Patriotyzm - według słownika języka polskiego - to postawa wobec ojczyzny, przejawiająca się rzetelną pracą, przedkładaniem nadrzędnych wartości, takich jak niepodległość, suwerenność i dobro kraju jako całości, nad własne cele. Polaków należałoby uznać za patriotów, ponieważ wielokrotnie w przeszłości wykazali się odwagą i bohaterstwem w obronie tych wartości. Polska w ciągu ostatniego wieku przeszła przez dwie wojny światowe i czterdzieści lat komunizmu. Z tych opresji wyszliśmy jednak zwycięsko i od dwunastu lat tworzymy wolną Polskę. Jestem jednak pewien, że gdyby teraz zaszła taka potrzeba, naród stanąłby w obronie wolności i demokracji.
Niedawno we Wrocławiu odczyt wygłosił Adam Michnik, jeden z tych, którzy obalili komunizm. Mówił on, że patriotyzm to zdolność do zachowania demokracji. Zgadzam się z tą tezą. Moim zdaniem państwo demokratyczne to jedyny sposób na utrzymanie pełnej niepodległości i suwerenności. Mimo że w Polsce demokracja jeszcze kuleje, można się spodziewać po niej tylko dojrzewania do standardów europejskich. Uważam, że Polacy nie dadzą sobie wydrzeć wolności, o którą latami walczyli.
W naszym kraju bardzo głęboko zakorzeniony jest szacunek dla wartości narodowych. Trzeciego maja na większości polskich domów wisi narodowa flaga. Taka sama sytuacja ma miejsce jedenastego listopada. Kilka lat temu odżył kult marszałka Piłsudskiego, który jest niewątpliwie symbolem walki o wolną Polskę. Uważam, że Polacy mają i zawsze mieli patriotyzm „we krwi”. Polski patriotyzm ma też odzwierciedlenie w literaturze. „Rota” Marii Konopnickiej była zawsze symbolem polskiej walki o wolność. „Latarnik” Sienkiewicza, pisany „ku pokrzepieniu serc” to utwór o cierpiącym z tęsknoty do ojczyzny Polaku. Moim zdaniem polska tradycja patriotyczna będzie dalej w naszych sercach.
Poza tym istnieje patriotyzm, którym wykazujemy się w życiu codziennym. Wielu z nas pracując wspiera rozwój kraju. Przykładem mogą być nauczyciele, których zadaniem jest kształcenie młodych, będących przyszłością narodu. Kształcenie młodzieży też należy nazwać patriotyzmem, ponieważ im społeczeństwo jest bardziej wykształcone i dojrzałe, tym więcej może dokonać. Dlatego uważam, że karabin i miecz to nie jedyne narzędzia, którymi powinien posługiwać się patriota.
Nie należy jednak zapominać o niebezpieczeństwach jakie, niesie ze sobą patriotyzm. Już wiele razy jego radykalne odmiany prowadziły do powstania nacjonalizmu. To prowadzi do nienawiści do innych narodów i grup etnicznych. Z przykrością muszę stwierdzić, że w Polsce mamy do czynienia z również z takim patriotyzmem. Mam nadzieję, że te trendy ustaną i Polacy będą prawdziwymi patriotami.
Uważam, że współczesnych Polaków można nazwać patriotami. Zasłużyli sobie na to miano poprzez własne czyny. W ciągu ostatniego stulecia wykazali się męstwem i odwagą w walce o wolną Polskę. Niestety, na patriotyzm powołują się także ci, którzy za jego pomocą chcą doprowadzić do nienawiści pomiędzy narodami. A to nie jest zamysł żadnego prawdziwego patrioty.