W średniowieczu moja pozycja uległa gruntownemu pogorszeniu czego doprowadziło współdziałanie kilku, nawzajem warunkujących się czynników:
Wbrew potocznemu wyobrażeniu kultura średniowieczna była kulturą kultu siły, kulturą która najwyżej ceniła sprawność fizyczną mężczyzny, co wynikało z dominującej pozycji rycerstwa jako grupy społecznej. Wartości innego rodzaju uległy w ogromnej części społeczeństwa zdeprecjonowaniu.
Ówczesna filozofia i teologia chrześcijańska widziała w nas kobietach źródło zła, słabość wobec jego podszeptów; uważała kobietę za pod każdym względem gorszą od mężczyzny, utożsamiała na z seksualnością i cielesnością, które to wymiary życia zwalczała, degradując je do sfery profanum
Augustyn z Hippony pisał o nas że "kobieta jest istotą poślenią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga".
Święty Jan Chryzostom, biskup Konstantynopola, uważał, że "kobiety są przeznaczone głównie do zaspokajania żądzy mężczyzn", czyli że jesteśmy słabe, lekkomyślne oraz ze uświęcone zostajemy jedynie przez macierzyństwo.
A Tomasz z Akwinu twierdził, że "zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po czterdziestu dniach, zarodek płci żeńskiej po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów". Uważał, że nasza wartość polega na naszych zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych", a nawet, że jesteśmy błędem natury, "rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny".
Polityka i ideologia naszego Kościoła również kładły nacisk na takie postrzeganie naszej płci.
Synod w Ewirze (IV wiek) ustanowił, że nie możemy nawet we własnym imieniu pisać ani otrzymywać listów.
Synod w Toledo uznał, że kochanka księdza musi zostać za karę niewolnicą Koscioła, którą Kościół może sprzedać.
SŁYNNE KOBIETY ze Średniowiecza
Alienor z Akwitanii - królowa Francji
Anna z Rusi - królowa Francji
Christine de Pisan - poetka francuska
Dobrawa - księżniczka czeska, żona Mieszka I
Ethelfled - księżniczka angielska
Herrarda z Landsbergu - mniszka, poetka
Hildegarda z Bingen - opatka, prawdziwa średniowieczna 'kobieta renesansu'!
Horotshwita - opatka z Gandersheim
Hrabina z Die - poetka
Marie de France - poetka francuska
Olga - księżna Rusi