‘jest po wszystkim, sprawa zakończona’; fraza; Każdemu po pomniku/ I po krzyku.
‘o czymś pod każdym względem niekorzystnym’; fraza; Naprawdę trudno jej dogodzić, nic jej nie zadowala – zawsze i tak źle, i tak niedobrze. – Internet.
‘sytuacja zmienia się na lepsze’; zwrot; Przeżyliśmy bardzo trudny okres w naszym życiu, ale teraz idzie już ku dobremu. – TVP 3.
‘wszystko, bez ograniczeń’, wyr. określ.; Gdybym jednak miała kogoś, z kim mogłabym rozmawiać, byłabym znacznie ponętniejsza i mówiłabym, ile dusza zapragnie. – M. Twain.
‘tak dużo, jak się tylko da; bardzo dużo, maksymalnie, wykorzystując wszystkie możliwości’; wyr. określ.; Trzeba bić, ile tylko wlezie . – Internet.
‘naturalny, silny związek matki z dzieckiem’; wyr. rzecz.; Dopiero po jakimś czasie odezwał się w niej instynkt macierzyński i zaczęła szukać dziecka, które wcześniej pozostawiła w szpitalu. – „Dziennik Bałtycki”.
‘skłonność do obrony własnego życia i zdrowia przed niebezpieczeństwami’; wyr. rzecz.; Uratował się dzięki silnemu instynktowi samozachowawczemu. – Internet.
‘naturalna skłonność do życia, działania w zespole’; wyr. rzecz.; Nie wiem, na ile sprawił to instynkt stadny sali (…), a na ile zmiana priorytetów (…).
‘talent, geniusz, wybitne zdolności’; wyr. rzecz., relig.; Kiedy się go słucha, człowiek od razu wie, że to ktoś obdarzony iskrą Bożą. – „Dziennik Bałtycki”.
‘kosmita, ufoludek; osoba nieodnajdująca się w ziemskich realiach’; wyr. rzecz.; Tak pojmowana religijność byłaby religijnością trochę magiczną, traktującą duchownych jak istoty z innej planety.
‘ukorzyć się, wyrazić skruchę, przyznać się do błędu’; zwrot, hist. Canossa – wieś w pn. Włoszech, gdzie w 1077 r. król niemiecki Henryk IV, popadłszy w konflikt z papiestwem i wyklęty przez Grzegorza VII, ukorzył się przed papieżem, odbył pokutę i uzyskał zdjęcie klątwy.; (…) praktycznie było to klasyczne przyjście na kolanach „do Canossy” . – W. Łysiak
‘bez wahania, zastanowienia, śmiało prosić kogoś o coś’; zwrot, myślis. – o dziku, niedźwiedziu, które rzucały się w kierunku myśliwego postrzale, dawn. z dymnego prochu; Ze wszystkim co męskie/szłaś zawsze, jak w dym. – A. Marianowicz.
‘ginąć, umierać’; zwrot; Miałam podobną historię w dniu, kiedy okazało się, że koalicja PO-PiS idzie do piachu.
‘iść razem’; zwrot; W Dniu Zmarłych idziemy razem z niewierzącymi– ręka w rękę, noga w nogę, łeb w łeb. – J. Twardowski.
‘postępować bezwzględnie, starać się osiągnąć cel za wszelką cenę’; zwrot, filoz. Nawiązanie do powiedzenia: cel uświęca środki , znanego m.in. z „Księcia” N. Machiavellego; Z tego, co piszesz, wnioskuję, że nie chcesz tego chłopaka zdobyć za wszelką cenę, idąc po trupach . – „Victor G”; (...) l udzie są straszni/po trupach idą/wiadomo stado/moja droga (...) – T. Różewicz.
‘konsekwentnie i zdecydowanie trwać przy swoim, bardzo się upierać’; zwrot; (…) podkreślał jego niebywałą skłonność do kłamstwa, to, że potrafił łgać w żywe oczy, dosłownie iść w zaparte. – W. Łysiak; Nie mam chwili słabości. Bo ja poszedłem w zaparte. – „Nowy Dzień”.
‘być nowoczesnym, postępować zgodnie z najnowszą modą, być zwolennikiem nowoczesności’; zwrot
‘postępować zgodnie z tym, co podpowiada serce, uczucie dyktuje’; zwrot; (…) jeśli czujesz się w jakimś środowisku zbyt ciasno, to musisz iść za głosem serca, zaryzykować i spróbować gdzie indziej.
‘kłaść się spać bardzo wcześnie, o zmroku’; zwrot powstały z obserwacji zachowań zwierząt; Machnąłem na to ręką i chodziłem spać z kurami.
‘przejść gdzieś drogą lądową, przedostać się na drugi brzeg, nie mocząc nóg’; zwrot; Chłopiec wychowany nad morzem nie pozostawałby ani jednego dnia na wysepce Earraid, gdyż można się na nią dostać dwa razy w ciągu doby suchą nogą (…).
‘postępować inaczej niż wszyscy’; zwrot; Ściągnięty do Polski przez ojczyma – polonistę, zawsze płynął pod prąd. – „Angora”; Choć idę pod prąd za ludźmi (…). – „Kochana Polsko”, zespół O.S.T.R.
‘ułatwić komuś coś; udogodnić komuś coś, uwzględnić czyjeś interesy, życzenia’; zwrot; Uprzejmy do przesady,/Ale przysiąc mogę,/Że choć idzie na rękę,/Wciąż podstawia nogę – za Jęz.
‘ustąpić, zmniejszyć swoje wymagania, żądania, pretensje względem kogoś, czegoś, odstąpić od nich’; zwrot; Władze będą musiały pójść na ustępstwa.