Cmentarz wojenny nr 134 – Siedliska
Ilustracja
Widok w dół zbocza cmentarnego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Siedliska

Typ cmentarza

wojenny

Stan cmentarza

nieczynny

Powierzchnia cmentarza

384 m²

Liczba pochówków

52

Liczba grobów

4 + 42

Data otwarcia

1915

Architekt

Jan Szczepkowski

Położenie na mapie gminy Bobowa
Mapa konturowa gminy Bobowa, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 134 – Siedliska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 134 – Siedliska”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 134 – Siedliska”
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa konturowa powiatu gorlickiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 134 – Siedliska”
Ziemia49°43′31″N 20°57′52″E/49,725278 20,964444

Cmentarz wojenny nr 134 w Siedliskach – cmentarz z I wojny światowej znajdujący się we wsi Siedliska w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Bobowa. Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W IV okręgu Łużna cmentarzy tych jest 27[1].

Opis cmentarza

Projektantem był Polak Jan Szczepkowski. Cmentarz znajduje się na stoku opadającym do drogi CiężkowiceBobowa i z drogi tej prowadzi schodkami główne wejście na cmentarz. Zamknięte jest żelazną, kutą, dwuskrzydłową bramką. Po przeciwległej stronie cmentarza jest druga, jednoskrzydłowa furtka wyprowadzająca na cmentarz komunalny. Cmentarz wojenny wykonano na planie prostokąta. Głównym elementem ozdobnym jest osadzony na betonowym cokole betonowy krzyż. Nagrobki umieszczono w rzędach, cmentarz obsadzono drzewami. Wszystkie nagrobki mają identyczne krzyże wykonane ze stalowych płaskowników i osadzone są na betonowych cokołach z imiennymi tabliczkami poległych żołnierzy. Ogrodzenie cmentarza stanowią murowane z kamienia łupanego slupki, pomiędzy którymi umieszczono wykonane ze stalowych płaskowników płotki[2][3].

Na zdjęciu w pracy Brocha i Hauptmanna krzyż na cokole był drewniany, później widocznie zamieniono go na betonowy[3]. Cmentarz zachowany jest w dobrym stanie, poddany został gruntownemu remontowi, w ramach którego m.in. wykonano nowe tabliczki imienne, oczyszczono teren, odmalowano krzyże itd. W 2015 r. usuwa się mające 100 lat lipy, które niszczą cmentarz i stanowią zagrożenie dla ludzi[4].

Polegli

W 4 grobach zbiorowych i 42 pojedynczych pochowano 52 żołnierzy, wszyscy z armii austro-węgierskiej. Wszyscy byli narodowości węgierskiej i wszyscy zostali zidentyfikowani. Na tabliczkach wymienione są ich nazwiska, stopień wojskowy i przynależność do jednostek wojskowych[4].

Przypisy

  1. Roman Frodyma: Galicyjskie cmentarze wojenne. Tom I. Beskid Niski i Pogórze. Warszawa: Rewasz, 1995. ISBN 83-85557-20-2.
  2. Ogólnopolska komputerowa baza cmentarzy wojennych. [dostęp 2015-04-17].
  3. 1 2 Cmentarze I wojny światowej. [dostęp 2015-04-15].
  4. 1 2 Gmina Sękowa. [dostęp 2015-04-15].

Linki zewnętrzne

Lista poległych

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.