieli kawiarenek internetowych padł blady strach. – „Angora”; Klasówka – blady strach pada na klasę . – „Victor G”.

polecab/d

na kogoś spada/pada odium

Kategoria: Odium

‘ktoś staje się przedmiotem czyjejś niechęci, wstrętu,nienawiści’; zwrot, zapoż. z łac.; Ja się czuję winny wielu rzeczy, na przykład, że odium padło na moją rodzinę (…).

polecab/d

na krzywy ryj

Kategoria: Krzywy

‘bez zaproszenia, na czyjś koszt’; wyr. określ.; Tak długo się kręcił, aż wreszcie załapał się na imprezkę na krzywy ryj. – Internet.

polecab/d

na krzywy ryj

Kategoria: Ryj

polecab/d

na łeb na szyję

Kategoria: Szyja

poleca64%

na łeb na szyję

Kategoria: Łeb

‘bardzo szybko, co tchu, w wielkim pośpiechu, bezładnie’; wyr. określ. (najczęściej w połączeniu z czas.: spadać, lecieć, uciekać, biec ); Szanse lewicy będą spadały na łeb na szyję . – TVN; (…) sekundy lecą na łeb na szyję – J. Twardowski; Georg W. Bush, którego notowania lecą na łeb na szyję, nie miał łatwego życia w czasie przejazdów przez ulice Panama City.

poleca15%

na łonie przyrody/natury

Kategoria: Łono

‘wśród lasów, pól, w otoczeniu przyrody’; wyr. określ., przyr.; Nie możemy dojść do porozumienia: rodzice najbardziej lubią spędzać wolny czas na łonie przyrody, ja – ze swoją paczką, słuchając muzy. – „Victor G”.

polecab/d

na łonie przyrody/natury

Kategoria: Przyroda

poleca67%

na łonie rodziny

Kategoria: Rodzina

poleca50%

na łonie rodziny

Kategoria: Łono

‘wśród członków rodziny’; wyr. określ.; Całą niedzielę spędziłem na łonie rodziny. – „Angora”.

poleca41%

na małym ekranie

Kategoria: Ekran

‘w telewizji, na ekranie telewizyjnym’; wyr. określ., techn.; Filmy Kieślowskiego zobaczymy niebawem na małym ekranie.

polecab/d

na marginesie czegoś

Kategoria: Margines

‘na uboczu, na drugim planie, na obrzeżach’; wyr. określ., public.; I choć cała piątka już dziś jest mocno pokiereszowana i funkcjonuje na marginesie życia publicznego, wydaje się, że dopiero teraz mogą wpaść w naprawdę poważne tarapaty. – „Newsweek”.

poleca78%

na medal

Kategoria: Medal

‘świetnie, doskonale, znakomicie’; wyr. określ. (najczęściej w połączeniu z czas.: spisać się ), sport.; Była zadowolona z siebie. Wcale się nie dziwię. Spisała się na medal. – „Victor J”.

polecab/d

na mój gust

Kategoria: Gust

‘moim zdaniem, według mojej opinii’; wyr. określ., moda; Była atrakcyjna, ale na mój gust miała zbyt wyzywający makijaż. – Internet.

poleca40%

na nowej drodze życia

Kategoria: Życie

poleca75%

na nowej drodze życia

Kategoria: Droga

‘w nowym okresie życia, zwykle po zawarciu małżeństwa’; wyr. określ.; Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia! – „Fakt”.

poleca91%

na ostatnich nogach

Kategoria: Noga

‘resztką sił, będąc bardzo zmęczonym, wyczerpanym; też o kobiecie będącej w ostatnim okresie ciąży’; wyr. określ.;

polecab/d

Na oślep

‘strzelać na ślepo, nie patrząc’; zwrot; Piraci najpierw próbowali dogonić kolosa, a potem zaczęli strzelać na oślep.

Sprawdź także
poleca35%

na placu boju

Kategoria: Bój

‘w miejscu, gdzie się toczy, toczyła się bitwa, gdzie odbywała się walka, rywalizacja’; wyr. określ., milit.; Został sam na placu boju. Wszyscy przeciwnicy już odpadli.

poleca37%

na placu boju

Kategoria: Plac

poleca100%

na pniu

Kategoria: Pień

‘od razu, na miejscu, na poczekaniu’; wyr. określ.; Nasze wyroby rozchodzą się na pniu, już na początku zimy nie sposób dostać ani grama – mówi. – „Ozon”.

poleca100%

na pohybel

Kategoria: Pohybel

‘na zatracenie, na zgubę, na nieszczęście’; wyr. określ., stp. pohybel ‘zguba, szubienica’; Jeśli prawda przeczy tezom „Salonu” – to na pohybel prawdzie. – W. Łysiak

polecab/d

na prawo i lewo

Kategoria: Prawo

‘wszędzie, wszystkim, bez umiaru’; wyr. określ.; Jedna po drugiej zrywały kontrakty, a ich przedstawiciele tłumaczyli na prawo i lewo, że firmy nie chcą być kojarzone z narkotykami. – „Nowy Dzień”.

poleca54%

na sto dwa

Kategoria: Sto

‘o kimś, o czymś bardzo dobrym, idealnym, wykonanym bez zarzutu; doskonały, doskonale’; wyr. określ.; Internet.

polecab/d

na szarym końcu

Kategoria: Szary

poleca46%

na szarym końcu

Kategoria: Koniec

‘na ostatnim miejscu w grupie, szeregu, w zbiorze, w ciągu’; wyr. określ.; Kuehbauer szedł na szarym końcu otoczony szczelnym wianuszkiem ochroniarzy. – SE; Wreszcie na szarym końcu/zbaw teologów. – J. Twardowski.

polecab/d

na śmierć

Kategoria: Śmierć

‘bardzo, kompletnie, całkowicie, śmiertelnie’; wyr. określ. (wyr. podkreślające intensywność czegoś, często w połączeniu z czas.: zapomnieć, zapracować się, zanudzić się, zapłakać się, zakochać się ); I raz w życiu/Na śmierć zapomniał. – za J. Liberkiem; Można się na śmierć zapłakać, leżąc w łóżku w wiecznych ciemnościach – nie pomoże, nic się już nie zmieni. – za AG1; W szumie wiatru jestem na śmierć zakochany. – K.I. Gałczyński.

polecab/d

na wariackich papierach

Kategoria: Wariacki

poleca96%

na wariackich papierach

Kategoria: Papier

‘bez przygotowania i w pośpiechu, bez planu, porządku, omijając typowe drogi postępowania; nietypowo, ryzykując’; wyr. określ.

n
# a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u w y z