Współczesny człowiek ma do dyspozycji wiele tkanin o najróżnorodniejszych właściwościach produkowanych przez przemysł włókienniczych. W lecie najchętniej ubieramy się w materiały bawełniane, w zimie wolimy ciepłą wełnę, doceniamy również niemnące elany czy kolorowe bistory. Chemicy rozszyfrowali skład i budowę włókien, które ofiarowała nam przyroda, a także wytworzyli nowe, o zmienionych właściwościach, równie chętnie stosowane przez przemysł odzieżowy i dziewiarski.
Ze względu na pochodzenie włókna można podzielić następująco:
1) Naturalne włókna:
a) Roślinne:
? Bawełna
? Len
? Konopie
b) Zwierzęce
? Wełna
? Jedwab
2) Wytworzone przez człowieka:
? Elana
? Nylon
? Anilana
? Sztuczny jedwab
Podstawowym składnikiem włókien roślinnych jest celuloza. Włókna celulozy nie rozpuszczają się w wodzie i w rozpuszczalnikach organicznych, są także odporne na działanie odczynników chemicznych.
Dla klasy notatka:
Przemysł włókienniczy wytwarza
tkaniny z włókien naturalnych lub otrzymanych w wyniku zaprogramowanych przez człowieka przemian chemicznych. Włókna naturalne mogą być pochodzenia roślinnego, a ich podstawowym elementem budującym jest celuloza.
Mogą być także pochodzenia zwierzęcego- są wówczas zbudowane z białek.
Włókna otrzymywane przez przemysł chemiczny dzielimy na: sztuczne i syntetyczne.
Tworzywa syntetyczne, które wkroczyły we wszystkie dziedziny naszego życia, to tzw. Związki wielkocząsteczkowe ?polimery, otrzymane na skutek łączenia się pojedynczych cząsteczek(monomerów).