Średniowiecze przejęło wiele gatunków uprawianych już wcześniej, takich jak pieśń, tragedia, komedia, historia czy satyra. Jednak średniowieczna literatura stworzyła również kilka nowych gatunków:
MISTERIUM
Było to widowisko sceniczne, którego treść dotyczyła głównie motywów z Nowego i Starego testamentu. Prezentowało ono fragment dziejów biblijnych, za pomocą którego to miało prezentować dramat chrześcijańskich dziejów ludzkości, upadek człowieka, jego odkupienie lub sąd ostateczny.
MORALITET
To także sztuka dramatyczna, której bohaterem był Everyman - Każdy. Za jego pomocą moralitet osiągał uniwersalizm - mógł odnosić się do każdego. Zadaniem moralitetu było, przy użyciu alegorii, przedstawienie ogólnej prawdy dotyczącej ludzkiego życia. Stałym elementem moralitetu był motyw walki dobra ze złem.
DRAMAT LITURGICZNY
Związany był z obrzędami liturgii chrześcijańskiej. Często był wplatany w obrządek mszy św. Mógł przedstawiać np. zmartwychwstanie Jezusa.
MIRACLE
To obrazy sceniczne, związane z życiem Marii Panny, świętych i męczenników.
ŻYWOTY ŚWIĘTYCH, CZYLI HAGIOGRAFIĘ
Przedstawiały one w wyidealizowany sposób sylwetki świętych, kształtowały wzorce postaw i stwarzały wrażenie, iż takie wzory są właściwe i godne naśladowania.
minacka krotko,zwiezle i na temat i o to chodzi
odpowiedz
karola po prostu genialna!!! Wartość merytoryczna jest oszałamiająco długa, gratuluję...ale nie pisz więcej
odpowiedz
Karola współczuje Ci braku wyobraźni i syntetycznego myślenia. Dla mnie praca jest jasna i precyzyjna (czytam ją na 2 dni przed egzaminem ustnym z języka polskiego, zwanego pospolicie maturalnym). Tak trzymać wyraziste i precyzyjne objaśnienie gatunków literackich średniowiecza zamiast długiego i nudnego opisu... dziękuje