profil

Społeczeństwo polskie na podstawie satyr Ignacego Krasickiego.

poleca 85% 572 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki - genialny polski poeta okresu oświecenia. Zasłynął głównie z pisanych przez siebie bajek oraz satyr ,obydwa gatunki utworów niosły ze sobą głębszy sens umoralniający czy dydaktyczny.
Jednak skupię się na satyrach. Krasicki w tych utworach wyśmiewał pewne zachowania ,skłonności ,politykę ,po to ,by zwrócić uwagę na to ,co złe i czego nie powinno się robić (w satyrach często też były łamane tematy tabu).
Tematem ,który często opisywał ks. Ignacy w swoich satyrach byli Polacy ,społeczeństwo polskie ,np. w utworze "Palinodia". Sam tytuł nawiązuje do greckiego utworu odwołującego stawiane komuś zarzuty. Krasicki ironicznie zamienia oskarżenia przeciwko ludziom w pochlebstwa. Krytykuje ze sporą dozą sarkazmu Polaków fałszywych ,zdrajców i złodziei ,nie nazywając oczywiście ich niegodziwości po imieniu.
Poeta w "Palinodii" wrzuca do lamusa cechy powszechnie uważane za cnotę. Wychwala za to rozpustę ,pijaństwo oraz większość cech ,które doprowadzają do wyniszczenia i demoralizacji społeczeństwa. Krasicki w utworze wypowiadał także ironiczną aluzję do panowania Sasów ,gdzie wychwalał ich uległość oraz brak odpowiedzialności za Polskę. Sasowie wg poety marnotrawili społeczne dobro oraz lekceważyli narodowy interes ,a kierowali się pobudkami prywatnymi.
Obraz społeczeństwa zepsutego ponownie ukazuje się w satyrze "Pijaństwo" ,gdzie skłonności do alkoholu polskiej szlachty biorą górę ,nad zdrowym rozsądkiem i własną wolą. Główni bohaterowie utworu
podczas rozmowy udowadniają ,że są niewolnikami "flaszki" ,tłumacząc się i wykręcając od własnych skłonności. W dodatku ich honor oraz miłość do ojczyzny ujawniają się dopiero wtedy .kiedy procenty we krwi dają się we znaki.
W utworze "Do króla" Krasicki ukazuje krytykanctwo i nieuctwo polskiej szlachty. Przybierając postać szlachcica ks. Ignacy krytykuje króla podając błahe ,głupie i nietrafne argumenty ,które tak naprawdę są pochlebstwami monarchy. W ten sposób chciał ukazać głupotę szlachty.
Z podanych przykładów utworów wynika ,że społeczeństwo żyjące w czasach Krasickiego nieco podupadło ,jednak poeta swoimi wspaniałymi dziełami pragnie trafić do sumienia i rozumu każdego człowieka

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Gramatyka i formy wypowiedzi