Cmentarz wojenny nr 30
Święcany
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

Święcany

Typ cmentarza

wojenny

Stan cmentarza

nieczynny

Liczba pochówków

259

Data otwarcia

1917

Architekt

Johann Jäger

Położenie na mapie gminy Skołyszyn
Mapa konturowa gminy Skołyszyn, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Święcany, cmentarz wojenny nr 30”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Święcany, cmentarz wojenny nr 30”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Święcany, cmentarz wojenny nr 30”
Położenie na mapie powiatu jasielskiego
Mapa konturowa powiatu jasielskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Święcany, cmentarz wojenny nr 30”
Ziemia49°46′34″N 21°16′11″E/49,776111 21,269722

Cmentarz wojenny nr 30 – Święcany – austriacki cmentarz z I wojny światowej znajdujący się w Święcanach, w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Skołyszyn. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W II okręgu Jasło, cmentarzy tych jest 31[1].

Opis cmentarza

Zaprojektowany został przez Johanna Jägera na planie prostokąta. Ogrodzenie trzech boków tworzy kamienny mur, tylko ogrodzenie od strony bramki wejściowej wykonane jest z drewnianych segmentów płotu osadzonych na murowanych słupkach krytych gontem i zwieńczonych krzyżami. Wejście przez dwuskrzydłową drewnianą furtkę. Od furtki do przeciwległej ściany wiedzie alejka. Ściana pomnikowa murowana z piaskowca. Zamontowano na niej tablicę z inskrypcją w języku niemieckim. W tłumaczeniu na język polski brzmi ona[2]:

Ci, którzy walczyli,
i ci, którzy Was ochraniali,
Polegli wierni swemu obowiązkowi.
Świetlistym skutkiem nauki
krwawego czasu
Jest jutrzenka wolności dla nas.

Nagrobki w regularnych rzędach. Zwieńczone są jednoramiennymi (łacińskimi) lub dwuramiennymi (lotaryńskimi) drewnianymi krzyżami osadzonymi na betonowym cokole i przykrytymi drewnianymi daszkami. Na krzyżach zamontowano tabliczki z nazwiskami poległych, lub wskazującymi tylko na liczbę pochowanych w danej mogile[2]. Wzdłuż ogrodzenia cmentarza nasadzono rzędy drzew.

Cmentarz wybudowano w latach 1916–1917. Był remontowany w 2004 roku i jest w dobrym stanie technicznym[2]. znajduje się pod opieką gminy Skołyszyn[3].

Polegli

Według zamontowanej na drzewie tablicy informacyjnej pochowano tutaj[3]:

Z nazwiska znanych jest 104 żołnierzy[4]. Wszyscy polegli w dniach 4 i 5 maja 1915 r. na polach w okolicach Biecza i Szerzyn[3], czyli podczas zwycięskiej dla sprzymierzonych wojsk austro-węgierskich i niemieckich bitwy pod Gorlicami.

Galeria

Przypisy

  1. Roman Frodyma: Galicyjskie cmentarze wojenne, tom I. Beskid Niski i Pogórze. Warszawa: Rewasz, 1995, s. 72. ISBN 83-85557-20-2.
  2. 1 2 3 Cmentarz wojenny nr 30 w Święcanach. [dostęp 2017-05-24].
  3. 1 2 3 Na podstawie tablicy zamontowanej na drzewie przy ogrodzeniu cmentarza
  4. Spis poległych w I wojnie światowej. [dostęp 2017-05-24].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.