profil

Regiony turystyczne - Europa Południowa

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-13
poleca 81% 2884 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Grecja włochy hiszpania Bułgaria Chorwacja Portugalia

Ruch turystyczny do państw europejskich obejmuje aż 55% wszystkich przybywających turystów zagranicznych. Największą popularnością cieszą się kraje położone nad Morzem Śródziemnym takie jak Włochy, Hiszpania, Grecja czy Chorwacja.

Walory turystyczne tych regionów to min.:
➔ ciepły klimat, ciepłe morze
➔ roślinność śródziemnomorska
➔ bogate tradycje kulinarne oraz ogrom restauracji i barów
➔ liczne festiwale, festyny, targi,kongresy
➔ rozwinięta sieć transportowa
➔ nagromadzenie dóbr kultury
➔ ogromna oferta turystyczna obejmująca różnorodne formy spędzania wolnego czasu (podróże statkami, turystyka zdrowotna, rekreacyjna, pielgrzymkowa)
➔ tzw. turystyka ''na plaży''

Włochy


Niezwykle ważną dziedziną gospodarki włoskiej jest turystyka, która ma znakomite możliwości rozwoju dzięki niewątpliwym walorom krajobrazu, bardzo długiemu wybrzeżu oraz nagromadzeniu zabytków z różnych epok. Na potrzeby obsługi ruchu turystycznego zbudowano ogromną ilość obiektów noclegowych, restauracji i barów, a coroczne wydatki promocyjne i reklamowe wynoszą ponad 230 mln euro. Baza noclegowa osiągnęła 2 mln łóżek w obiektach o rozmaitym standardzie. Corocznie Włochy odwiedza ponad 30 mln turystów zagranicznych (2005 — 37,0 mln, wpływy 37,9 mld dol. USA); głównymi ośrodkami turystycznymi są miasta bogate w zabytki architektury antycznej, renesansu i baroku oraz w zbiory muzealne, najważniejsze to: Rzym — z Forum Romanum, Koloseum i watykańską Bazyliką Św. Piotra, Wenecja — ze słynną Bazyliką Św. Marka i Pałacem Dożów, Florencja — ze znaną Galerią Uffizi i renesansowymi pałacami, Neapol — z pobliskimi ruinami Pompejów i Herkulanum oraz Mediolan, Piza, Padwa, Asyż i inne; turystów przyciągają również słoneczne plaże i kąpieliska Riwiery Włoskiej (San Remo, Imperia, Rapallo) i wybrzeży Morza Adriatyckiego, jeziora alpejskiego, wulkany, parki narodowe, przybrzeżne wyspy (zwłaszcza Capri) oraz znane ośrodki narciarskie, min. Cortina d'Ampezzo; oprócz turystów duży napływ pielgrzymów, zwłaszcza do Rzymu i Asyżu.

Hiszpania


Burzliwa historia, która pozostawiła ślad w postaci niezliczonych zabytków i przebogatych muzeów oraz najcieplejszy klimat na kontynencie sprzyjają masowej turystyce, która stanowi jeden z głównych filarów gospodarki Hiszpanii.

Hiszpanię odwiedza ponad 50 mln turystów rocznie. Rozwój turystyki międzynarodowej doprowadził do zagospodarowania wielu wybrzeży, zwłaszcza w Katalonii (Costa Brava, Costa Dorada), Andaluzji (Costa del Sol, Costa de la Luz) i Walencji (Costa del Azahar). Turystyka jest głównym działem gospodarki w obu regionach wyspiarskich, Balearach i Wyspach Kanaryjskich. Wybrzeża północne są odwiedzane głównie przez turystów krajowych. Poza wybrzeżami ważniejszymi rejonami turystycznymi są Sierra Nevada w Andaluzji, pasmo Sierra de Guadarrama w Górach Kastylijskich oraz Góry Kantabryjskie, z ośrodkami sportów zimowych. Głównymi ośrodkami turystycznymi są: Madryt, Barcelona, Sewilla, Kordowa, Grenada. Hiszpania dysponuje jedną z największych w świecie baz hotelowych; blisko 1/4 wszystkich miejsc znajduje się na Balearach; wpływy z turystyki — 29,3 mld dol. USA (2004).

Madryt- stolica Hiszpanii przyciąga turystów, którzy mogą zwiedzić liczne muzea a zwłaszcza Muzeum przy Paseo del Prado jedno z największych na świecie. Wielką popularnością cieszy się też oczywiście piłka nożna, podobnie jak w całej Hiszpanii. W mieście funkcjonują dwa potężne kluby piłkarskie: Real Madryt i Atlético Madryt. Stadion Atlético, Vicente Calderón, może pomieścić 70 tysięcy widzów, a stadion Realu, Santiago Bernabéu, 80 tysięcy.

Chorwacja


Do 1990 roku, kiedy to rozpadła się Jugosławia, ten dział gospodarki przynosił największą część dewizowych dochodów państwa. Turystyka skupiała się głównie na wybrzeżu dalmatyńskim i w Istrii, znajdowały się tam liczne uzdrowiska i kąpieliska morskie. Wewnątrz kraju ruch turystyczny był relatywnie niewielki. Konflikty zbrojne związane z rozpadem Jugosławii znacznie ograniczyły ruch turystyczny. Wojna domowa zdewastowała dużą część infrastruktury turystycznej, także zabytkowe miasta jak Pula, Split czy Dubrownik, pełne atrakcji turystycznych, uległy poważnym zniszczeniom. Od 1997 roku przemysł turystyczny jest powoli odbudowywany, a sama Chorwacja staje się coraz bardziej popularnym celem przyjazdów wśród turystów. Obecnie turystyka jest znów ważnym i dochodowym działem gospodarki. Liczne kąpieliska morskie i uzdrowiska (w Dalmacji i Istrii) oraz walory kulturowe kraju stanowią podstawę rozwoju turystyki również w niepodległym państwie. W 2002 Chorwację odwiedziło 6,9 mln turystów, głównie z Włoch, Niemiec, Słowenii, Czech i Austrii; wpływy z turystyki w 2003 wyniosły 6,4 mld dol. USA. Jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi turystyki jest turystyka aktywna. Wykorzystując swoje położenie geograficzne oraz niezwykle zróżnicowaną linię brzegową, Chorwacja stała się liderem wśród krajów śródziemnomorskich w dziedzinie żeglarstwa. Według ostrożnych szacunków dochody z usług żeglarskich stanową nawet do 40% dochodów państwa z turystyki. Wykorzystując ten fakt Chorwacja jest liderem wśród krajów europejskich pod względem liczby przystani jachtowych – marin. Największe, a zarazem najpopularniejsze mariny w Chorwacji to Split, Zadar, Dubrovnik, Sukosan.

Portugalia


W 2005 kraj odwiedziło 11,6 mln turystów zagranicznych, najwięcej z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych. Wpływy z turystyki 8,9 mld dol. USA. Główne regiony turystyczne: wybrzeże atlantyckie z piaszczystymi plażami i licznymi kąpieliskami morskimi (Estoril, Sesimbra, rejon miasta Faro), Azory, Madera oraz zabytkowe miasta, w północnej części Portugalii: Porto, Coimbra z najstarszym w kraju uniwersytetem (założonym w 1290), Guimarães i Braga, w południowej — Lizbona, Sintra, Setúbal,

Grecja


Liczne zabytki architektury starożytnej oraz dobrze rozwinięta infrastruktura sprawiły, że jedną z głównych gałęzi gospodarki Grecji jest turystyka; rocznie odwiedza kraj ok. 14 mln osób (gł. z Niemiec, W. Brytanii i USA), a dochód z turystyki wynosi 10,8 mld dol. USA (2003); największymi ośrodkami są: Ateny (Akropol, teatr Dionizosa), Delfy, Olimpia, Sparta, Kreta (Iraklion), św. góra Athos w Macedonii; turystyka wypoczynkowa koncentruje się wzdłuż wybrzeża i na wyspach (Kerkira, Rodos, Cyklady). Tradycyjnie ogromną rolę odgrywa żegluga morska największe porty: Pireus, Saloniki, Patras i Wolos; transport pomiędzy wyspami zapewnia duża liczba połączeń promowych i żegluga przybrzeżna;

Tunezja


Na północy rysuje się żywy, zielony i tropikalny krajobraz gór Atlasu, którego pasma malowniczo poprzecinane są srebrzystymi odnogami rzeki Madżardy. 
Mnóstwo tu również bajkowych wodospadów i jezior, kwitnących aromatycznych hibiskusów i barwnych oleandrów. Takie połączenie surowej pustyni z egzotyczną oazą czyni z Tunezji miejsce niezwykle piękne, a położenie między morzem i pustynią sprawia, że Tunezja uważana jest za kraj kontrastów i zróżnicowanego krajobrazu. 
Możemy tu zwiedzić piaszczyste wschodnie wybrzeże Sahal z dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną, udać się na niezapomnianą przygodę po saharyjskich wydmach, oddać się wodnym szaleństwom w ciepłym, błękitnym, zachęcającym do kąpieli morzu, albo delektować się widokiem i zapachem sadów daktylowych, drzewek cytrusowych, figowców i bananowców.W 2005 Tunezję odwiedziło 6,0 mln turystów zagranicznych, w tym (poza obywatelami Algierii i Libii) najwięcej z Francji, Niemiec i Włoch. Wpływy z turystyki wyniosły 2,4 mld dol. USA. Jest rozwijana turystyka umożliwiająca zapoznanie się z dziedzictwem kultury narodowej (Kairuan, Al-Munastir) i z okresu starożytności (Kartagina, Al-Dżamma), a także zajęcia rekreacyjne (spadochroniarstwo, sport balonowy).

Bułgaria


Ważnym działem gospodarki Bułgarii jest turystyka; 2002 Bułgarię odwiedziło 3 mln turystów zagranicznych. Głównym regionem turystycznym jest wybrzeże Morza Czarnego; najważniejsze kąpieliska morskie: Albena, Złote Piaski, Św. Konstantyn (Drużba), Warna, Słoneczny Brzeg, Nesebyr, Pomorie, Burgas, Sozopol. W górach Riła, Rodopach i Bałkanach rozwinęły się popularne ośrodki sportów zimowych, min. Borowec, Pamporowo. Liczne są uzdrowiska z wodami mineralnymi (Momin Prochod, Chisaria, Bankia, Welingrad, Sandanski i in.).

Źródła
  1. "Przestrzeń Geograficzna w której żyje człowiek" - Bożena Dobosik, Krystyna Kardas, Barbara Modzelewska
  2. "Geografia na czasie" – Barbara Lenartowicz, Ewa Wilczyńska, Marcin Wójcik
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 6 minut

Ciekawostki ze świata