profil

Kanada

Ostatnia aktualizacja: 2020-12-10
poleca 85% 1557 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kanada to państwo związkowe w północnej części Ameryki Północnej, obejmuje tereny między Morzem Arktycznym, Oceanem Spokojnym i Oceanem Atlantyckim. Powierzchnia tego państwa wynosi 9976,1 tys. km2. Państwo to posiada 29,2 mln mieszkańców. Językami urzędowymi są; angielski i francuski, a walutą tego państwa jest dolar kanadyjski. Kanada to zbiorowisko ludności z całego świata m.in. pochodzenia brytyjskiego, francuskiego, ponadto niemieckiego włoskiego, ukraińskiego, polskiego, a także ludność pierwotna tzn. Indianie i Eskimosi. Struktura wiekowa ludności Kanady to ponad 28% w wieku do 20 lat, 50%- od 20 do 64 lat i około 12% w wieku powyżej 65lat. Przeciętne trwanie życia Kanadyjczyka to 78 lat. Główne wyznania religijne to: katolicyzm( ponad 45%) i protestantyzm( ok. 40%) , pozostałe 15% to inne religie. Przyrost naturalny Kanady wynosi 8% . Państwo to jest jednym z najsłabiej zaludnionych państw świata, na 1 km2 przypadają średnio 3 osoby. Stolicą Kanady jest Ottawa. Największe aglomeracje miejskie tworzą: Toronto, Montreal, Vancouver, Ottawa, Winnipeg, Edmonton, Hamilton.

Ponad 50% terytorium Kanady leży w strefie klimatu polarnego, który odznacza się chłodnymi latami i zimami o skrajnie niskich temperaturach. Dalej na południe panuje klimat umiarkowany kontynentalny z gorącymi latami i zimami o niskich temperaturach.

Gospodarka Kanady opiera się na takich gałęziach przemysłu jak: kopalnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i rolnictwo. W kanadyjskich kopalniach wydobywa się: złoto, nikiel, azbest i platynę, które są następnie eksportowane. Kanada jest największym światowym eksporterem tarcicy, papieru gazetowego i aluminium.

Około ¾ powierzchni Kanady zajmują wyżyny i góry. Na zachodzie wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego rozciągają się góry Kordyliery, w skład których wchodzi najwyższy szczyt Kanady o nazwie Logan-5951m n.p.m. Na wschodzie rozległy obszar państwa zajmuje pasmo górskie Ziemi Baffina. W skład Kanady wchodzi największy półwysep Labrador na którym rozciągają się Góry Tornat. Nad Zatoką Hudsona rozciąga się Nizina Hudsońska. Najdłuższą rzeką Kanadyjską jest rzeka Mackenzie, ponad 4240 km. Inne duże rzeki to: Ottawa, Rzeka św. Wawrzyńca, Jukon, Kolumbia. Rzeki kanadyjskie przez 5-9 miesięcy pokryte są lodem. Kanada ma ogromną liczbę jezior. Największym Kanadyjskim jeziorem jest część jeziora Górnego, które ma ponad 83270km2. Inne duże jeziora to: Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, Wielkie Jezioro Niewolnicze, Winnipeg, Huron, Erie, Ontario.

To bogate państwo ze względu na rozległy teren ma bogatą i różnorodną florę. Ku biegunowi występuje tundra z trawami i porostami. Na południu kraju rozciągają się lasy- od Alaski po Nową Finlandię, ciągnie się największy na świecie obszar występowania lasów iglastych, a wschodnie obszary leśne od krainy Wielkich Jezior po wybrzeża Oceanu Atlantyckiego to przeważnie lasy mieszane, w których występują m.in.: Klon Cukrowy, Buk, Brzoza i Choina kanadyjska. W górskich lasach na zachodzie wyst: świerki, daglezje zielone, sosny syberyjskie, żółte, a także rosnące na płaskowyżach osiki. Arktyczne wody Kanady obfitują w: wieloryby, morsy, foki. Na terenie tundry występują: niedźwiedzie polarne, piżmo woły, kariby, lemingi oraz wilki i lisy polarne. W lasach północy: łosie, rysie, niedźwiedzie czarne i brunatne.

Kanada to wysoko rozwinięty kraj rolniczy, jest eksporterem pszenicy, roślin pastewnych, nasion, roślin oleistych, syropu klonowego. Jest znaczącym na świecie producentem drewna. Rolnictwo jest na wysokim poziomie, rozwinęło się w prowincjach preriowych takich jak Manitoba, Saskatchewan, Alberta.

Kanada zajmuje II miejsce na świecie w wytwarzaniu wodnej energii elektrycznej, około 60% energii pochodzi z elektrowni wodnych ( duży kompleks elektryczny „ La Grande” o mocy 13 683MW).
W dawnych czasach terytorium obecnej Kanady zamieszkiwali pierwotni Indianie oraz Eskimosi. Od XV do XVII w. ówczesne tereny Kanady zaczęli kolonizować Francuzi i Brytyjczycy. Powstawały kolonie terytorialne, które należały do Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii.

W 1837 roku w Quebecu wybuchło powstanie antybrytyjskie, które zmusiło państwa europejskie do przeprowadzenia reform politycznych i przyznania Kanadzie samorządu. Powstawały nowe prowincje Kanady, które na przekór W. Brytanii rozpoczęły współpracę z USA.

W końcu XIX w. dochodziło do sporów o tereny między Kanadą, a Stanami Zjednoczonymi, ale na przestrzeni dziejów spory te zostały rozstrzygnięte. W 1939 roku Kanada przystąpiła do II wojny światowej po stronie Stanów Zjednoczonych, co zacieśniło współpracę polityczną i gospodarczą. Umożliwiło to Kanadzie szybki rozwój gospodarczy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata