SCENARIUSZ ZAJĘĆ z matematyki
Prowadzący: Marzena Majewska
Miejsce przeprowadzonych zajęć: Społeczna Szkoła Podstawowa w Gzach
Data przeprowadzenia zajęć: 14 kwietnia 2014 r.
Czas trwania zajęć: 45 min
Klasa: IV
Temat zajęć: Dodawanie ułamków zwykłych.
Realizowane treści podstawy programowej: Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych.
Uczeń dodaje ułamki zwykłe o mianownikach jedno- lub dwucyfrowych, a także liczby mieszane.
Cel ogólny zajęć: Umiejętność dodawania ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach.
Cele operacyjne:
• Uczeń zna sposób dodawania ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach.
• Uczeń rozumie algorytm dodawania ułamków i liczb mieszanych.
• Uczeń umie dodawać: dwa ułamki zwykłe o tych samych mianownikach.
• Uczeń umie dodawać liczby mieszane o tych samych mianownikach.
Metody pracy: pogadanka, dyskusja.
Formy pracy: indywidualna, ćwiczeniowa (rozwiązywanie zadań).
Środki pracy: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, tablica interaktywna lub rzutnik
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Część wstępna.
1. Czynności organizacyjne.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Podanie tematu lekcji.
4. Przypomnienie pojęć, które pojawiły się na poprzednich lekcjach. Uczniowie rozwiązują przygotowaną przez nauczyciela krzyżówkę (Załącznik nr 1).
II. Część właściwa
1. Nauczyciel wyświetla prezentację. Na kolejnych slajdach pojawiają się kolejno kawałki pizzy, obrazując treść historyjki:
Kasia, Ewa i Karolina wybrały się na przepyszną pizzę do pizzerii. Każda z dziewczynek zamówiła inną pizzę: Kasia z warzywami i salami, Ewa z oliwkami i szynką, a Karolina z szynką, pieczarkami i papryką. Każda pizza pokrojona była na inną liczbę jednakowych części. Kasia kupiła najpierw 5/12 pizzy, a po krótkim odpoczynku jeszcze 2/12 pizzy. Ewa kupiła 2/4 swojej pizzy, a po pół godzinie jeszcze ¼ pizzy. Karolina kupiła najpierw 5/8 pizzy, a później 3/8 pizzy.
2. Następnie z pomocą uczniów opisuje każdą część historyjki odpowiednimi działaniami i prosi uczniów o odpowiedzi na pytanie:
– Jaką część pizzy kupiła każda z dziewczynek?
3. Nauczyciel wspólnie z uczniami formułuje wniosek, który uczniowie zapisują w zeszytach:
Dodając ułamki o jednakowych mianownikach, dodajemy ich liczniki, a mianownik pozostawiamy bez zmiany.
4. Nauczyciel prezentuje uczniom, jak dodać do siebie liczby mieszane.
5. Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu ułamków zwykłych:
• Zadanie 1 str. 160 - podręcznik
III. Część końcowa
1. Przypomnienie zasad dodawania ułamków zwykłych.
2. Obliczenie przykładów wyświetlonych przez nauczyciela.
3. Nauczyciel nagradza ocenami lub pulsami aktywnych uczniów.
4. Nauczyciel zadaje pracę domową. Zeszyt ćwiczeń:
• Zadanie 3 str. 30
• Zadanie 5 str. 31
• Zadanie 7 str. 31
5. Nauczyciel omawia zadaną pracę domową.
6. Ewaluacja zajęć – rozdanie uczniom kart (Załącznik nr 2).
Angela120 Żal. Bardzo pomogłaś że ho ho jak by miała się z tego uczyć to by dostała 1- tak pomogłaś!
odpowiedz