Dziś młodzieży nie wychowuje kościół , rodzina , szkoła ale grupy rówieśnicze , mass media . Kultura instant odnosi się do typowego dla naszych czasów nawyku i konieczności życia w ,,biegu?? .Symbolem tej kultury jest Fast Food , Fast Sex , Fast Car , modne zakupy w supermarketach , świat konsumpcji , zaspokajanie wciąż niespełnionych pragnień , aby mieć jak najwięcej .
Dla współczesnego , młodego człowieka , świat konsumpcji jest na topie . Młodzież bardzo szybko zaakceptowała obowiązujące standardy kultury . Można wręcz powiedzieć , że taki styl życia jej odpowiada . Podstawową kategorią ideologii konsumpcji jest przyjemność . Dawniej w przeszłości , osobiste cechy człowieka stanowiły kapitał mądrej inwestycji .
A dziś współczesny Amerykanin jest dumny , że traci pieniądze , kupuje kolejny samochód .
Świat kultury instant to tysiące sklepów szybkiej obsługi , najnowsze kolekcje domów mody w Internecie liczy się natychmiastowość , kupuj teraz ! , tanio .Wirtualny świat oferuje zakupy niemal od ręki . Telefon komórkowy daje poczucie nieograniczonej dostępności do osób i instytucji , daje poczucie panowania nad światem i przestrzenią .
Świat w którym żyły nasze prababcie zmieniał się wolno . Słowo ojca w domu było święte , a dziś czy ktoś się liczy ze zdaniem rodziców . Dla wielu młodych to przestarzałe . Idą na przód nie patrząc na konsekwencje . We współczesnym świecie wszystko się zmienia ; reklamy powodują zawrót głowy , liczy się młodość , piękny wygląd . Młodzież jest bardzo podatna na zmiany . Adaptacja do ciągłych zmian wymaga umiejętności nawiązania kontaktów , bez zbędnych ceremoniałów , bez konieczności poznawania drugiej o0soby . Ale tego typu związki nie mogą być stabilne bo brakuje solidnego fundamentu . Współczesna młodzież nie odczuwa stabilności wręcz przeciwnie postrzega ją ze sceptyzmem i podejrzliwością .
Dziś rytm młodych wyznaczony jest przez drobne codzienne wydarzenia , momenty , czynności . To one pochłaniają większość naszej psychicznej energii , stanowią cel naszych zabiegów i fascynacji . Młodzi ludzie potrafią rozmawiać całymi godzinami przez telefon o błahych sprawach , a unikają rozmów na poważne tematy .można pokusić się o zadanie pytania : ,, Z czego to wynika??? Gdzie tkwi przyczyna , że zanika współczucie , chęć troski i pomocy osobom potrzebującym . A liczy się pycha i egoizm . Z perspektywy dorosłych , młody człowiek jest skazany na zagubienie i bezradność w świecie bez wartości . Jednak w praktyce jest odwrotnie . Młodzi nie boją się zmian , a wydaje im się ,że mają poczucie kontroli nad rzeczywistością . Pedagodzy i moraliści twierdzą , że współczesna młodzież jest przez media manipulowana . Tym czasem młodzi twierdzą ,że to oni manipulują mediami .
Z pewnością poczucie ogromnej mocy wyzwalają interakcyjne gry komputerowe . Inne poczucie mocy daje Internet , nieograniczone pokonywanie setek tys. Km w jednym miejscu i czasie . Ta wolność dla młodego człowieka jest wartością absolutną i uniwersalną .
Odpowiadając na drugi człon postawionego pytania . Jak projekcja wychowania może być ,,podpowiedzią?? wobec zagrożeń wynikających z tej kultury trzeba odpowiedzieć co znaczy dziś wychowywać młodego człowieka ? Z jednej strony mamy dziś do czynienia z liberalizacją zachowań dzieci i młodych , wyrażają się swobodą , spontanicznością , radością życia i potrzebą ich samorealizacji z drugiej strony pojawiają się wzmagania u dzieci , postawy agresji . Ja proponowałabym ,, Pedagogikę miłości ?? Marii Łopatkowej . tego typu wychowanie nakłada obowiązek wnikliwego badania i zapobiegania wszystkiemu co mogłoby sprzyjać agresji i jej rozwojowi w formowaniu się postaw ludzkich . Niezaspokojone u dzieci i młodzieży potrzeba miłości rodzi negatywne skutki .
Z pewnością dużo zależy od wychowania rodzinnego , od przekazywanych wartości z pokolenia na pokolenie . Współczesny młody człowiek na pewno nie uniknie kultury instant , a być może solidne wychowanie pozwoli mu odróżnić dobro od zła . Na przekaz telewizyjny nie ma co liczyć , bo tam niestety brakuje dla młodych dobrych wzorców do naśladowania . Skłóceni politycy z pewnością nie dostarczą wzorców zachowań pozytywnych . Polacy mają jeszcze jeden wielki wzór do naśladowania jakim jest Jan Paweł II .Jego koncepcja wychowania : ,, W wychowaniu chodzi właśnie o to ażeby człowiek stawał się co raz bardziej człowiekiem . O to ażeby być , a nie tylko więcej miał. Ażeby więc poprzez wszystko co ma co posiada umiał bardziej i pełniej być nie tylko z drugim ale i dla drugiego ??.