profil

Jak pogodzić bycie mamą z pracą?

poleca 88% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przyjście na świat dziecka to jeden z najcudowniejszych momentów w życiu. Powrót do domu ze szpitala, potem tygodnie zapatrzenia w maleństwo, śledzenie jego rozwoju, odgadywanie potrzeb, cieszenie się macierzyństwem. Urlop macierzyński mija bardzo szybko, wychowawczy podobnie. I nagle młoda mama staje przed decyzją powrotu do pracy. Nie jest ona łatwa, ponieważ wiąże się z wieloma obawami, pytaniami i zmianami. Najważniejsza jest jednak dobra organizacja i plan jak pogodzić te dwie równie ważne role: mamy i pracownika.
Jaki jest najlepszy moment powrotu do pracy?
Otóż najlepiej decyzję o powrocie do pracy podjąć w momencie zakończenia urlopu macierzyńskiego (do 6 miesiąca życia dziecka, jako że jest ono wtedy najbardziej elastyczne na zmiany) lub podczas trwającego maksymalnie 3 lata urlopu wychowawczego, dzieląc go na różnej długości części (może być wykorzystany w 4 różnej długości okresach, a o podziale decyduje młoda mama), podjąć próbę powrotu do aktywności zawodowej. Będzie to na pewno o wiele łatwiejsze i dla mamy i dla dziecka, niż powrót do pracy po prawie 4 latach. Im dłużej bowiem kobieta zostaje w domu z dzieckiem, tym trudniej podjąć jej decyzję o powrocie do pracy.
Jak zaplanować powrót do pracy?
Nieważne czy wracamy do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim czy dopiero po wychowawczym, najważniejszy jest plan powrotu, który warto przygotować sobie już na miesiąc przed tym wydarzeniem. Pozwoli to zarówno młodej mamie, jak i tacie dobrze przygotować się do zmian i zaplanować wszystko na nowo w centrum uwagi stawiając dziecko. Co jest ważne?
- znalezienie opieki nad dzieckiem
Jeśli dziadkowie, ani nikt z rodziny (np. ciocia na emeryturze czy studiująca kuzynka) nie może podjąć się opieki nad Waszym maluszkiem, warto rozpocząć szukanie opiekunki wystarczająco wcześnie, aby móc ją nieco poznać i zobaczyć jaki ma kontakt z dzieckiem. Najlepiej szukać niani pytając najbliższych osób, ponieważ zatrudnienie osoby bez rekomendacji może być zbyt ryzykowne. Po znalezieniu odpowiedniej osoby sprecyzujcie swoje oczekiwania i przedstawcie swoją wizję wychowania dziecka i opieki nad nim, tak aby nie było niepotrzebnych nieporozumień i rozczarowań.
- podział domowych obowiązków
Do tej pory praktycznie wszystko było na Twojej głowie, ponieważ będąc w domu, dbałaś o porządki na bieżąco i większość rzeczy brałaś na siebie. Jednak kiedy wracasz do pracy, warto podzielić wszystkie obowiązki po równo, sporządzając na przykład listę zadań dla domowników, aby było sprawiedliwie i abyś była nieco odciążona.
- ustal priorytety
Bardzo dobrze, że wracasz do pracy, ale Twoje dziecko jest jeszcze małe i to ono jest teraz największym priorytetem. Zostaw pracę za drzwiami i organizuj sobie dzień tak, aby spędzać z maluchem jak najwięcej czasu, podobnie jak ze swoim partnerem. Rodzina jest najważniejsza, dlatego oddziel grubą kreską życie prywatne od zawodowego. Na pewno wypracujesz własne pomysły, które pomogą Ci idealnie pogodzić karierę z macierzyństwem.
- ciesz się życiem
Pamiętaj, że teraz, chociaż jesteś pełnoetatową mamą, żoną oraz pracownikiem, jesteś przede wszystkim kobietą. Kobietą, która ma swoje marzenia, potrzeby, cele oraz która ma partnera, o którym powinna pamiętać. Spędzacie dużo czasu z dzieckiem, ale postarajcie się znaleźć czas tylko dla siebie. Spacer, kino, romantyczna kolacja, wypad na weekend w ulubione miejsce? Róbcie to, co sprawia Wam przyjemność, bo pamiętaj, że szczęśliwa mama, to szczęśliwa rodzina.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata