profil

Góra

poleca 34% 3 głosy

poleca 34% 3 głosy
poleca 50% 4 głosy
poleca 83% 89 głosów

obiecywać komuś złote góry

‘składać nierealne obietnice’; zwrot, bajki; Nie będę obiecywał złotych gór, bo mnie jeszcze ten ciężar złotych słów przygniecie – wypala na wstępie Łazarek.

poleca 61% 145 głosów

patrzyć na kogoś z góry/traktować kogoś z góry

‘lekceważyć kogoś, okazywać swoją wyższość, traktować pobłażliwie’; zwrot; Tylko w ten sposób może pokazać, że nie patrzy na wszystkich z góry, nie ocenia, nie krytykuje. – „Cogito”; Zwłaszcza wtedy, gdy odmawia współpracy z sektorem prywatnym, traktując go z góry i z przymusem. – „Ozon”.

poleca 81% 62 głosów

przenosić góry

‘mieć przekonanie, wiarę, że wszystkiego można dokonać, wszystko może się udać’; zwrot, bibl. (por. wiara góry przenosi ); Rozpierająca ludzi nadpobudliwych energia sprawia, że wielu z nich – choć wydaje się im, że mogą przenosić góry – nie radzi sobie ze zwykłymi, codziennymi sprawami. – „Wprost”.

poleca 71% 211 głosów

wiara góry przenosi

‘pozytywne nastawienie, optymizm powodują, że człowiek czuje się silny, ma przekonanie, że może wszystko zrobić’; fraza, bibl. (Mt 17,20: „On zaś rzekł: «Z powodu małej wiary waszej. Bo zaprawdę powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: „Przesuń się stąd tam!”, a przesunie się. I nic niemożliwego będzie dla was».”); P rzeczytajcie i uwierzcie, że człowiek może góry przenosić; (…) przysłowie mówi, że wiara góry przenosi (…). – „Newsweek”; Wiara...

poleca 40% 33 głosów

wierzchołek/czubek góry lodowej

‘o zaledwie niewielkiej, ujawnionej części jakiegoś problemu, zagadnienia, wykrytej afery’; wyr. rzecz., przyr.; To wierzchołek góry lodowej. Niemal wszystkie mecze w IV lidze są ustawione – mówią funkcjonariusze policji.

poleca 34% 3 głosy

za górami, za lasami

‘bardzo daleko, nie wiadomo gdzie’; wyr. określ.; początek wielu bajek; (…) Pogoń jest daleko za górami, za lasami od piłkarskiej Europy.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji: