profil

Czy reklama ma zgubny wpływ na ludzi?

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Obecnie na rynku jest wielka różnorodność produktów i ogromny ich wybór. Aby klient wybrał "nasz" produkt, musimy go jak najlepiej zareklamować. Co to jest reklama, jaka jest jej historia, funkcje i rodzaje?
Reklama jest to informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Ma na celu głównie skłonienie do nabycia lub korzystania z określonych towarów lub usług, popierania spraw bądź idei. Przybiera ona różną postać- od rzetelnej informacji o przedmiocie reklamy, po wychwalanie go bez rzetelnej informacji merytorycznej. Czasami reklama występuje w formie ukrytej- np. firmy organizują prezentacje własnych technologii czy też piszą artykuły do prasy na ich temat. Czasami jest łączona z korzyściami dla osób decydujących się na skorzystanie z przedmiotu reklamy- np. firmy sponsorują wyjazdy szkoleniowe w atrakcyjne miejsca, co jest na pograniczu reklamy i korupcji. W reklamie można spotkać się z tekstami wywołującymi skandal obyczajowy lub procesy sądowe- wzrasta zainteresowanie wokół samej reklamy, a tym samym siła oddziaływania kampanii reklamowej.
Swoiste reklamy wywodzą się z czasów starożytnych. Stosowano ją w postaci napisów na ścianach budynków, kamiennych lub terakotowych szyldów karczmy. Średniowieczni handlarze wykrzykiwali ceny i zachwalali swoje produkty. W ten sposób powstał pierwszy rodzaj reklamy- reklama ustna. W starożytnej Grecji pojawiła się reklama pisemna. Miała ona charakter spisanych informacji dotyczących wydarzeń sportowych i kulturalnych. Wynalezienie druku przez Gutenberga zrewolucjonizowało reklamę. Pojawiły się pierwsze gazety, a w nich reklamy prasowe.
Reklama ma spełniać następujące funkcje: edukacyjną, informacyjną, konkurencyjną, manipulacyjną, wspierania sprzedaży. Ma tez ona następujące rodzaje: wprowadzająca w błąd, uciążliwa, informacyjna, internetowa, radiowa, prasowa, billboard, spam itp.
Reklama ma swoich zwolenników i przeciwników. Bez wątpienia reklamy sa potrzebne- otrzymujemy powszechną informację o produkcie; kształtują postawy społeczne i finansują media i różne rodzaje działalności. Ja jednak zgadzam się z tym, ze ma ona zgubny wpływ na ludzi, choć często padamy jej ofiarą nie zauważając tego.
Obecnie reklamy przynoszą bardzo wiele różnorakich zagrożeń. Postaram się odpowiedni uargumentować moją tezę.
Reklamy oddziałują przede wszystkim na psychikę. Zaczynamy porównywać się do "wzorców" z reklam, staramy się mieć najnowsze kosmetyki czy luksusowe auto. Moc reklam najłatwiej zauważyć w okresie przedświątecznym- otoczeni jesteśmy szyldami, które zachęcają do zakupów, informują o promocjach- tworzą nastrój tanich zakupów, a gdy w sklepach rozbrzmiewa świąteczna muzyka, zacheceni- wchodzimy i kupujemy najczęsciej zupełnie niepotrzebne produky- reklama wzbudziła nadmierną potrzebe konsumpcyjną. Zachęceni ładnym zapachem, ładnym opakowaniem lub przystępną ceną, lub przechodząc obok półki z kosmetykami widzimy krem, który wczoraj reklamowali, a występującej tam kobiecie już po kilku dniach całkowicie zniknął cellulitis, myślimy: "skoro go reklamowali, nie jest drogi, koleżanka go używa i przynosi oczekiwane efekty- biorę!". Ponadto o tym, ze często wybieramy rzeczy zbędne, decyduje ułożenie towaru w sklepie, przykładowo przy kasach ustawione są półeczki z różnymi gumami do żucia, batonikami, gazetami- znużeni czekaniem klienci sięgają po nie. Aby zapobiec kupowaniem niepotrzebnych towarów, powinniśmy robić listy zakupów- oszczędzimy czas i pieniądze.
Najbardziej podatne na reklamę są dzieci. Ich instynktami manipulują właśnie reklamy, które maluchy odbierają bezkrytycznie. Są zachwycone, bo w reklamie samochodzik jest kolorowy, wydaje śmieszne dźwięki, często zachęcone są tym, ze kolega ma taki sam, ale też często rozczarowują się, gdy stwierdzą, że w rzeczywistości zakupiony przedmiot jest inny, niż się spodziewały. Poza tym dzieci szybko nudzą się daną zabawką, więc powinniśmy je kupować z głową, tak, by następnego dnia nie leżały w kącie, a dzieci nie marudziły, że chcą nową zabawkę.
Jako następny argument warto przytoczyć reklamy audiotele. Prezenterzy starają się zachęcić ludzi do dzwonienia pod dany numer (przedłużają czas programu, podwyższają wygraną pieniężną). Zapewniają wygraną, ale nie wspominają o bardzo wysokich kosztach połączenia. Oglądający nastawia się na wygraną, a jej prawdopodobieństwo jest niewielkie.
Podobnie jest też z "telewizyjnymi sklepami", w których producenci przeceniają swoje towary, które niczym nie różnią się od tych stojących na sklepowych półkach, i których pozornie nie możemy nigdzie dostać. Mimo, że produkt był świetnie zareklamowany, ludzie po zakupieniu stwierdzają, że jakość produktu była znacznie przesadzona.
Reklamy promują zachowania społeczne i zwyczaje negatywnie wpływające na jednostkę. Często są też sprzeczne w swojej treści, mianowicie często widzimy reklamy typu "bądź sobą, wybierz X", a "bądź sobą" oznacza "wybierz to, co Ty chcesz", a nie wybierz "X".
Jako ostatni argument przytoczę to, że reklamy manipulują odbiorcami przez użycie środków pozaracjonalnych, jak np. popęd seksualny, uzależnienie od papierosów.
Mam nadzieję, że powyższe argumenty potwierdziły moją tezę. Tylko od nas zależy, czy damy się zmanipulować, czy też nie. Reklamy mają olbrzymią władzę nad umysłem, co niesie za sobą wielkie konsekwencje.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata