Warzywa i owoce są produktami niskoenergetycznymi, których głównym składnikiem są węglowodany. 1 g węglowodanów dostarcza 4 kcal energii. Właśnie węglowodany powinny stanowić główne źródło energii w naszym pożywieniu. Najbardziej bogate w węglowodany, a zarazem najbardziej kaloryczne spośród owoców są banany, winogrona i daktyle. Owoce i warzywa zawierają niewielkie ilości białka, tłuszczu (oprócz awokado i orzechów, które też są zaliczane do owoców) ale dużo wody, błonnika, witamin i składników mineralnych.
Wyjątkowe znaczenie mają warzywa strączkowe, które zawierają białko o najwyższej wartości żywieniowej spośród wszystkich białek roślinnych oraz spore ilości węglowodanów.
Błonnik obecny jest we wszystkich warzywach i owocach, a najwięcej zawierają go suszone owoce, nasiona roślin strączkowych i orzechy. W przewodzie pokarmowym człowieka błonnik nie ulega trawieniu, a wpływa na prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Owoce i warzywa ze względu na przewagę w ich składzie pierwiastków o charakterze zasadotwórczym (Ca, Mg, Na i K) wykazują działanie alkalizujące. Najwięcej potasu zawierają rodzynki, fasola i soja. Poza tymi pierwiastkami owoce i warzywa zawierają także żelazo, niestety trudniej przyswajalne niż żelazo pochodzące z produktów pochodzenia zwierzęcego. W warzywach strączkowych obecne są związki przypominające hormony, zwane fitoestrogenami.
Warzywa i owoce stanowią główne źródło witamin. Biorąc pod uwagę zawartość witamin można je podzielić na dwie grupy:
- bogate w witaminę C
- bogate w karoten (prowitaminę A)
Do warzyw i owoców bogatych w witaminę C należą warzywa kapustne, owoce jagodowe, papryka i pomidory. Do warzyw i owoców bogatych w karoten (barwnik roślinny stanowiący dla organizmu ludzkiego materiał do syntezy witaminy A, nadający kolor od żółtego po zielony i pomarańczowo-czerwony) należą: marchew, dynia, morele, nać pietruszki, boćwina i szczaw. Do dużej grupy karotenoidów należy np. likopen, jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, występujący w pomidorach. Witaminy są składnikami wrażliwymi na wysoką temperaturę i światło. Aby zachować jak największe ilości witamin w gotowanych warzywach i owocach należy je wrzucać do wrzącej wody i gotować pod przykryciem. Powinniśmy je spożywać codziennie do każdego posiłku, najlepiej na surowo.