1. Europa zawdzięcza antykowi ducha starożytności . Ludzie czytając o starożytności dowiadują się o historii ludzkości.
2. Relacje między losem , bodami i człowiekiem są następujące: z bogami można żyć w zgodzie przestrzegając ich przykazań. Przestrzegając praw ustalonych przez władze żyjemy w zgodzie z ludźmi. Niestety z losem nie wygramy , każdy z nas ma swoje przeznaczenie . Przeznaczenie jest siłą bezwzględną większą od siły bogów i ludzi.
3. Prometeusz , Syzyf , Tantal , Edyp , Ikar.
Prometeusz – syn tytana Japetona , brat Atlasa i Epimeteusza , ojciec Deukaliona . Został ukarany przez Zeusa za to , że skradł z rydwanu Heliosa ogień i nauczył ludzi go używać . Przywiązano go do skał Kaukazu . Codziennie o wschodzie słońca przylatywał tam orzeł i wyjadał mu nieustannie odrastającą wątrobe . w mitologii Prometeusz przedstawiany jest jako dobroczyńca , który za swoje dobro został ukarany . Jego uczynki były odważne , zbuntowane , lecz dobre dla społeczeństwa.
4. Syzyfowa praca – jest daremna , żmudna , bezowocna praca nie przynosząca rezultatów .
Męki Tantala – niemożność osiągnięcia tego co jest w zasięgu ręki.Tantala postawiono w sadzawce , w której jak chciał się napić to wysychała woda. Nad nim wisiała gałąź z jabłkami , jabłkami jak po nie sięgał gałąź się odchylała .
Kompleks Prometeusza – postawa mężczyzn polegająca na dążeniu do uzyskania przewagi nad własnym ojcem , np: w zakresie wiedzy , powodzenia u kobiet czy pozycji społecznej.
5. „Antyk zmęczonej Europy”
6. Osiągnięcia człowieka opisane przez Sofoklesa są ogromne, ponieważ ludzie nauczyli się przekazywać swoje doświadczenia pokoleniom. Dzięki umiejętności czytania i pisania pamiętamy o przodkach i znamy ich czyny. Możemy się od nich uczyć, czytając o nich książki.
7. a) Osiągnięcia człowieka
b) Los bogów i ludzi
c) Duma Sofoklesa
d) Umiejętność rozwiązywania problemów.
8. „Potęga człowieka” lub „Osiągnięcia człowieka”.
9. Epitet – wieczny Ikar
metafora (przenośnia) – pokolenia rozmawiały ze sobąto znaczy czytały o dziejach przodków.
Antyteza (dwa przeciwieństwa określenia) ”i potężny i bezsilny”.
10.Nadawca w swoim tekście przedstawia pokolenia ludzi i losy bogów , którzy uczą się od siebie i dają sobie z problemami.