profil

Charakterystyka Wertera.

poleca 86% 206 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Goethe

Na podstawie analizy podanego fragmentu i znajomości całego utworu scharakteryzuj Wertera. Zwróć uwagę na rolę miłości i literatury z życia bohatera oraz jego stosunek do natury

Podstawowe informacje o bohaterze

Werter to tytułowy bohater powieści Jana Wolfganga Goethego "Cierpienia Młodego Wertera". Przez wielu uznany za jedną z najważniejszych postaci nie tylko w epoce romantyzmu, ale także w całej historii literatury światowej. W postaci Wertera możemy doszukać się powiązań z sylwetką samego autora, uznając ten utwór za powieść poniekąd autobiograficzną.

Charakterystyka zewnętrzna

Wygląd Wertera nie jest nam do końca znany. Młody, dwudziestoparoletni mężczyzna o niecodziennym wyglądzie, niezmiennie dbający o swój wizerunek zewnętrzny, szybko stał się ikoną mody w dobie romantyzmu. Niebieski frak z kołnierzem, proste spodnie i żółta kamizelka gwarantowały mu powodzenie u kobiet.

Charakterystyka wewnętrzna

Werter to postać szczególna o bardzo skomplikowanej naturze i psychice. Cechowała go przede wszystkim uczuciowość, wrażliwość, szlachetność, indywidualizm, ambicja i subiektywizm. Człowiek ten był niezwykle uzdolnioną osobą, dobrze i chętnie tańczył, rysował, grał na fortepianie. Ponadto uwielbiał spędzać czas z dziećmi, z którymi miał bardzo dobry kontakt. Przyjemnością były dla niego również rozmowy z biedotą wiejską. Dla ubogich chłopów konwersacja z wykształconym, mądrym człowiekiem, który miał własne zdanie na każdy temat, przybierała dość ciekawą formę. Werter obcował z ludźmi niższej warstwy społecznej głównie z pobudek osobistych: drażniła go etykieta dworska, żądza pierwszeństwa w tytułach, wyniosłość wynikająca z pochodzenia. Buntował się przeciwko niesprawiedliwości, zakłamaniu arystokracji oraz ograniczaniu wolności. Jego przekonanie o własnej wartości sprawiało, że traktował ludzi instrumentalnie. I choć był bardzo lubiany przez ogół społeczeństwa to jednak w głębi duszy ciągle pozostawał samotnikiem. Jego zachowanie odzwierciedlało skrajne postawy nonkonformistyczne (buntowanie się w celu podkreślenia własnej indywidualności) oraz egotystyczne (poczucie własnej wyjątkowości). Bohater ,,Cierpień…” niechętnie podejmował się prac zawodowych, szybko nudziła go skrupulatność i rutyna. Werter to ponadto osoba targana skrajnymi emocjami, z dnia na dzień coraz bardziej pesymistyczna.

Rola miłości w życiu Wertera

Do momentu poznania Lotty, Werter wykorzystywał kobiety i opuszczał je, często zmieniał partnerki, miłość była dla niego tylko przelotnym flirtem. Jego szczególne zainteresowanie Lottą można tłumaczyć tym, że kobieta ,,po słowie” była dla bohatera ,,Cierpień…” nie lada wyzwaniem. Zaangażowanie, jakie wkłada w zdobycie serca wybranki nie daje jednak zamierzonych rezultatów. Werter nie może wytrzymać presji – popełnia samobójstwo.

Rola literatury w życiu Wertera

Werter lubował się w dziełach zarówno Homera, jak i Osjana, skrupulatnie tłumaczył i znajdował w nich odpowiedzi na wiele stawianych sobie pytań. Książka stanowiła dla niego również swoiste centrum rozrywki i wyciszenia.

Rola natury w życiu Wertera

Werter chętnie spędzał wolne chwile na łonie natury, pozwalając sobie na kontemplację otaczającego go świata. Patrzył na przyrodę okiem artysty, dostrzegał jej piękno, zmienność i różnorodność. W wyniku niepowodzeń życiowych natura stała się dla niego okrutnym więzieniem, wrogiem, który wiedzie ludzkość ku zagładzie.

Podsumowanie

We współczesnej literaturze postać Wertera ściśle powiązana jest z postawą życiową zwaną werteryzmem. Bohatera werterycznego cechowały: wybujała wyobraźnia, uczuciowość, brak zdecydowanego działania, dążenie do samozagłady, widzenie świata przez pryzmat marzeń i poezji, niezgoda na konwencje obyczajowe i normy moralne, której towarzyszy pesymistyczne poczucie bezcelowości życia. Wiele osób, które przyjęły w życiu postawę werteryczną, tak jak główny bohater powieści Goethego, popełniło samobójstwo.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury