profil

Lesistość- świata, kontynentów w Polsce

poleca 83% 2946 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Lesistość w Polsce.
Lasy zajmują 28% powierzchni Polski i charakteryzują się nierównomiernym rozmieszczeniem. Wyróżniamy lasy publiczne, będące własnością Skarbu Państwa i gmin, lasy prywatne i Parki Narodowe. Szata roślinna polski typowa jest dla strefy klimatów umiarkowanych, ciepłych. W Polsce północno - wschodniej, która ma klimat stosunkowo chłodny i ulegający wpływowi klimatu kontynentalnego, wykształciła się formacja lasów iglastych. Na obszarach pojezierzy, Niżu Środkowopolskiego i pasa wyżyn rosną lasy mieszane z przewagą drzew iglastych. Na południowym krańcu polski - w Karpatach i Sudetach - występują tzw. piętra roślinne (regiel dolny i górny), zajmowane przez lasy mieszane i iglaste. Przez Polskę przebiega także wschodnia granica zasięgu występowania buka i lipy. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce powoli, lecz stale wzrasta. Od II Wojny Światowej lesistość wzrosła od 20,8% do 28,1% powierzchni kraju. Jednak i tak pod względem lesistości Polska zajmuje 16 miejsce w Europie. Według prognoz w roku 2020 lesistość w Polsce ma wynosić ok. 30% (w krajach zachodnioeuropejskich średnia lesistość wynosi ok. 32% już teraz). Największą lesistość, bo około 48%, ma woj. Zielonogórskie. Najmniejszą - ok. 12% ma woj. Płockie. Typy lasów: Bory - lasy iglaste, zajmują największą powierzchnię. Spotyka się też bory mieszane, ale w tych lasach obok przeważającej sosny występują dąb, brzoza, osika i lipa. Zajmują ok. 78% wszystkich lasów w Polsce. Grądy - wielogatunkowe lasy liściaste z przewagą grabu. Występuje tam także dąb, brzoza, topola, osika i lipa. Zajmują ok. 10% wszystkich lasów w Polsce. Łęgi - Porastają głównie doliny rzek. Rosną tam zwłaszcza wierzby, jesiony, wiązy i topole. Dziś należą już do rzadkości. Olsy - Porastają głównie tereny bagienne. Występują tu: olsza czarna, wierzba, brzoza i jesion. Buczyny - lasy liściaste i mieszane. Przeważa tutaj buk.

Lesistość świata
Według szacunkowych danych, powierzchnia użytków leśnych na Ziemi w XVI w. wynosiła 7,6 mld. ha . W 1958 r. powierzchnia ich wynosiła 4,4 mld. ha , a w 1992 r. już tylko 3,8 mld. ha , co stanowiło 28,7 % powierzchni ich lądu. Rozmieszczenie lasów jest nierównomierne . Pod względem zajmowanego obszaru wyróżniają się na świecie dwie wielkie formacje leśne : wilgotny las równikowy o powierzchni 440 mln. ha ( 10,6 % ogółu ) i borealny las iglasty zajmujący obszar 605 mln. ha ( 14,6 % ). Największy obszar zajmują wilgotne lasy równikowe na Nizinie Amazonki i Kongo , a także na Archipelagu Malajskim .


Lesistość kontynentów

AZJA
Tereny leśne stanowią 19 % obszaru lądu azjatyckiego (nie uwzględniając Syberii).
Największy stopień pokrycia lasem występuje w strefie równikowej i podrównikowej: w Indonezji, na Półwyspie Indochińskim, a także w Japonii, gdzie lasy zajmują ok. 60% ogólnej powierzchni. Są też w Azji kraje niemal pozbawione obszarów leśnych – Irak, Arabia Saudyjska, Uzbekistan i Kazachstan.

AFRYKA
Na kontynencie afrykańskim znajdują się wielkie przestrzenie pokryte lasami, ich łączny obszar wynosi ok. 7 mln. km. Wilgotne lasy równikowe stanowią niewielką tylko ich część, przeważnie są to lasy o małym zwarciu drzewostanu.
EUROPA
Obszary zalesione zajmują w Europie – z wyłączeniem krajów byłego ZSRR – powierzchnię 158,4 mln. ha ( 1993 ). Zalesienie Europy nie jest równomierne. Najwyższy udział lasów w ogólnym obszarze kraju charakteryzuje Finlandię i Szwecję (60-70 %). Najniższy jest on w państwach północno-zachodniej i południowo-wschodniej części Europy: w Holandii, Danii i Wielkiej Brytanii nie sięga 10 %, na Ukrainie, w Mołdawii i Grecji nie przekracza 20 %. W większości krajów Europy Zachodniej i Środkowej oscyluje wokół 30 %, a we Wschodniej dochodzi do 44-46 %. Lasy Europy (bez Rosji) stanowią zaledwie 4,4 % obszarów leśnych świata. W lasach europejskich przeważają najwydajniejsze pod względem grubizny gatunki drzew iglastych – przede wszystkim sosna i świerk, w mniejszym zakresie jodła i modrzew. Lasy iglaste stanowią 67 % ogółu lasów, a w niektórych krajach nawet ponad 80 %.

AMERYKA PÓŁNOCNA
Lasy pokrywają ok. 29 % powierzchni kraju zajmując 286,8 mln. ha (1992). Lasy produktywne na zwartym obszarze Stanów Zjednoczonych liczą ok. 214 mln. ha. Z tego 49,7 % przypada na drewno miękkie z drzew iglastych (daglezja, choina, sosna ponderosa i sosna z gatunku „ Pinus rosinosa „), a 50,3% na drewno twarde drzew liściastych (dąb, orzesznik amerykański i klon– lasy wschodnie).

AMERYKA POŁUDNIOWA
Lasy zajmują w Ameryce Południowej 946 mld. ha, połowę kontynentu. Największe tereny zalesione znajdują się w Brazylii. Największymi zwartymi obszarami leśnymi są puszcza amazońska, wybrzeże pacyficzne Kolumbii i Ekwadoru, w Międzyrzeczu w Argentynie. Obecne zasoby drewna szacuje się na 125 mln. m.

AUSTRALIA
Pod względem zajmowanej powierzchni lasów wyróżniają się dwa stany: Nowa Południowa Walia z obszarem 14,7 mln. Ha. (35 % powierzchni lasów) i Queensland – 11,8 mln. Ha. (28,9 % powierzchni lasów) Pod względem udziału lasów w ogólnej powierzchni na pierwszym miejscu znajduje się Tasmania – 42%, Wiktoria – 22 %. W stanie Queensland na lasy przypada niecałe 7% powierzchni, a w Australii Zachodniej 2,5%.W stanie Australia Południowa brak jest lasów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata