Izaak Newton, fizyk angielski, twórca nowoczesnej matematyki, fizyki i astronomii. Urodzony 4 stycznia 1643 w Woolsthorpe, zmarł 31 marca 1727 w Kensington.
W 1669 roku został profesorem w Cambridge,1672 członkiem Royal Society, 1703 prezesem tegoż towarzystwa. W 1665-1666 odkrył metodę fluksji, czyli zasadę rachunku różniczkowego i całkowego.
W filozofii, jak wówczas nazywano fizykę, zajmował się zagadnieniami z optyki, stworzył teorię emisyjną zjawisk świetlnych oraz teorię dyspersji, rozłożył światło białe na części składowe, posługując się w tym celu pryzmatem. Ulepszeniu teleskopu Gregoriego zawdzięcza to, że zaproszono go do Royal Society.
Najważniejszym dziełem i wielkopomnym owocem jego pracy jest wydanie w 1687 roku dzieła pt. " Philosophiae naturalis principia mathematica", zawierające zasady dynamiki, które przez dwa przeszło wieki było niewzruszoną postawą fizyki teoretycznej.
W 1695 roku został strażnikiem mennicy; obowiązki te, jak również kierownictwo Royal Society nie sprzyjały dalszej jego pracy naukowej. Grób Newtona znajduje się w opactwie westminsterskim.