profil

Czy Polacy są patriotami?

poleca 85% 469 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Maria Konopnicka

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
Nie damy, pogrześć mowy!
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy,
Nie damy by nas zniemczył wróg...
- Tak nam dopomóż Bóg!

Do krwi ostatniej kropli z żył
Bronić będziemy Ducha,
Aż się rozpadnie w proch i w pył
Krzyżacka zawierucha.
Twierdzą nam będzie każdy próg...
- Tak nam dopomóż Bóg!

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz,
Ni dzieci nam germanił.
Orężny wstanie hufiec nas,
Duch będzie nam hetmanił,
Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg...
- Tak nam dopomóż Bóg!

Maria Konopnicka
,,Rota’’

Pytanie, co oznacza patriotyzm jest szalenie trudne. Znaczenie zmienia się w czasie. Co innego jest być patriotą jak jest wojna, co innego jest być patriotą w czasie pokoju. To Józef Piłsudski, w połowie lat 20-tych, mówił żeby ten 'patriotyzm miecza przekuć w patriotyzm pługa', 'czyn zbrojny w czyn pracy'. Oczywiście wtedy, kiedy jest pokój, wymaga się żeby poświęcać się dla Ojczyzny w tym sensie, aby dobrze pracować, uczciwie się zachowywać. Wypełniać 10 przykazań, ale w odniesieniu nie do Boga i bliźnich, ale wobec Ojczyzny, państwa, w którym się żyje. Pojęcie patriotyzmu może być bardzo mylne, lecz nadal według słownika oznacza szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy osobiste. Nawiązując do tematu z całą pewnością śmie twierdzić, iż Polacy są patriotami.
Przejdę teraz do zaprezentowania zgromadzonych przez siebie argumentów.
Pierwszym argumentem przemawiającym na korzyść tezy, iż Polacy są patriotami jest postawa Polaków w czasie Pierwszej Wojny Światowej trwającej w latach 1914 – 1918. Od początku trwania wojny Polacy wchodzili w sojusze z państwami, które mogłyby pomóc im w odbudowie państw polskiego oraz w odzyskaniu niepodległości. Na uwagę zasługuje osoba Józefa Piłsudzkiego, który dzielnie walczył w obronie ojczyzny. Pomimo iż miał już stałe zajęcie prowadząc 1 pułk strzelców, który miał wejść w skład Legionów Zachodnich, to szkolił przyszłych oficerów by weszli oni w skład, później, utworzonej z jego polecenia Polskiej Organizacji Wojskowej. Należy jednak pamiętać, iż pozostali Polacy nie siedzieli bezczynnie. Polacy pomimo wielu zakazów, podtrzymywali świadomość narodową i patriotyzm. Ludzie wydawali zakazane w tamtych czasach gazety, spotykali się i opowiadali sobie nawzajem anegdoty dotyczące historii swojego państwa. Postawę, jaką kreowali w tamtych czasach Polacy, udowodniła, iż są oni patriotami.
Kolejnym argumentem potwierdzającym słuszność tezy jest zachowanie Polaków w czasach zaborów. W czasach rusyfikacji, czy germanizacji w Polsce, kiedy władze nie pozwalały obchodzić świąt narodowych, a ludzie za wywieszenie w ten dzień biało-czerwonej flagi ponosili wysokie kary, patriotów przybywało. Każdy z nas wie, że zakazany owoc jest zawsze najsmaczniejszy. Polacy po kryjomu organizowali schadzki w swoich domach. Przypominali historię kraju, czytali polskie książki, śpiewali narodowe pieśni w ojczystym języku. Polacy regularnie wydawali gazety podtrzymujące świadomość narodową. Nauczali w szkołach w języku polskim. Praca niepodległościowa pomiędzy Polakami była bardzo harmonijna. Bardzo ważną rolę odgrywali w niej księża katolicy, którzy byli organizatorami wielu instytucji społecznych i kulturalnych. Ziemianie i mieszczaństwo również mieli swój udział w budowaniu świadomości narodowej. Wspierali oni materialnie różnorodne inicjatywy narodowe oraz osobiści się w nią angażowali. Polacy pomimo nakazów i zakazów Niemców stworzyli polski ruch narodowy, który potrafił wykorzystać różnorodne możliwości działania, które pojawiały się mimo represyjnej polityki państwa pruskiego. Duże znaczenie dla odbudowy państwa polskiego miała rozbudowa organizacji gospodarczych, tj. spółdzielni, kółek rolniczych, towarzystw kredytowych i ubezpieczeniowych. Jak widać zachowanie Polaków wtedy ukazywało, że są oni jak najbardziej patriotami.
Należy również zwrócić uwagę na postawę Polaków w czasie walki o odzyskanie niepodległości. Wszyscy Polacy, którzy byli czynni politycznie obmyślali to, jaką należy objąć taktykę, aby Polska odzyskała niepodległość. Na uwagę zasługuje postawa Józefa Piłsudzkiego oraz Romana Dmowskiego. Obydwoje obmyślali strategię, poprzez którą mogliby odzyskać niepodległość. Wtedy zamiast myśleć o własnych interesach stawiali ponad wszystko interes swojego przyszłego kraju,,Polski”. Także inni Polacy nie zostawali wobec tych działań obojętni. Wszyscy bardzo chętnie walczyli z władzami tych państw, pod których wpływami byli. Cały czas Polacy podtrzymywali świadomość narodową. Wydawali gazety, które nie zawsze ukazywali danego władcę w dobrym świetle, tworzyli tajne podziemne ugrupowania. Jak widać postawa Polaków w walce o odzyskanie niepodległości, ukazywała, iż są oni patriotami.
W świetle przytoczonych argumentów śmie twierdzić iż Polacy byli i są patriotami. Mam nadzieje, że postawy patriotyczne Polaków na przestrzeni wieków staną się wzorcami dla nowych przyszłych pokoleń.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata