Pałac Kultury i Nauki-monumentalny wieżowiec wzniesiony w latach 1952-55 w/g projektu L.W.Rudniewa jako dar narodu radzieckiego dla Polski . Zbudowany przez ekipę inżynierów i robotników radzieckich. PKiN jest najwyższym budynkiem w Polsce (42kondygnacje,wys.230,68m ,43-metrowa iglica) o kubaturze 817 tyś.m3 , obejmuje 3288pomieszczeń o łącznej pow.123 084m2.
Obraz Pałacu Kultury i Nauki byłby jednak niepełny , gdyby nie wspomnieć o jego specyficznym wyrazie artystycznym.Przed wejściem do niego stoją dwie rzeźby: pomnik Adama Mickiewicza dłuta Ludwiki Nitschowej i Mikołaja Kopernika dłuta Stanisława Hermo-Popławskiego.
Wokół pałacu we wnękach ustawiono postacie alegoryczne , są to rzeźby bezimienne , wykonane w fabryce ceramiki w Estonii. Główne wejście osłonięte jest na wzór antycznych świątyń portyckich z XIV w. kolumnami o głowicach będących kompilacją jońsko-koryncką. Z klasycyzmu zaczerpnięto rzymskie nisze w kształcie muszli wycięte w dolnej partii pałacowej elewacji.
Według architektów radzieckich stylizacja gmachu została oparta na krakowskim renesansie i warszawskim klasycyzmie.
Pierwsze piętra PKiN to istny labirynt. Mieszczą się tu liczne instytucje kulturalne i naukowe. Pałac jest często miejscem różnorodnych targów i imprez naukowych. Tu znajduje się Sala Kongresowa (3tyś.miejsc)-w czasach socjalizmu miejsce zjazdów partyjnych, obecnie licznych koncertów. Na I piętrze mieszczą się również: basen , 3 teatry:
,,Dramatyczny”, ,,Studio”, ,,Lalka”, wielosalowe kino ,,Kinoteka” oraz 2 muzea: Muzeum Techniki i Muzeum Ewolucji Polskiej Akademii Nauk. Kolejne piętra to liczne instytucje naukowe, kulturalne i firmy prywatne.
Na XXX piętrze PKiN, na wysokości 114metrów mieści się ogromny taras widokowy. Wjazd szybką windą trwa tu tylko 19 sekund . Widok na całe miasto jest naprawdę imponujący , w pogodne dni widać najdalsze zakątki miasta . Wyżej mieszczą się różnorodne instytucje techniczne oraz od niedawna słynny zegar milenijny. Został on uroczyście uruchomiony wraz z nastaniem nowego roku, o północy 1 I 2001r. Na samej górze budowli znajduje się olbrzymia iglica z anteną telewizyjną. Jej czubek znajduje się na wysokości 231metrów.
W 2000r. Pałac Kultury i Nauki skończył 45 lat.
Mieści się tu również Pałac Młodzieży , który jest największym w kraju , dynamicznie działającym ośrodkiem oświatowo-wychowawczym.
Bardzo lubię to miejsce gdyż są tam organizowane różnorodne wystawy , które odwiedzam. Jest też zimą obok pałacu lodowisko na które często chodzę,a latem organizowane są turnieje piłki siatkowej. PKiN jest widoczny z okien mojego domu , a wieczorem gdy jest oświetlony wygląda imponująco. Jest on między innymi wizytówką naszego miasta. Pod Pałacem Kultury i Nauki organizowane są liczne koncerty np. koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w którym co roku uczestniczę. PKiN jest moim ulubionym miejscem w Warszawie.