Religia grecka była religią politeistyczną, nie miała twórcy ani świętych ksiąg, nie było także ustalonych formuł modlitewnych. Grecy wierzyli, że bogowie mają wpływ na ludzkie losy, dlatego dbano o ich przychylność, wznosząc świątynie oraz odmawiając modlitwy i składając ofiary. Obrzędy te miały charakter wesoły, wspólnych zabaw. Najpowszechniejszą formą zapewniania sobie poparcia bogów były modlitwy. Nie odprawiano ich jednak w świątyni, gdyż uważano, że jest ona mieszkaniem boga. Wszelkie obrzędy odbywały się więc poza jej murami. Grecy modlili się, stojąc, za wzniesionymi do góry rękami. Modłom towarzyszyła ofiara na cześć bogów – palono część jedzenia pochodzącego z uczty. W święta urządzano uroczyste procesje. Ważnym elementem kultu były tańce, zawody sportowe, konkursy poetyckie i muzyczne. Z tej tradycji narodziły się igrzyska sportowe oraz teatr.
W Grecji nie istniał odrębny stan kapłański. Obrzędy religijne w rodzinie sprawował ojciec, a w imieniu państwa – odpowiedni urzędnik wybierany przez obywateli. Ogromną rolę odgrywali w Grecji wróżbici. Zwykle skupiali się oni przy świątyniach. Najważniejsza wyrocznia grecka mieściła się w Delfach, w świątyni Apollina. Przepowiadała losy nie tylko pojedynczych osób, lecz nawet państw. Odpowiedzi na zadane pytania formułowało specjalne kolegium kapłańskie, a przekazywała je kapłanka Pytia. Wyrocznia ta wywierała duży wpływ na politykę państw greckich.
Ostateczny kształt religia grecka zawdzięcza Homerowi, który w Iliadzie i Odysei przedstawił wizerunki najważniejszych bogów. Helleni wyobrażali sobie ich jako ludzi, którzy byli jednak nieśmiertelni, prowadzili życie wolne od trosk i cierpień. Obdarzeni ludzkimi cechami, potrafili być dobrzy, czuli, opiekuńczy, ale także zawistni, złośliwi i zazdrośni. Starożytni Grecy wierzyli, że góra Olimp stanowi siedzibę bogów. Do najważniejszych mieszkańców Olimpu należeli: Zeus - władca bogów i ludzi, jego małżonka Hera, Atena - bogini mądrości i sztuki wojennej, Ares - bóg wojennego męstwa, Apollo - opiekun sztuk pięknych, Artemida - bogini łowów, Afrodyta - bogini miłości, Hermes - posłaniec bogów, patron kupców i złodziei. Poza Olimpem swoje siedziby mieli bracia Zeusa: Posejdon - bóg mórz, i Hades - władca podziemi.
Helleni wierzyli, że po śmierci dusza człowieka udaje się do Hadesu – ponurej i ciemnej krainy, której bram bronił trójgłowy pies – Cerber. Podróż odbywała się przez rzekę Styks. Ponieważ przewoźnik Charon pobierał opłatę za przewóz, zmarłym wkładano w usta lub w dłoń jednego obola (grecką monetę).