Pablo Picasso swój słynny obraz "Guernica" najprawdopodobniej namalował w momencie zbombardowania swojego rodzinnego miasta. Malarza kierowały wielkie emocje: postanowił odreagować i rozpocząć swego rodzaju propagandę. Artysta chciał wyrazić swoją pacyfistyczną postawę wobec wojny.
"Guernica" to kubistyczny obraz, namalowany ciemnymi, chłodnymi farbami olejnymi, doskonale oddające treść przedstawioną na rysunku. Podkładem jest płótno mające wymiary: 349,3cm x 776,6cm.
Kompozycja z kolei to zamknięta, geometryczna i chaotyczna całość, nadająca wrażenie braku ładu i kształtów.
Cały obraz składa się z szeregu, nieraz nakładających się na siebie, figur geometrycznych, np. trójkątów, rombów. Figury te niejednokrotnie są jakby potłuczone, poprzedzielane biało - czarnymi kreskami. Całość sprawia wrażenie chaosu i bałaganu.
Na obrazie widzimy głowę pewnej kobiety, która wychyla się z okna na piętrze. Jej twarz mówi wszystko - wyraża strach i trwogę. Świadczy o tym specyficzny układ skrzywionych ust i brwi. Charakterystycznym elementem jest też trzymana przez nią lampa, która oświetla mroki miasta. Z jej prawej strony znajduje się druga kobieta, która trzyma w rękach dziecko. Jest to smutny obraz konania zarówno matki, jak i dziecka, których duch ulatuje już do nieba. Matka wprawdzie jeszcze mocno ściska maleństwo, ale jej wzrok już nie patrzy na nie. Najważniejszym elementem całej tej sytuacji jest ukazana głowa byka, będącego "maszyną do mielenia ludzkiego mięsa". Ma on podkreślić okrucieństwo i zniszczenie jakie za sobą niesie i ukazać, co tak naprawdę znaczy wojna.
Pojawia się również i koń, pod postacią, którego jawi się cały lud hiszpański. U stóp jego nóg leży poraniony żołnierz. Wokół same stratowane, ranne ciała, co jeszcze bardziej zwiększa ból i grozę. Każdy jest w tej wojnie przegranym, nie ma zwycięzców.
Intrygującą częścią obrazu jest świecąca żarówka, która zastępuje Słońce. Kojarzy się ona z sztucznością, brakiem spokojnego życia. Żarówka może się zepsuć, a Słońce nie.
Obraz budzi w nas różne uczucia: niepokój, strach i lęk. Picasso doskonale przedstawił, jaka okrutna może być wojna. Wybrałam to dzieło, ponieważ bardzo mnie zaintrygowało. Wymaga głębokiej interpretacji- każdy z elementów zawiera jakieś ukryte znaczenie.
jest ok ale moglo by byc lepiej
Jej twarz mówi wszystko - wyraża strach i trwogę. !
jessa994 Nie twierdze ze praca jest poprawnie napisana ale i tak nie lubie oceniania takimi komentarzami pracy innych bo to troche przezytek
odpowiedz