profil

Władza przywilej nie dla każdego - Antygona

poleca 89% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

W pałacu królewskim w Tebach doszło do tragedii. W skutek twardo ustalonych praw, przez Króla Teb dopuszczono do ogromnej fali popełnianych zbrodni. Jak wiemy siostrzenica samego Kreona powiesiła się, co pociągnęło, za sobą kolejne samobójstwo, jego Syna Hajmnona, oraz żony Eurydyki.
O fatum wiszącym, nad szlachetnym rodem Labdakidów, od dawna mówiono głośno. To przeznaczenie jest siłą wyznaczającą bieg wypadków. Mówi się, że nie można przed nim uciec, można tylko zagłuszyć jego głos, jednak i tak nie zda się to na nic, ponieważ to co ma się stać, i tak się stanie. W Tym wypadku były to konsekwencje kazirodczego związku Króla Edypa ze swoją Matką Jokastą. Edyp popełniając samobójstwo tak jak jego współmałżonka i matka, osierocili czwórkę dzieci. Byli To: Antygona, Ismena, Eteokles i Polinejkes. Najważniejszym powodem tragedii, jaka dotknęła rodzinę Królewską były ustalone z góry prawa przez człowieka, który po śmierci Edypa odziedziczył królewski tron. Był to Kreon, brat Jokasty. Po tragicznej wieści o swoim kazirodczym małżeństwie Jokasta powiesiła się w pokoju, a Edyp pozbawił siebie wzroku. Najważniejszym powodem tragedii jaka dotknęła siostrzeńców Kreona było, jego sprawowanie władzy, oraz jej moralne i etyczne granice.
Kreon przekroczył je, stawiając własne prawa ponad odwieczne, naturalne, boskie nakazy. Ściągnęło to na niego karę w postaci zemsty Erynii. Nie należy mu się jednak dziwić ponieważ postąpił tak jak myślał, że będzie najlepiej. Nie zważał na uwagi syna, zlekceważył wyrocznię i niepokój wśród ludu. Władza tak zadziałała na niego, że po jej skosztowaniu nie chciał przestać. Przypadek Kreona mówi nam, że korona i berło, to ogromna siła, z tymże tylko niektórzy potrafią się z nią obchodzić prawidłowo

ZNIEWAGA PRAWA, W IMIE MILOŚCI.
Jedna z córek Edypa Antygona, nie przestrzegała władzy i sprzeciwiła się jej. Została oczywiście za to ukarana, chociaż miała szansę na ułaskawienie. Nie przyznała się jednak do błędu, obnażając przy tym swą nieprzejednana wolę. Działalność Antygony uświadamia nam, że obywatel nie powinien przekraczać praw nakazanych mu przez państwo, ponieważ jest to tak samo niemoralne jak nadużywanie władzy przez rządzącego. Ale czy władca był bezbłędny? No to pytanie, każdy z was powinien sam sobie odpowiedzieć.
Następnym nasuwającym się zagadnieniem, jest stałość i niezmienność więzów łączących kochających się członków rodziny, gotowych zrobić dla siebie wszystko. Przykładem takiego postępowania jest działanie Antygony, która złamała prawo, tylko po to, by pochować swojego brata Polinejka, okrzykniętego zdrajcą, którego zabroniono chować.

Antygona wykazała się wielką odwagą,
Sprzeciwiła się wszelkim zakazom Kreona z miłości do Brata
mówiąc:„ Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić”.

SZEREG KLĘSK I NIEPOWODZEŃ CENĄ NIEUCZCIWOŚCI.
Kolejnym problemem jest sprawa zachowania uczciwości wobec drugiego człowieka. W tym przypadku brata, nie dochował jej Eteokles w stosunku do Polinejka. Nie oddając mu władzy, która wcześniej została równo podzielona pomiędzy ich obu. Przez czyn ten, Polinejkes ściągnął na miasto wojska obcego państwa, aby te pomogły mu w wykreśleniu jego prawnej własności. Skończyło się to tragicznie dla ich dwojga, z tym, że za nieuczciwość Eteokles dostąpił królestwa zmarłych, a Polinejkesowi odmówiono tego. Tak więc jest to również dylemat oznaczający zawiłe zależności, zachodzące pomiędzy niektórymi ludźmi i wynikająca z tego możliwość mylnego osądu. Kreon popełnił poważny błąd nie słuchając dotyczącej go wróżby, a przypłacił to bardzo drogo: śmiercią siostrzenicy, syna i żony; chociaż jak tu mówić o błędzie, jak od początku
było to z góry ustalone. Tak więc z powyższej treści wynika, że los każdego człowieka jest uzależniony, a właściwie ustalony przez fatum, które decyduje o biegu życia nas wszystkich.
„Wszystko mi łamie się w ręku. Los mnie powalił, pełen burz i lęku”- Tymi słowami Kreon zakończył swe panowanie.

Wielu z nas wciąż nurtuję pytanie.
Co było przyczyną śmierci ludzi, którzy zajmowali tak wysoką pozycje społeczną?
Czy konflikt tragiczny pomiędzy ustanowionym przez człowieka prawem państwowym, reprezentowanym przez Kreona a prawem boskim, na które powołuje się Antygona czy fatum wiszące nad szlachetnym rodem Labdakidów. A może obydwa powody są prawdziwe?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury