Świat przedstawiony w utworach ?Pan Cogito? bywa nazywany ?utopią?. Co to jest? Utopia to przedstawienie idealnego ustroju politycznego, funkcjonującego na zasadach sprawiedliwości, solidarności i równości. Czy świat Pana Cogito naprawdę taki był? Moim zdaniem tak i postaram się to udowodnić przedstawiając kilka argumentów.
Pierwszym, najważniejszym argumentem jest postawa Pana Cogito w wierszu ?Przesłanie Pana Cogito?. Myśliciel przedstawia nam zasady jakimi powinniśmy się kierować by nasz świat stał się utopią. Każe nam bronić ludzi poniżonych i pobitych (?a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych...?). Nakazuje nam gardzić fałszywymi ludźmi (?Niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda dla szpiclów katów tchórzy..?). Ostrzega nas byśmy się nie stali oschłymi ludźmi i każe nam powtarzać stare bajki i legendy, które od najmłodszych lat pokazywały nam co jest dobre, a co złe (?powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobędziesz...?)
Następnym argumentem jest wiersz ?Modlitwa Pana Cogito ? Podróżnika?, w którym to Myśliciel wspomina o dobrych ludziach z Manchesteru, siwym staruszku na wyspie Itaka oraz Miss Hellen z wyspy Mull oraz innych ludzi, którzy pokazali mu, że należy być dobrym i traktować każdego na równi sobie. Pan Cogito również prosi Boga o to, by on tak samo mógł pomagać ludziom w potrzebie (?Pozwól o Panie(...)żebym rozumiał innych ludzi i inne języki inne cierpienie i żebym nie upierał się przy swoim...?).
Ostatnim argumentem, który przedstawię są wspomnienia Pana Cogito z wiersza ?Pan Cogito a perła?, gdzie przypomina sobie młodzieńcze czasy, gdy ?Wieczorem przed udaniem się na spoczynek wysypał ze skarpetki obce ciało. Było to małe, zimne, żółte ziarenko piasku. Pięta była przeciwnie duża, gorąca i ciemna od bólu?, co możemy rozumieć iż nawet najmniejszy nasz zły uczynek przeciwko bliźniemu może go dotkliwie skrzywdzić. Może być to przestroga byśmy nie czynili komuś innemu co nam jest niemiłe i tworzyli utopię przestrzegając tej zasady.
Myślę, że przedstawione przeze mnie argumenty udowadniają stwierdzenie, iż świat Pana Cogito słusznie nazywany jest utopią. Mam również nadzieję, że dzięki tym argumentom więcej ludzi zgodzi się z tą tezą.