profil

Czy współcześni Polacy są patriotami.

poleca 85% 434 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Patriotyzm to bardzo wielkie słowo. Oznacza umiłowanie kraju ojczystego oraz gotowość przedłożenia praw narodowych ponad własne potrzeby. Patriotyzm dla człowieka kochającego ojczyznę, jest jedną z jego najważniejszych idei życiowych. Człowiek taki zna wartości i możliwości swoje oraz swoich bliźnich, dzięki czemu potrafi odpowiednio je wykorzystać i docenić. W jego oczach ojczyzna powinna być suwerenna i sprawiedliwa, a rządzący nią: szlachetni, mądrzy i o wysokim morale. Ich wewnętrznym przykazaniem powinny być słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Śmierć poniesiona w imię swego kraju jest w oczach patrioty chwałą i zwycięstwem, a każdy atak zamierzony na jego państwo ciosem zadanym jemu samemu prosto w serce.

Niestety w dzisiejszych czasach, czasach kiedy ludziom zależy wyłącznie na wzbogacaniu się i dążeniu do swych trudno osiągalnych, materialnych celów patriotyzm prawie całkowicie zanika. Wszyscy gonią za sławą, za luksusowym życiem, mało kto zwraca uwagę na to w jakim kraju mieszka. Dla wielu ojczyzna, to tylko wpis w dowód tożsamości. O prawdziwym patriotyzmie przypominają nam jedynie nasi dzielni i oddani politycy, tuż przed wyborami do rządu. Wtedy to prawie na każdym budynku wisi plakat obrazujący „wysoce patriotyczne” partie. Ich przewodniczący zaczynają wygłaszać piękne mowy, tak bardzo wychwalające miłość do ojczyzny, że aż zapiera dech w piersiach. Dopiero po wygraniu wyborów pokazują swoje prawdziwe oblicza. Czytamy nagłówek – „Minister spraw zagranicznych, w celu załatania dziury budżetowej, sprzedaje polskie ziemie Niemcom.” Wtedy nikt już nie przejmuje się tym, że oni posiadają już część polskich przedsiębiorstw i że liczba ta powiększa się z dnia na dzień. A przecież dziurę budżetową można załatać na wiele innych sposobów, które jednak wymagają więcej wysiłku i odpowiedzialności. Niestety większość polityków woli iść raczej po najprostszej linii oporu i stara się w ten sposób zdobyć odpowiedni, a jeszcze lepiej jak najwyższy kapitał. Nie ważne, że zabiorą miejsca pracy setkom polskich obywateli. Ważne, że postawią na swoim. A na ustach Polaka coraz częściej można usłyszeć pytanie, „Co by tu zrobić, żeby się nie narobić, a zarobić?”. „Zwykli” ludzie idą tam, gdzie widzą korzyści, tam gdzie trzeba ciężko i odpowiedzialnie pracować idą tylko patrioci. Nie pytają za ile, dlatego są odporni na korupcje, pytają co jeszcze trzeba zrobić?

W czasach rusyfikacji, czy germanizacji w Polsce, kiedy władze nie pozwalały obchodzić świąt narodowych, a ludzie za wywieszenie w ten dzień biało-czerwonej flagi ponosili wysokie kary, patriotów przybywało. Każdy z nas wie, że zakazany owoc jest zawsze najsmaczniejszy. 11 listopada obywatele Polski po kryjomu organizowali schadzki w swoich domach. Przypominali historię kraju, czytali polskie książki, śpiewali narodowe pieśni w ojczystym języku. Dziś, kiedy nic nie stoi na przeszkodzie uroczystego obchodzenia świąt narodowych, mało kto tak naprawdę świętuje. Co ósmy Polak wie, dlaczego 11 Listopada to święto narodowe. W ten dzień na co czternastym budynku wisi flaga narodowa, wywieszana najczęściej tylko z przyzwyczajenia lub chęci zaprezentowania siebie jako godnego obywatela. Młodzież niechętnie idzie do wojska. Spotkałam się z przypadkiem kiedy młody mężczyzna specjalnie powoduje wypadek, aby uniknąć służby wojskowej. Dawniej możliwość obrony kraju ludzie uważali za zaszczyt. Byli gotowi poświęcić swoje życie za Ojczyznę. Dzisiaj z podziwem czytamy o losach bohaterów „Kamieni na szaniec”, którzy zamiast świętować zdanie matury, musieli walczyć w obronie kraju. Żyli w ciągłym strachu i niepewności. To właśnie ci młodzi ludzie bez reszty poświecili się dla Ojczyzny. Wydaje mi się iż współcześnie słowo „patriota” jest dla większości młodych ludzi abstrakcją. Bo kto byłby w stanie oddać życie za wolność Ojczyzny tak jak zrobili to Zośka, Rudy i Alek z książki – legendy Aleksandra Kamińskiego.

Jednak karabin i miecz to nie jedyne narzędzia, którymi powinien posługiwać się patriota. Poza patriotyzmem, który objawiał się bohaterską śmiercią za własny kraj, współcześnie istnieje jeszcze w sercach Polaków odrobina patriotyzmu, którym niektórzy wykazuj się w życiu codziennym. Wielu pracując wspiera rozwój kraju. Przykładem mogą być nauczyciele, których zadaniem jest kształcenie młodych, będących przyszłością narodu. Kształcenie młodzieży też należy nazwać patriotyzmem, ponieważ im społeczeństwo jest bardziej wykształcone i dojrzałe, tym więcej może dokonać.

Wielu z nas zapomina powoli, że Polska to nie tylko terytorium i nazwa, ale także wspaniała kultura, historia i zabytki. Nasz kraj ma do zaprezentowania sobą naprawdę bardzo wiele, a my, jego mieszkańcy powinniśmy mu w tym pomóc. Niestety nie zostało nam już na to zbyt wiele czasu, bo mur bezduszności i głupoty, który sami stworzyliśmy przez te kilkanaście lat pogrubia się w zastraszającym tempie. Myślę jednak, że gdybyśmy naprawdę postarali się, udałoby się nam go przebić. Gdyby naszemu pokoleniu wszczepić więcej patriotycznej krwi, bo na pewno każdy z nas ma jej już choć troszeczkę, Polska zyskałaby nowych sprzymierzeńców. Za odnawianie patriotyzmu powinni się wziąć rodzice i nauczyciele w szkołach. Powinniśmy przerabiać więcej narodowych utworów literackich, bo przecież polska literatura to prawdziwa szkoła uczuć patriotycznych. Niemal od początku swego istnienia wyrażała głęboka troskę o losy ojczyzny. Może ona pomogłaby nam dążyć do udoskonalenia swojej wierności krajowi. Głęboko wierzę, że nasz kraj, nasza piękna Polska będzie mogła jeszcze pochwalić się przed innymi krajami swoimi obywatelami. Że każdy z nas, będzie dumny z tego, w jakim kraju mieszka. Bo współcześnie, chociaż każdy z nas chciałby powiedzieć o sobie „jestem patriotą”, tak naprawdę mogła by to powiedzieć co dwudziesta, trzydziesta osoba. Niestety taka jest prawda... Mam nadzieję, że w przyszłości się to zmieni.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury