Cmentarz wojenny nr 59
Przysłup
Obiekt zabytkowy nr rej. A-1221/M z 14.09.2010[1]
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Przysłup

Typ cmentarza

wojenny

Stan cmentarza

nieczynny

Powierzchnia cmentarza

163 m²

Liczba pochówków

80

Liczba grobów

1

Liczba kwater cmentarnych

17

Architekt

Dušan Jurkovič

Położenie na mapie gminy Uście Gorlickie
Mapa konturowa gminy Uście Gorlickie, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Przysłup, cmentarz wojenny nr 59”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Przysłup, cmentarz wojenny nr 59”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Przysłup, cmentarz wojenny nr 59”
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa konturowa powiatu gorlickiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Przysłup, cmentarz wojenny nr 59”
Ziemia49°32′44,4″N 21°13′07,6″E/49,545667 21,218778

Cmentarz wojenny nr 59 – Przysłupaustriacki cmentarz z I wojny światowej znajdujący się w północno-wschodniej części przysiółka Przysłup w gminie Uście Gorlickie, popod szczytem Magury Małastowskiej, zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Należy do I Okręgu Cmentarnego Nowy Żmigród.

Opis

Obiekt znajduje się w lesie, na stoku Magury Małastowskiej. Najłatwiej do niego trafić ścieżką znakowaną biało-czarnymi kwadratami ze szczytu Magury Małastowskiej. Ścieżka rozpoczyna się na rozejściu szlaków zielonego szlak turystyczny zielony i niebieskiego szlak turystyczny niebieski. Przechodzi najpierw koło znajdującego się około 100 m od rozejścia szlaków cmentarza wojennego nr 58, a następnie po około 20 minutach dochodzi do cmentarza nr 59.

Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni 163 m², otoczonego kamiennym murem wysokości około metra z trzech stron oraz kamiennej trójkątnej ściany zakończonej kamiennym krzyżem. Na jego obszarze usytuowanych jest 17 mogił zbiorowych oraz jeden nagrobek pojedynczy urodzonego w Lazne Podehrady w 1888 roku Czecha Emila z Obereigneru. Całość cmentarza jest po generalnym remoncie i oczyszczeniu z krzaków, drzew i chwastów. W latach 2007-2008 cmentarz został odnowiony przez Stowarzyszenie Magurycz z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy. Zachowały się także oryginalne kamienne słupki HV wyznaczające granice działki cmentarnej.

Na pomniku zachował się napis wyryty w kamiennej płycie:

WOLLT IHR DIE HEIMGEGANGENEN
HELDEN EHREN SCHENKT
EUER HERZ DER ERDE
DIE SIE DECKT[2]

Na cmentarzu pochowano w 17 mogiłach zbiorowych i 1 grobie pojedynczym 80 żołnierzy:

poległych od stycznia do maja 1915[3].

Spośród 60 pochowanych żołnierzy austriackich znana jest tożsamość 56.

Galeria

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-05-20].
  2. Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów, Podarujcie swe serce ziemi, która ich kryje.
  3. Oktawian Duda, Cmentarze I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej 1914-1918 – Studia i materiały, Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Warszawa 1995, s. 124

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.