W większości obliczeń chemicznych używa się podstawowej jednostki materii nazwanej molem.
Aby dobrze poznać i rozumieć tę nową jednostkę, przypomnijmy inne dobrze znane nam i używane jednostki.Na pewno wiecie, co to jest tuzin czy kopa.jednostki te, zwłaszcza dawniej, były stosowane do wyrażania liczby dużych obiektów (makroobiektów), które łatwo można było policzyć. Oprócz nich używano również takich jednostek jak: mendel określający zbiór 15 elementówczy gros oznaczający 144 elementy, czyli 12 tuzinów.Zrozumienie, co to jest tuzin czy kopa, nie sprawia żadnych kłopotów, bo są to niewielkie liczby łatwo docierające do wyobraźni.
Zrozumienie, co to jest mol, też nie jest trudne, ale wymaga więcej wyobraźni, jest to bowiem zbiór obejmujący niewyobrażalnie dużą liczbę mikroelementów(atomów, cząsteczek, jonów, elektronów).liczbę elementów wchodzących w skład jednego mola wyznaczył włoski fizyk Amadeo Avogardro.Od jego nazwiska nazywamy ją liczbą Avogadra i oznaczamy literą N.
Mol jest to zbiór N elementów materii.
Mol jest podstawową jednostką liczności materii, w układzie SI.Jest to bardzo wygodna jednostka służąca do wyrażania liczby (liczności) mikroobiektów.Tak jak dla innych jednostek, często w obliczeniach posługujemy się jej wielokrotnościami i pod wielokrotnościami:
-3
1 milimol(mmol)=0,001 mola=10 mola
3
1 kilomol(kmol)=1000 moli= 10 mola
odpowiedzmy na pytanie: Co dla chemika oznacza zapis SO ?
3
Zapis ten można zinterpretować w różny sposób:
-------> tlenek siarki(VI) interpretacja jakościowa
SO-------> jedna cząsteczka tlenku siarki(VI) }
3 23 } interpretacja
-------> 1 mol, czyli 6, 02 x 10 cząsteczek } ilościowa
tlenku siarki(VI)
Podobnie różna interpretację możemy zastosować w odniesieniu do równań reakcji:
H O + SO -------> H SO
2 3 2 4
Przypomnijmy znane już sposoby interpretacji tego równania oraz zastosujmy nową (molową) jego interpretacje:
- interpretacja jakościowa: woda reaguje z tlenkiem siarki(VI), tworząc kwas siarkowy (VI)
- interpretacja cząsteczkowa: jedna cząsteczka wody reaguje z jedną cząsteczką tlenku siarki(VI), tworząc jedną cząsteczkę kwasu siarkowego (VI);
- interpretacja molowa: jeden mol cząsteczek wody reaguje z jednym molem cząsteczek tlenku siarki (VI), tworząc jeden mol cząsteczek kwasu siarkowego (VI).
Masa molowa
Wiemy juz, co to jest mol.teraz przyszła kolej, aby poznać nową wielkość, dzieki której będziemy mogli wykonywać wiele różnych obliczeń. Musimy wiec odpowiedzieć na pytanie
Co to jest masa molowa?
Wyobraźmy sobie wagę, na której szalce położyliśmy 12 jednakowych ołówków.Jaką wielkość możemy wyznaczyć, wykonując taki prosty eksperyment? Odpowiedz jest bardzo prosta. Wyznaczyliśmy masę tuzina ołówków. moglibyśmy te wielkość nazwać masą jednego tuzina.
Podobnie:
Masa molowa jest to masa 1 mola substancji.
-1
Masę molową wyrażamy w g x mol, a oznaczamy literą M.
znacznym ułatwieniem dla nas będzie zapamiętanie, ze:
Masa molowa atomów danego pierwiastka jest równa liczbowo jego masie atomowej, a masa molowa cząsteczek substancji pierwiastkowej lub związku chemicznego jest równa liczbowo jego masie cząsteczkowej.