Hinduizm ? religia politeistyczna wyznawana głównie na Płw. Indyjskim, posiada 1 mln wyznawców (trzecia religia na świecie). Początki sięgają 2 tysięcy lat p.n.e. Nazwę tę wymyślili Brytyjczycy, tubylcy nazywali swoją religię ?sanatana dharma", co oznacza "wieczna tradycja".
Jest bardzo różnorodna. Nie ma stałego kodeksu ani struktur hierarchicznych; jest indywidualną religią. Jedyne powinności to wywiązywanie się z obowiązków wynikających z przynależności kastowej. Hinduizm ma wiele wskazówek odnośnie życia codziennego, np. ważne jest poszukiwanie przyjemności i gromadzenie dóbr.
Hindusi wyznają wielobóstwo. Do najważniejszych bogów zaliczają: Siwę, Wisznu, Dewi oraz Brahmę. Przez wieki nastąpiło jednak dużo zróżnicowanie regionalne i powstanie nowych kultur - saktyzm, siwaizm i wisznuizm.
Hindusi wierzą w reinkarnację, która jest sposobem na awans społeczny w systemie kastowym. Ten cykl jest nieskończony, a jego przerwanie (moksze) jest celem porównywalnym do zbawienia. Prowadzą do tego 3 sposoby: droga dobrych uczynków, droga wiedzy (czytanie ksiąg i medytacja) i poświęcenia się. Wyznawcy tej religii to głownie mieszkańcy Indii, a w mniejszym stopniu także Pakistanu, Sri Lanki, Indonezji, Bali i Myanmaru.