profil

Co dla mnie oznacza słowo "Wolność"?

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-20
poleca 84% 2775 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Znaczenie tego słowa jest bardzo szerokie. Oznacza niezależność, niezawisłość, niepodległość np. jednego państwa od drugiego.

"Wolność" oznacza również możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą.

"Wolność" to także prawa obywatelskie takie jak: wolność osobista, wolność słowa, wyznania, sumienia, zgromadzeń. Dla mnie wolność to swoboda działania, prawo do wyboru własnej drogi życiowej, własnego celu w życiu.

Zdaję sobie sprawę, że wolność zawsze jest w pewien sposób ograniczona. Zarówno ta dotycząca państwa jak i moja osobista. Nie może jedno państwo realizować swoich celów kosztem innego lub innych państw. Do czego to prowadzi widzimy na przykładzie państw współczesnych będących w stanie ciągłych wojen np. Izrael i Autonomia Palestyńska lub Rosja i Czeczenia.
Wolność obywateli ograniczona jest koniecznością utrzymania porządku publicznego. Gdyby każdy sam dla siebie był władzą, ustanawiał swoje prawa, sam decydował, co i jak chce robić. (np. pracować tylko dwa razy w tygodniu, poruszać się samochodem po lewej stronie jezdni, nie posyłał dzieci do szkoły) W państwie panowałby chaos i bałagan. Bałagan może spowodować stan anarchii, w której życie jest właściwie niemożliwe. Przykłady takie znamy z historii i widzimy w dzisiejszych czasach. Szlacheckie "liberum veto" uniemożliwiało normalne sprawowanie władzy, doprowadziło do anarchii i utraty państwowości.

Moje prawo do wolności jako dziecka jest ograniczone prawami rodziców, na których spoczywa obowiązek wychowania i ochrony własnych dzieci. Na szczęście poddanie dzieci władzy rodzicielskiej nie oznacza, że są własnością rodziców. To z kolei nie daje prawa dzieciom do bezkarnego naruszania godności dorosłych. Te ograniczenia wolności w celu utrzymania państwa, jego porządku prawnego, dóbr publicznych oraz zagwarantowania praw wszystkich obywateli, mogą czasami irytować, wzbudzać gniew i chęć przeciwstawiania się im. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są konieczne. Myślę, że bliska jest mi definicja wolności jednego z przedstawicieli francuskiego Oświecenia, Monteskiusza "Wolność to prawo jest dozwolone przez prawo".

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata