profil

Tales

poleca 85% 163 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Od najdawniejszych czasów ludzie zadawali sobie pytania o sens życia, początki świata, prawa rządzące przyrodą itd. Odpowiedzi szukali w magii, a także w ideach religijnych. W VI wieku p. n. e. w Grecji pojawili się jednak myśliciele, którzy - jako pierwsi w dziejach ludzkości - próbowali odpowiedzieć na te pytania bez odwołania do religii, jedynie drogą racjonalnego rozumowania. Takie dążenie do racjonalnego wyjaśnienia najbardziej podstawowych problemów życia ludzkiego i świata nazywamy filozofią. Możemy więc powiedzieć, że filozofia narodziła się w Grecji w VI wieku p. n. e. Najstarszy z greckich filozofów - Tales z miasta Miletu, greckiej kolonii w Azji Mniejszej (pocz. VI w. p. n. e.), starał się odszukać podstawowy pierwiastek, od którego pochodzą wszystkie inne, i uznał wodę za źródło świata i życia.



SIEDMIU MĘDRCÓW: w starożytnej Grecji 7 słynnych mądrości mężów
(prawodawców, filozofów, mężów stanu z VII i VI w. p. n. e., znanych ze zwięzłych sentencji,: „poznaj samego siebie”, „nie zanadto”, „miara rzeczą najlepszą”; zwykle są wymieniani: Tales z Miletu, Pittakos z Mityleny, Bias z Prieny, Solon, a także Periander, Kleobulos z Lindos, Ezop lub inni.


TALES z MILETU (ok. 627 – ok. 546 p. n. e.)
Uważany jest za jednego z „siedmiu mędrców” starożytności i za ojca nauki greckiej. Starożytni pisarze nazwali go „pierwszym” filozofem, fizykiem, matematykiem, astronomem. Tales był założycielem jońskiej szkoły filozofów przyrody. Brał aktywny udział w życiu politycznym i gospodarczym swego miasta. Utrzymywał ożywione stosunki handlowe z Egiptem, Fenicją i Babilonią, dokąd eksportowano cenione wówczas tkaniny miletańskie. To było powodem, iż do kraju tych odbywał częste podróże. I prawdopodobnie wtedy zapoznał się z osiągnięciami matematyki i astronomii Egiptu i Babilonii. Według przekazu pisarzy starożytnych, Tales przewidział zaćmienie słońca na dzień 28 V 585r. p. n. e. Oraz pomierzył wysokość piramid za pomocą cienia, które one rzucały (na podstawie podobieństwa trójkątów).Platon wspomina, że gdy Tale obserwował gwiazdy, wpadł do studni i piękna niewolnica miała wyrazić żartem, iż chciał zobaczyć, co się dzieje na niebie, a nie dostrzegł, co znajduje się pod jego nogami. Anegdotka ta jednak nie charakteryzuje postawy Talesa. Nie był on oderwanym od życia myślicielem, lecz człowiekiem nad wyraz praktycznym, który umiał wykorzystać posiadaną wiedzę w swoich transakcjach hodowlanych.




TWIERDZENIA TALESA:
"Jeśli ramiona kąta przeciąć dwiema równoległymi, to długości odcinków wyznaczonych przez te proste na jednym ramieniu kąta są proporcjonalne do długości odpowiednich odcinków na drugim ramieniu kąta".








TWIERDZENIE ODWROTNE DO TWIERDZENIA TALESA:
Jeżeli dwie proste przecinają ramiona kąta odpowiednio w punktach D, C, A, B oraz długości odcinków wyznaczonych przez te proste na jednym ramieniu kąta są proporcjonalne do długości odpowiednich odcinków wyznaczonych przez te proste na drugim ramieniu, to te proste są równoległe.



OPRAWA GRAFICZNA + ZDJECIA ZAŁĄCZONE W PLIKU!!

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata