Miłość i przyjaźń – dwa uczucia, które wymagają wielu przemyśleń. Czym się różnią? Które z nich jest ważniejsze? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym opowiadaniu.
Miłość. To piękne słowo, które jest tematem wielu wierszy, pieśni oraz filmów. Ale przecież nie wszyscy rozumieją, co ono oznacza. Miłości nie można określić dosłownie. Każdy zdefiniuje ją inaczej. Bo każdy przeżywa miłość inaczej. Młodzi ludzie często mówią sobie słowo „kocham”. Ale czy zdają sobie sprawę z jego wagi? Często wypowiadane wyrazy tracą swoją wartość. Osoba, która naprawdę kocha nie potrzebuje cały czas zapewniać o swojej miłości, ponieważ przez swoje zachowanie to okazuje. Ktoś, kto cały czas zapewnia o swojej „wielkiej” miłości a w zachowaniu wyraża coś zupełnie odwrotnego robi to na pokaz. Ale w tym momencie pojawiają się pytania. Dlaczego? Po co? Komu chce pokazać tą miłość, której nie ma? Może robi to dla zabawy? Dla żartu? Tylko robiąc takie rzeczy trzeba najpierw zastanowić się, że przez to można sprawić ból tej pozornie ukochanej osobie. Czasem trudno jest nam odróżnić miłość od zauroczenia. Już wydaje się, że to ta jedyna, prawdziwa miłość, a potem wszystko się kończy. Okazuje się, że to pomyłka, że to tylko zauroczenie. Po kilku takich zauroczeniach tracimy nadzieję, że możemy kiedyś naprawdę się zakochać. Ale co czujemy, gdy jesteśmy zakochani? To jest bardzo trudne pytanie i chyba nikt nie umie na nie jednoznacznie odpowiedzieć, bo tego uczucia nie da się opisać. Trzeba to czuć, żeby zrozumieć. Jednych pobudza do działania. Innych rozaniela. Osoba zakochana stara się dbać o siebie żeby spodobać się swojemu ukochanemu czy ukochanej. Można powiedzieć na pewno tylko jedno. Jeśli ktoś kocha naprawdę jest gotów na największe poświęcenia.
Są różne rodzaje miłości. Nie tylko miłość chłopaka do dziewczyny lub dziewczyny do chłopaka, ale także ojcowska, macierzyńska, miłość dziecka do matki lub ojca. Jednak każda z tych miłości jest wyjątkowa. Miłość łączy ludzi na wiele lat. Ale tylko wtedy, gdy jest ona naprawdę prawdziwa. Małżeństwa z rozsądku lub takie bez miłości nie trwają długo.
Przyjaźń jest doznaniem, którego nie może doświadczyć każdy człowiek. Mieć prawdziwego, szczerego przyjaciela to prawdziwe szczęście. Przyjaźń nic nie kosztuje. Nie jest rzeczą materialną. Nie można jej kupić. Przyjaciel to cenny skarb. Zawsze można na niego liczyć. Nawet w najgorszych sytuacjach życia. Ten, kto zdobył prawdziwego przyjaciela i doznał prawdziwej przyjaźni powinien o nią bardzo dbać, żeby jej nie zmarnować. Ja uważam, że posiadam takiego przyjaciela. Ale wiem, że inni mogą nie mieć takiego szczęścia. W prawdziwej przyjaźni nie ma zaborczości, wymagań, warunków, nie ma pytań, wątpliwości - „co ja z tego będę miał?”. Może są osoby, którym zależy tylko na materialnych korzyściach. Ale z przyjaźni takich korzyści nie da się czerpać. Dzięki przyjaźni, przyjacielowi czuje się serce drugiego człowieka, który podarował komuś cząstkę siebie, a może proste, ale jakże dużo mówiące i wiele dające słowa: „to fantastyczne, że jesteś”, i nawet, jeśli jest się gdzieś daleko to czuje się obecność tego jedynego przyjaciela. Zawsze jest świadomość, że ktoś gdzieś za mną czeka, że tęskni. Wielu ludzi twierdzi, że przyjaźń kobiety i mężczyzny nie jest możliwa. Ja uważam, że jest. Dlaczego przyjaźnie osób tej samej płci są możliwe a osób płci odmiennej nie mogą istnieć? Ludzie mogą mieć uprzedzenia. Bo myślą, że jedynym uczuciem, które może narodzić się pomiędzy chłopakiem a dziewczyna może być tylko miłość. To nieprawda! Czasem chłopak lepiej doradzi dziewczynie i pomoże w wielu sytuacjach a także dziewczyna chłopakowi.
Osoby w moim wieku częściej wolą szersze grono przyjaciół. Ich wymagania związane z przyjaźnią są minimalne. Można powiedzieć, że tylko szczerość. Ale po zastanowieniu się dochodzę do wniosku, że bez szczerości prawdziwa przyjaźń nie istnieje. Za to osoby starsze są bardziej uprzedzone. Wynika to z ich doświadczeń życiowych. Wiele mieli sytuacji, kiedy to zawiedli się na osobie bliskiej. Może to też mieć związek ze strachem przed docinkami. Przed plotkami. Młodzi ludzie nie przejmują się tym za bardzo. Ta postawa jest chyba dużo lepsza.
Pomimo tego wszystkiego myślę, że każdy z nas potrzebuje i poszukuje przyjaciela. Niezależnie od tego, co mówi. Znaczenie przyjaciół doceniamy najczęściej w kłopotach. Czego w przyjacielu szukamy? Czego od niego oczekujemy? Najczęściej niewiele. Tylko szczerości, pomocy. Ale jak bolesne jest uczucie, kiedy zawodzi nas ta osoba, której zaufaliśmy. Kiedy powierzone jej przez nas sekrety ujrzą światło dzienne. Nie można też myśleć tylko o złych chwilach. Są przyjaźnie szczere, bez problemów. Każdy chciałby taka przyjaźń przeżyć. Jest jedna bardzo ważna rada dotycząca przyjaźni. Lepiej nie przywiązywać się za bardzo do naszego przyjaciela. Szkoda by było stracić przyjaźń zakochując się w swoim przyjacielu.
Więc czy te dwa uczucia: przyjaźń i miłość łączą się ze sobą? Bo od przyjaźni do miłości jest czasem bardzo blisko. Wystarczy niekiedy tylko jeden uśmiech, jedno spojrzenie, jeden miły gest. Potem wszystko się zmienia. Pojawia się zakochanie. Widać więc, że od przyjaźni do miłości jest bardzo blisko. Czy można jednak odpowiedzieć na pytanie: co jest ważniejsze? Dla mnie ważniejsza jest przyjaźń. Mam nadzieję, że nigdy nie stanę przed takim wyborem, ale jak musiałabym wybierać pomiędzy przyjaźnią a miłością wybrałabym przyjaźń. Wiem, że miłość kiedyś może umrzeć, ale szczera przyjaźń zostanie na zawsze.