Danilewicze (Danielewicze) – ród szlachecki pochodzący z Wielkiego Księstwa Litewskiego, pieczętujący się herbem Ostoja, należący do heraldycznego rodu Ostojów (Mościców)[6][7][8][9]. Danilewicze wspomnieni zostali przez Kaspra Niesieckiego w Herbarzu Polskim[6].
Najstarsze świadectwa źródłowe dotyczące pochodzenia rodu
- Etymologia powstania nazwiska wskazuje na pochodzenie od biblijnego imienia Daniel[10]. Danilewicz (Danielewicz) jest nazwiskiem patronimicznym.
- Adam Boniecki w Poczcie rodów w Wielkim Księstwie Litewskim w XV i XVI wieku wymienia osoby, z których każda mogła należeć do Danilewiczów lub dać początek rodowi tego nazwiska. Boniecki wspomina m.in.: Jeska Danilewicza, bojara (którego ojcu Daniłowi Girdewiczowi kniaź Semen Romanowicz Kobryński nadał wieś Pryszychwosty), Iwaszka i Fedora Danilewiczów, synów Iwana, dworzan królewskich, Iwana i Semena Danilewiczów, synów bojara Daniła Iwanowicza (któremu kniaź Fedor Jarosławicz Piński nadał w 1507 roku wieś Połkotycze)[11]. Według Bonieckiego Danilewicze prawdopodobnie pochodzą od wyżej wymienionego Iwaszka Iwanowicza Danilewicza, dworzanina królewskiego, który otrzymał w 1511 roku od króla Zygmunta Starego wsie Nieżyłowy i Teszyłowy. Iwaszko i jego brat Fedor (także dworzanin królewski w 1523 roku) dostarczali na ekspedycje wojenne trzech zbrojnych konno z własnych dóbr[12][11][9].
- Wśród urzędników połockich wymieniany jest Iwaszko Danilewicz, który pełnił funkcję namiestnika starosty połockiego Bohdana Sakowicza między 1477 a 1484 rokiem[13].
- Dr Jan Ciechanowicz przywołuje (w tomie II dzieła pt. Rody rycerskie Wielkiego Księstwa Litewskiego) dokument dotyczący dziejów rodziny Danilewiczów. Autor, powołując się na zapisy w aktach grodzkich połockich, cytuje skargę Katarzyny ze Starosielskich Danilewiczowej, z lipca 1667 roku, w której pisała ona co następuje:
Przybywszy z krajów litewskich, z wygnania moskiewskiego w w-wo połockie, do majętności swych, w w-wie połockim leżącey Chrołcewicz y Połciewa, w w-wie witebskim leżące, w tym roku 1667, po szczęśliwey rekuperacy zamków połockich y witebskich z rąk moskiewskich, o tym, iż gdy żałujące, czasu inkursu moskiewskiego, będąc wygnani z kraiów ruskich, różni po różnych województwach y powiatach w Wielkim Xięstwie Litewskim, unosząc zdrowie swe, przemieszkiwając, po tym przed szczęśliwie zawartym pokojem z carem moskiewskim, w powiecie oszmiańskim, w majętności jmci pana Pawła Danilewicza, sędziego ziemi wileńskiej, z małżonkiem swym zeszłym panem Alexandrem Danilewiczem, we dworze, nazwanym Leszney, przez czas niemały przemieszkiwali. Gdzie w tym roku 1667, dnia marca 4 dnia, zeszły pan Danilewicz, mając swoje niektóre sprawy, do Wilna, na roczki marcowe jechał. Tamże będąc od Pana Boga ciężką chorobą obłożną nawiedzony, powracając z Wilna, przyjeżdżając ku karczmie Murowaney, śmiercią z tego świata, w niewiadomości małżonki zszedł. Więc czeladnik imieniem Stanisław Kopciewicz, natenczas do Wilna z zeszłym p. Danilewiczem jeździł, one ciało, jako w drodze zmarłe p. Danilewicza do karczmy Murowaney wwiózłszy, zanocował. Tamże, przez nieopatrzność tego czeladnika, wszystkie rzeczy, w saniach przy tym ciele będące, pokradzione[14].
- Nie jest znana data przystąpienia rodziny Danilewiczów (Danielewiczów) do rodu heraldycznego Ostojów (Mościców). Mogło to nastąpić w XVI wieku.
Majątki ziemskie należące do rodu
Poniżej wymienione są ważniejsze dobra ziemskie należące do Danilewiczów herbu Ostoja.
Nieżyłowy, Teszyłowy[12], Chrołcewicze, Połciew[14], Tułowo[15][16], Leszna[17][18], Nosiłów, Kolendzin[18], Świrany[19][20][21], Bolniki, Wierzchówka[20][22], Zanarocz (alias Koziniec)[20][23], Wielkie Sioło[18][24], Uzła Wielka[25][26], Ołseta[27], Sakowicze[16], Korciany, Multanka, Średnik, Bohdanów[28][29], Pierzchaiły, Bukaty, Dziertyniki, Poludy, Kozierowce, Rymowicze, Nowosady, Dziesiętniki, Dowkniewicze, Goreckowszczyzna, Hołoblewszczyzna, Jachimowszczyzna[30], Danilewicze, Sulżyn[31], Sokoleńszczyzna[32], Lewszany[33], Gudziany, Piełaniszki[32], Skierzabola[34][35], Szłowin, Kalniszki[36].
Przedstawiciele rodu
- Jerzy Danielewicz (1595-1652) – ksiądz katolicki, jezuita, profesor teologii moralnej, prefekt szkół jezuickich, spowiednik księcia Zygmunta Karola Radziwiłła[37].
- Paweł Danilewicz (zm. 1667) – dziedzic dóbr Leszna, sędzia ziemski wileński w latach 1649-1667, podsędek wileński w latach 1646-1649, cześnik lidzki w latach 1642-1646, sędzia grodzki wileński w latach 1641-1646, starosta inturski[38], był elektorem Jana II Kazimierza Wazy z województwa wileńskiego. Jego małżonką była Zofia Duninówna Kitlicka[39].
- Samuel Danilewicz (zm. po 1670) – rotmistrz brasławski, dziedzic dóbr Tułowo[15]. Dobra te przekazał synowi Janowi w 1670 roku[16].
- Roman Jan Danilewicz (zm. 1685) – właściciel dóbr Świrany, zastawny posiadacz majątku Korciany, podkomorzy oszmiański, chorąży oszmiański, podstoli oszmiański, starosta inturski, poseł na Sejm I Rzeczypospolitej. Posłował na Sejm elekcyjny w 1669 roku[40] oraz w 1674 roku[41][42]. Roman Danilewicz wstępował w związki małżeńskie dwukrotnie. Jego pierwszą żoną była Zofia Bartoszewska. Poprzez drugie małżeństwo Danilewicz związał się z magnacką rodziną litewską Paców herbu Gozdawa[43]. Poślubił w roku 1670 Katarzynę, córkę Hieronima Dominika Paca (syna Piotra, wojewody trockiego) i Anny Wojnianki[20].
- Adam Karol Danilewicz (zm. przed 1686) – właściciel dóbr Wielkie Sioło wraz z osadami Mamony i Matyszki[44], sędzia grodzki wileński. Był synem Pawła Danilewicza, sędziego ziemskiego wileńskiego. Jego małżonką była Leonia Konstancja Hertzdorf[31].
- Mikołaj Danilewicz (zm. po 1699) – dziedzic dóbr Wierzchówka, Ołseta i innych, miecznik wiłkomierski, podsędek wiłkomierski, podstarości wiłkomierski[45], elektor króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
- Michał Danilewicz (zm. po 1703) – dziedzic dóbr Średnik, Bohdanów, Sulżyn i innych, starosta płotelski, komisarz sejmowy w 1703 roku. Był synem Romana Jana Danilewicza, podkomorzego oszmiańskiego, starosty inturskiego i Katarzyny Pac. Jego małżonką była Eleonora Zenowicz[46]. W roku 1758, jego wnuk Jan Danilewicz sprzedał część Sulżyna (odziedziczoną po ojcu Konstantym)[31].
- Józef Antoni Danilewicz (zm. przed 1711) – podkomorzyc wendeński, koniuszy oszmiański. W roku 1705 został nominowany na urząd koniuszego oszmiańskiego po śmierci Krzysztofa Szymkowicza[47].
- Michał Danilewicz (zm. po 1721) – ziemianin królewski wojew. mińskiego, dziedzic dóbr Sakowicze. Dobra te (odziedziczone po stryju Gabrielu) przekazał synowi Franciszkowi w 1721 roku. Był synem Michała Danilewicza, starosty płotelskiego[16].
- Teresa Danilewicz (zm. 1723) – była małżonką Krzysztofa Franciszka Sulistrowskiego, chorążego i podstolego oszmiańskiego[48], marszałka konfederacji litewskiej (1716-1717), zmarłego w 1737 roku[49]. Teresa była córką Romana Danilewicza, podkomorzego oszmiańskiego i Katarzyny z Paców[20].
- Onufry Danilewicz (zm. przed 1741) – kapitan wojsk królewskich, dziedzic dóbr Tułowo. Był synem Jana i Łucji z Białonowiczów[16].
- Franciszek Stefan Danilewicz (zm. po 1744) – dziedzic dóbr Bohdanów, Danilewicze i innych, starosta płotelski. Był synem Michała Danilewicza, starosty płotelskiego i Eleonory Zenowiczówny. Żoną Franciszka Stefana Danilewicza była Anna Nowkuńska[31].
- Józef Danilewicz (zm. po 1750) – dziedzic Sokoleńszczyzny, skarbnik kowieński. W roku 1750 sporządził testament, w którym zapisał majątek swoim synom – Kazimierzowi i Leonowi, zobowiązując ich do spłacenia starszych braci Tadeusza i Józefa[32].
- Marcin Danilewicz (zm. po 1750) – skarbnik kowieński, dziedzic dóbr Sokoleńszczyzna. Był synem Józefa Danilewicza[32].
- Onufry Danilewicz, właśc. Kazimierz Aleksander Danilewicz (1695-1753) – ksiądz katolicki, trynitarz, lektor (profesor) filozofii oraz teologii scholastycznej i dogmatycznej, przełożony (minister) klasztoru w Wilnie na Antokolu, definitor polskiej prowincji zakonnej, pisarz ascetyczny, historyk i kronikarz swego zakonu[50][51][52].
- Franciszek Tadeusz Danilewicz (zm. po 1766) – chorąży oszmiański, pułkownik generalny pow. oszmiańskiego wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego. Był synem Franciszka Stefana Danilewicza, starosty płotelskiego i Anny z Nowkuńskich. Jego żoną była Aniela Mirska. W roku 1764 podpisał wraz z synem Michałem w Wilnie akt konfederacji stanów Wielkiego Księstwa Litewskiego.
- Dominik Danilewicz (zm. po 1773) – łowczy smoleński[53], dziedzic dóbr Tułowo. Był synem Onufrego, kapitana wojsk królewskich. W roku 1768 Dominik Danilewicz wraz z synami: Janem, Antonim, Franciszkiem i Piotrem oraz bratem Janem, chorążym wojsk koronnych i bratankiem Michałem, sprzedali majątek Tułowo Pociejom[16].
- Tadeusz Danilewicz (zm. po 1788) – dziedzic dóbr Gudziany, Lewszany, Piełaniszki, Skierzabola, landwójt trocki, komisarz prowiantowy trocki[54], rotmistrz województwa trockiego[55][56]. Jego małżonką była Petronela z Sopoćków. W roku 1777 odstąpił Gudziany i Lewszany synom: Szymonowi, rotmistrzowi trockiemu, Wincentemu i Józefowi[32].
- Michał Danilewicz (zm. po 1790) – chorąży petyhorski, sędzia grodzki smoleński, elektor króla Stanisława Augusta. Był synem Franciszka Tadeusza Danilewicza, chorążego oszmiańskiego i Anieli z Mirskich.
- Szymon Danilewicz (zm. po 1790) – dziedzic dóbr Gudziany, Lewszany[32], Piełaniszki, rotmistrz trocki w 1774 roku[34]. Był synem Tadeusza, rotmistrza trockiego[32]. Jego małżonką była Eugenia Randamańska[34].
- Jozafata Danilewicz (zm. po 1792) – córka Franciszka Tadeusza Danilewicza, chorążego oszmiańskiego. Była małżonką Jana Pakosza, sędziego grodzkiego smoleńskiego, pisarza grodzkiego i ziemskiego połockiego[57].
- Michał Danilewicz (zm. po 1795) – podkomorzy zawilejski. Dnia 9 IV 1793 roku wykonał w cerkwi w Miadziole przysięgę na wierne poddaństwo Najjaśniejszej Imperatorowej JejM[58].
- Julian Danilewicz (zm. po 1795) – rotmistrz oszmiański w 1795 roku. Był synem Antoniego. Jego rodzina osiedlona była we wsi Kozłowszczyzna[59].
- Józef Danilewicz (zm. po 1804) – kapitan wojsk polskich. W roku 1804 sprzedał swoją część w Lewszanach. Był synem Szymona Danilewicza, rotmistrza trockiego[60].
- Antoni Danilewicz (zm. po 1817) – dziedzic dóbr Lewszany, główny strażnik komory trockiej, komornik rzeczycki w 1798 roku. Był synem Szymona, rotmistrza trockiego. Jego małżonką była Katarzyna Kandratowicz[34]. Majątek w Lewszanach sprzedał w 1817 roku[32].
- Józef Danilewicz (zm. po 1832) – właściciel dóbr Szłowin z wsią Kalniszki, porucznik wojsk rosyjskich[36]. Był synem Tadeusza[60].
- Adolf Danilewicz (zm. po 1859) – dziedzic dóbr Szłowin z wsią Kalniszki, radca kolegialny. Był synem Józefa, porucznika wojsk rosyjskich[36]. Wraz z braćmi – Janem i Tadeuszem zostali wylegitymowani ze szlachectwa w guberni wileńskiej w roku 1819[60].
- Wincenty Danilewicz (1787-1878) – żołnierz napoleoński, szwoleżer, brał udział w wojnach napoleońskich, za co został odznaczony francuskim orderem Legii Honorowej. Ożeniony był z Franciszką Grunwald.
- Waleria Józefa Katarzyna Danilewicz (1828-1881) – córka Wincentego i Franciszki Grunwald. Jej mężem był Rajmund Filip Masłowski h. Samson, prawnik, naczelnik okręgu chęcińskiego w okresie powstania styczniowego[61].
- Jan Danilewicz (zm. 1893) – dziedzic dóbr Szłowin z wsią Kalniszki, radca tytularny w latach 1859–1873. Zmarł 16 I 1893 roku w Wilnie. Był synem Józefa, porucznika wojsk rosyjskich. Jego żoną była Eufrozyna z Pizanich[36].
- Teofil Danilewicz (1832-1901) – dziedzic dóbr Szłowin z wsią Kalniszki, pułkownik. Zmarł 2 III 1901 roku w Wilnie, pochowany na Rossie. Był synem Józefa, porucznika wojsk rosyjskich[36].
- Antoni Danielewicz (Danilewicz) (1888-1937/8) – zamordowany przez NKWD za kontrrewolucyjną działalność i agitację na rzecz państwa polskiego (27 XII 1937 roku zapadła decyzja o rozstrzelaniu Danilewicza). Działał na terenie Wołynia. Był przeciwnikiem kołchozów. Jak wynika, z dokumentów śledczych NKWD wielokrotnie przekraczał granicie pomiędzy Polską a ZSRR. Dostarczał do rodzinnej Wróblówki (koło Cudnowa) towary spożywcze oraz gospodarcze. Jego działalność uznawana była przez NKWD za kontrabandę. Był synem Karola Danielewicza, handlowca i Feliksy z Bańkowskich. Jego brat Stanisław został zesłany na Syberię[62].
- Zofia Danilewicz-Stysiak (1922-2013) – stomatolog, prof. dr hab. n. med., dyr. Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Łodzi.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ O. Chorowiec, Herbarz szlachty wołyńskiej, t. VII, Radom 2018, s. 104.
- ↑ C. Jankowski, Powiat Oszmanski, cz. I, s. 229.
- ↑ AGAD, Zespół: Archiwum Warszawskie Radziwiłłów, Danilewicz Franciszek, sygn. 2752, s. 2.
- ↑ Źródło: archiwum rodzinne Macieja Masłowskiego, zob. także: Masłowski M. [opr.]: Stanisław Masłowski – Materiały do życiorysu i twórczości, Wrocław 1957, ed. "Ossolineum" – Polska Akademia Nauk, s. 17-19.
- ↑ J. Sokołowska-Gwizdka, Zapomniane medale, Culture Avenue, Klub historyka
- 1 2 K. Niesiecki, Herbarz polski, wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk 1839-1845, t. III, s. 301.
- ↑ W. Kojałowicz, Ks. Wojciecha Wiiuka Kojałowicza herbarz szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego zwany Nomenclator, Kraków 1905, s. 119.
- ↑ A. Boniecki, Herbarz polski, Warszawa 1889-1913, t. IV, s. 80-84.
- 1 2 S. Uruski, Rodzina. Herbarz szlachty polskiej, Warszawa 1904-1931, t. III, s. 64.
- ↑ O. Chorowiec, Herbarz szlachty wołyńskiej, t. VII, Radom 2018, s. 101.
- 1 2 A. Boniecki, Poczet rodów w Wielkim Księstwie Litewskim w XV i XVI wieku, Warszawa 1887, s. 42.
- 1 2 A. Boniecki, Herbarz polski, Warszawa 1889-1913, t. IV, s. 80.
- ↑ Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego Spisy. Tom V. Ziemia połocka i województwo połockie XIV-XVIII wiek, H. Lulewicz (red.), H. Lulewicz, A. Rachuba, A. Haratym, A. Macuk, A. Radaman (oprac.), Warszawa 2018, s. 179.
- 1 2 J. Ciechanowicz, Rody rycerskie Wielkiego Księstwa Litewskiego, Rzeszów 2001, t. II, s. 301.
- 1 2 Tułowo (2), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XII: Szlurpkiszki – Warłynka, Warszawa 1892, s. 620 .
- 1 2 3 4 5 6 A. Boniecki, Herbarz polski, Warszawa 1889-1913, t. IV, s. 82.
- ↑ Leszna, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. V: Kutowa Wola – Malczyce, Warszawa 1884, s. 176 .
- 1 2 3 4 Metryka Litewska. Rejestry podymnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Województwo wileńskie 1690 r., A. Rachuba (oprac.), Warszawa 1989, s. 166.
- ↑ Świrany, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XV, cz. 2: Januszpol – Wola Justowska, Warszawa 1902, s. 635 .
- 1 2 3 4 5 J. Wolff, Pacowie. Materyjały historyczno-genealogiczne. Ułożone i wydane przez Józefa Wolffa, Petersburg 1885, s. 222-223.
- ↑ Metryka Litewska. Rejestry podymnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Województwo wileńskie 1690 r., A. Rachuba (oprac.), Warszawa 1989, s. 111.
- ↑ Wierzchówka, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XIII: Warmbrun – Worowo, Warszawa 1893, s. 413 .
- ↑ Metryka Litewska. Rejestry podymnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Województwo wileńskie 1690 r., A. Rachuba (oprac.), Warszawa 1989, s. 122.
- ↑ Wielkie Sioło, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XIII: Warmbrun – Worowo, Warszawa 1893, s. 346 .
- ↑ Metryka Litewska. Rejestry podymnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Województwo wileńskie 1690 r., A. Rachuba (oprac.), Warszawa 1989, s. 127.
- ↑ Uzła, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XII: Szlurpkiszki – Warłynka, Warszawa 1892, s. 869 .
- ↑ Metryka Litewska. Rejestry podymnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Województwo wileńskie 1690 r., A. Rachuba (oprac.), Warszawa 1989, s. 250.
- ↑ C. Jankowski, Powiat Oszmanski, cz. I, s. 223-233
- ↑ Bohdanów (4), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XV, cz. 1: Abablewo – Januszowo, Warszawa 1900, s. 182 .
- ↑ C. Jankowski, Powiat Oszmianski, cz. I, s. 224.
- 1 2 3 4 A. Boniecki, Herbarz polski, Warszawa 1889-1913, t. IV, s. 81.
- 1 2 3 4 5 6 7 8 A. Boniecki, Herbarz polski, Warszawa 1889-1913, t. IV, s. 83.
- ↑ A. Krahel, Opisy parafii dekanatu trockiego w diecezji wileńskiej 1784 roku – edycja źródeł historycznych, Białystok 2015, s. 112, 119.
- 1 2 3 4 Я.С. Глінскі, Гербоўнік беларускай шляхты, t. V (Д), Мінск 2018, c. 162-163.
- ↑ A. Krahel, Opisy parafii dekanatu trockiego w diecezji wileńskiej 1784 roku – edycja źródeł historycznych, Białystok 2015, s. 114.
- 1 2 3 4 5 C. Malewski, Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku. Powiaty lidzki, oszmiański i wileński, Warszawa 2016, s. 457.
- ↑ Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy 1564–1995, L. Grzebień SJ (oprac.), Kraków 1996, hasło: DANIELEWICZ.
- ↑ Metryka Litewska. Księga wpisów nr 131, A. Rachuba (oprac.), Warszawa 2001, nr 1018, s. 439.
- ↑ Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego, spisy, t. I: Województwo wileńskie XIV-XVIII wiek, opr. H. Lulewicz, A. Rachuba, P. P. Romaniuk, pod red. A. Rachuby, Warszawa 2004, s. 168.
- ↑ J. Dunin-Borkowski, M. Dunin-Wąsowicz, Elektorowie królów Władysława IV., Michała Korybuta, Stanisława Leszczyńskiego i spis stronników Augusta III. Zestawili w porządek abecadłowy Jerzy Dunin-Borkowski i Miecz. Dunin-Wąsowicz., Rocznik Towarzystwa Heraldycznego we Lwowie (red. Władysława Semkowicza), t. I, s. 38.
- ↑ O. Pietruski, Elektorów poczet, którzy niegdyś głosowali na elektorów Jana Kazimierza roku 1648, Jana III roku 1674, Augusta II roku 1697, i Stanisława Augusta roku 1764, najjaśniejszych Królów Polskich, Wielkich Książąt Litewskich, i.t.d. Ułożył i wydał Oswald Zaprzaniec z Siemuszowej Pietruski, Lwów 1845, s. 65.
- ↑ L. A. Wierzbicki, Posłowie Wielkiego Księstwa Litewskiego na zjazd warszawski i sejm pacyfikacyjny 1673 roku, „Teka Komisji Historycznej”, PAN, Lublin 2004, vol. I, s. 98.
- ↑ Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego Spisy. Tom I. Województwo wileńskie XIV-XVIII wiek, A. Rachuba (red.), H. Lulewicz, A. Rachuba, P. P. Romaniuk (oprac.), Warszawa 2004, s. 272.
- ↑ C. Jankowski, Powiat Oszmianski, cz. II, s. 102.
- ↑ Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego Spisy. Tom I. Województwo wileńskie XIV-XVIII wiek, A. Rachuba (red.), H. Lulewicz, A. Rachuba, P. P. Romaniuk (oprac.), Warszawa 2004, s. 433, 434, 462, 464, 641.
- ↑ J. Wolff, Pacowie. Materyjały historyczno-genealogiczne. Ułożone i wydane przez Józefa Wolffa, Petersburg 1885, s. 321.
- ↑ Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego Spisy. Tom I. Województwo wileńskie XIV-XVIII wiek, A. Rachuba (red.), H. Lulewicz, A. Rachuba, P. P. Romaniuk (oprac.), Warszawa 2004, s. 228, 641.
- ↑ Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego Spisy. Tom I. Województwo wileńskie XIV-XVIII wiek, A. Rachuba (red.), H. Lulewicz, A. Rachuba, P. P. Romaniuk (oprac.), Warszawa 2004, s. 214.
- ↑ A. Haratym, Sulistrowski Krzysztof Franciszek (zm. 1737), [w:] „Polski słownik biograficzny”, t. XLV, Kraków 2007-2008, s. 487-489.
- ↑ R. Żmuda, Materiały do bibliografii publikacji o zakonach i zgromadzeniach zakonnych w Polsce 1945-2000, t. I: Osoby konsekrowane, Łódź 2011, s. 81.
- ↑ J. M. A. Giżycki (pseud. Wołyniak), Notatka o niektórych naszych siedzibach trynitarskich, Kraków 1912, s. 7.
- ↑ Encyklopedia katolicka, (red. R. Łukaszyk, L. Bieńkowski, F. Gryglewicz), t. III, Lublin, KUL, 1979, hasło: DANILEWICZ Aleksander Kazimierz, k. 1014.
- ↑ Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego Spisy. Tom IV. Ziemia smoleńska i województwo smoleńskie XIV-XVIII wiek, A. Rachuba (red.), H. Lulewicz, A. Rachuba, P. P. Romaniuk (oprac.), Warszawa 2003, s. 102.
- ↑ A. B. Zakrzewski, Sejmiki Wielkiego Księstwa Litewskiego XVI-XVIII w., Warszawa 2000, s. 183, 200, 211.
- ↑ Lietuvos didžiosios kunigaikštystės seimelių instrukcijos (1788-1790), (wyd.) R. Jurgaitis, A. Stankevič, A. Verbickienė, Vilnius 2015, s. 95.
- ↑ M. Jusupović, Akta sejmiku kowieńskiego z lat 1733–1795, Instytut Historii PAN, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2019, s. 281, 284, 295.
- ↑ Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego Spisy. Tom V. Ziemia połocka i województwo połockie XIV-XVIII wiek, H. Lulewicz (red.), H. Lulewicz, A. Rachuba, A. Haratym, A. Macuk, A. Radaman (oprac.), Warszawa 2018, s. 149.
- ↑ Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego Spisy. Tom I. Województwo wileńskie XIV-XVIII wiek, A. Rachuba (red.), H. Lulewicz, A. Rachuba, P. P. Romaniuk (oprac.), Warszawa 2004, s. 611
- ↑ C. Malewski, Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku. Powiaty lidzki, oszmiański i wileński, Warszawa 2016, s. 256.
- 1 2 3 A. Boniecki, Herbarz polski, Warszawa 1889-1913, t. IV, s. 84.
- ↑ M. Masłowski, Stanisław Masłowski – Materiały do życiorysu i twórczości, Wrocław 1957, s. 10, 11-13, 16, 17, 21, 25, 237.
- ↑ O. Chorowiec, Herbarz szlachty wołyńskiej, t. VII, Radom 2018, s. 106-108.
Bibliografia
- K. Niesiecki, Herbarz polski, wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk 1839-1845, t. III, s. 301.
- A. Boniecki, Herbarz polski, Warszawa 1889-1913, t. IV, s. 80-84.
- A. Boniecki, Poczet rodów w Wielkim Księstwie Litewskim w XV i XVI wieku, Warszawa 1887, s. 42.
- S. Uruski, Rodzina. Herbarz szlachty polskiej, Warszawa 1904-1931, t. III, s. 64.
- W. Kojałowicz, Ks. Wojciecha Wiiuka Kojałowicza herbarz szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego zwany Nomenclator, Kraków 1905, s. 119.
- W. Kojałowicz, F. Piekosiński, Ks. Wojciecha Wijuka Kojałowicza S. J. Herbarz rycerstwa W. X. Litewskiego tak zwany Compendium czyli o klejnotach albo herbach których familie stanu rycerskiego w prowincyach Wielkiego Xięstwa Litewskiego zażywają, Kraków 1897, s. 205.
- J. Ciechanowicz, Rody rycerskie Wielkiego Księstwa Litewskiego, Rzeszów 2001, t. II, s. 301.
- O. Chorowiec, Herbarz szlachty wołyńskiej, t. VII, Radom 2018, s. 101-109.
- Я.С. Глінскі, Гербоўнік беларускай шляхты, t. V (Д), Мінск 2018, c. 162-164.
- G. Błaszczyk, Herbarz szlachty żmudzkiej, wyd: DiG, Warszawa 2015, t. I, s. 401-409.
- Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich.
- C. Jankowski, Powiat Oszmanski, cz. I, s. 223-233.
- Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego Spisy. Tom I. Województwo wileńskie XIV-XVIII wiek, A. Rachuba (red.), H. Lulewicz, A. Rachuba, P. P. Romaniuk (oprac.), Warszawa 2004, s. 153, 168-169, 172, 213-214, 228, 264, 272, 319, 433-434, 462, 464, 611, 641.
- Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego Spisy. Tom IV. Ziemia smoleńska i województwo smoleńskie XIV-XVIII wiek, A. Rachuba (red.), H. Lulewicz, A. Rachuba, P. P. Romaniuk (oprac.), Warszawa 2003, s. 102, 163, 315, 349.
- Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego Spisy. Tom V. Ziemia połocka i województwo połockie XIV-XVIII wiek, H. Lulewicz (red.), H. Lulewicz, A. Rachuba, A. Haratym, A. Macuk, A. Radaman (oprac.), Warszawa 2018, s. 149, 179, 265.
- Metryka Litewska. Księga wpisów nr 131, A. Rachuba (oprac.), Warszawa 2001, nr 1018, s. 439.
- Metryka Litewska. Rejestry podymnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Województwo wileńskie 1690 r., A. Rachuba (oprac.), Warszawa 1989, s. 111, 122, 127, 166, 250.
- Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy 1564–1995, L. Grzebień SJ (oprac.), Kraków 1996, hasło: DANIELEWICZ.
- Encyklopedia katolicka, (red. R. Łukaszyk, L. Bieńkowski, F. Gryglewicz), t. III, Lublin, KUL, 1979, hasło: DANILEWICZ Aleksander Kazimierz, k. 1014.
- C. Malewski, Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku. Powiaty lidzki, oszmiański i wileński, Warszawa 2016, s. 62, 256, 457.
- O. Pietruski, Elektorów poczet, którzy niegdyś głosowali na elektorów Jana Kazimierza roku 1648, Jana III roku 1674, Augusta II roku 1697, i Stanisława Augusta roku 1764, najjaśniejszych Królów Polskich, Wielkich Książąt Litewskich, i.t.d. Ułożył i wydał Oswald Zaprzaniec z Siemuszowej Pietruski, Lwów 1845, s. 65.
- J. Dunin-Borkowski, M. Dunin-Wąsowicz, Elektorowie królów Władysława IV., Michała Korybuta, Stanisława Leszczyńskiego i spis stronników Augusta III. Zestawili w porządek abecadłowy Jerzy Dunin-Borkowski i Miecz. Dunin-Wąsowicz., Rocznik Towarzystwa Heraldycznego we Lwowie (red. Władysława Semkowicza), t. I, s. 38.
- L. A. Wierzbicki, Posłowie Wielkiego Księstwa Litewskiego na zjazd warszawski i sejm pacyfikacyjny 1673 roku, „Teka Komisji Historycznej”, PAN, Lublin 2004, vol. I, s. 98.