profil

Charakterystyka spółek handlowych.

poleca 85% 258 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Spółki handlowe dzielą się na spółki osobowe i kapitałowe. Nie jest to jednak koniec podziałów. W skład spółek osobowych wchodzą spółki komandytowe, komandytowo akcyjne, partnerskie oraz jawne. Spółki kapitałowe dzielą się zaś na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Z.O.O.) oraz spółki akcyjne (S.A.)

SPÓŁKI OSOBOWE
Spółki osobowe posiadają wiele zalet. Jedną z ważniejszych są niskie koszty rozruchu oraz względna łatwość w zakładaniu owych spółek. Posiadają one jednak także szereg wad takich jak posiadanie wielu założycieli co bardzo często prowadzi do konfliktów między nimi to zaś utrudnia prawidłowe funkcjonowanie takiej spółki. Opłaty przy zakładaniu spółek osobowych są stałe i wynoszą one.


Kapitał założycielski (zł) Wysokość opłaty notarialnej
<10.000 3%
10.000-20.000 300zł + 2%
20.000-50.000 500zł + 1%
>50.000 800zł + 0.5%
Kapitał założycielskie (zł) Podatek
<20.000 1%
20.000-30.000 200zł + 0.5%
>30.000 250zł + 0.1%

1) SPÓŁKA KOMANDYTOWA
Zamiast pisania pełnej nazwy – ”spółka komandytowa” dopuszczalny jest skrót ”sp.k”. Spółka taka musi posiadać co najmniej dwóch wspólników. Przynajmniej jeden wspólnik musi odpowiadać bez ograniczenia, zwany jest on komplementariuszem. Drugi wspólnik zaś odpowiada z ograniczoną odpowiedzialnością, nazywany jest komandytariusz.

Żeby założyć spółkę komandytową musi być sporządzony akt notarialny. Zawierać on musi wyszczególnioną wartość wkładów każdego wspólnika, to czym się ma zajmować dana spółkę. Może być także ustalony czas trwania spółki. Spółka zostania uznana za komandytową dopiero wtedy kiedy zostanie wpisane do rejestru, aby tak się stało należy złożyć wniosek do sądu rejestrowego, musi on zostać pozytywnie rozpatrzony. Do rejestru sądowego trzeba również zgłaszać wszelkie zmiany zachodzące w spółce.




2)SPÓŁKI KOMANDYTOWO AKCYJNE
Spółki komandytowo (w skrócie ”s.k.a.”)akcyjne różnią się od komandytowych tym że co najmniej jednego komandytariusza musi być co najmniej jeden akcjonariusz. Do założenia spółki komandytowo akcyjnej jest jeszcze jeden wymóg, kapitał zakładowy musi wynosić co najmniej 50.000zł.
Podobnie jak przy spółkach komandytowych do założenia takiej spółki potrzebny jest akt notarialny, zawierający te same dane oraz dodatkowo ilość i wartość akcji. Spółkę za spółkę komandytowo akcyjną uznać może jedynie sąd rejestracyjny po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, który musi zawierać to samo co wniosek o założenie spółki komandytowej + dane o ilości i wartości akcji.

3)SPÓŁKA JAWNA
Spółka jawna jest to taka spółka, w której wspólnicy odpowiadają bez ograniczeń całym swoim majątkiem. Aby taka spółka była ważna musi być zawarta umowa na piśmie pomiędzy wspólnikami, umowa ta musi zawierać: to czym spółka się zajmuje, adres firmy. Spółka jawna musi być zarejestrowana w rejestrze sądowym. Od umowy należy zapłacić podatek, taki sam jak w spółkach komandytowych

4)SPÓŁKA PARTNERSKA
Spółka partnerska jest utworzona przez kilku wspólników wykonujących wolny zawód. Wolne zawody to między innymi: lekarza, adwokat, notariusz, radca prawny, doradca podatkowy. Aby taka spółka zaistniała partnerzy muszą zawrzeć umowę oraz wpisać ją do rejestru sądowego. Do zgłoszenia spółki partnerskiej do sądu rejestrowego należy dołączyć dokumenty potwierdzające uprawnienia każdego partnera do wykonywania wolnego zawodu. W takiej spółce każdy partner odpowiada samodzielnie za swoje błędy, chyba że umowa mówi inaczej.


SPÓŁKI KAPITAŁOWE
1)SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Tworzy się ją w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Udziałowcy tej spółki nie odpowiadają swoim majątkiem w razie jej bankructwa. Aby utworzyć taką spółkę należy zebrać tzw. Kapitał zakładowy, który musi wynosić 50.000zł, wartość jednego udziału musi wynosić co najmniej 500zł. Udziałowcy zawierają umowę lub sporządzają akt założycielski (w formie aktu notarialnego). Spółkę taką reprezentuje zarząd, który jest powoływany/odwoływany uchwałą wspólników. Na czele zarządu stoi prezes zarządu. Członkowie mogą też powołać rade nadzorczą, powinni to zrobić w przypadku kiedy kapitał jest większy niż 500.000zł oraz jest co najmniej 25 udziałowców. Spółka musi być zarejestrowana w rejestrze sądowym w przeciągu 6 miesięcy od daty spisania umowy.

2)SPÓŁKA AKCYJNA
Kapitał początkowy musi wynosić co najmniej 500.000zł a wartość akcji nie może być niższa niż 1zł, wartości wszystkich akcji są równe. Udziałowcy takiej spółki nie odpowiadają majątkiem własnym. Akcje dzielą się na akcje imienne i na okaziciela. Spółka taka musi posiadać statut sporządzony w formie aktu notarialnego. Powinien on określać między innymi czym będzie się zajmować spółka, nazwiska i imiona założycieli, liczbę członków zarządu i rady nadzorczej oraz liczbę i wartość akcji. Zawiązanie spółki akcyjnej następuje z chwilą objęcia wszystkich akcji przez jej akcjonariuszy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata