Bakterie jako najmniejsze organizmy żywe o wielkości przeciętnie od 0,2 do 80 mikrometrów mają znaczącą funkcję w przyrodzie. Dzięki temu, że występują w każdym środowisku, a największe skupiska ich znajdują się w nieczystościach umożliwiają życie na ziemi. To one rozkładają: rośliny (np.: w lesie tworząc ściółkę leśną), pozostałości po wszelkich organizmach żywych (np.: kości zwierząt, i ludzi). Bakterie występują też na wysypiskach śmieci, a ich funkcją jest utylizacja odpadów.
Bakterie przyczyniają się do krążenia pierwiastków w przyrodzie. Dzięki temu wszystko, co przerobią, jest wykorzystywane ponownie (np.: świetnie oczyszczają wodę). Występują także w glebie powodując nie jednokrotnie mineralizację ziemi. Bakterie można znaleźć w organizmach żywych. Ich występowanie ma podwójne znaczenie dla posiadacza żywych kultur. Mogą one być przyczynami wielu chorób, takie bakterie nazywane są bakteriami chorobotwórczymi (odżywiają się kosztem organizmu wydzielając przy tym toksyny). Jednak wielokrotnie przyczyniają się do procesów trawienia, a ich brak tworzy upośledzenie trawienia, oraz niedobór witamin w organizmie.
Bakterie są także wykorzystywane w przemyśle, dzięki ich wymiarom i funkcjonowaniu wytwarzane są: alkohole, różnego rodzaju sery, kiszone: kapusta i ogórki. Oprócz przemysłu spożywczego bakterie znajdziemy w niektórych produktach farmakologicznych (antybiotyki, niektóre witaminy), oraz w produktach przemysłu chemicznego tj.:(aceton, butanol).
mbednarek To jest to czego szukałam. Krótko i zwiężle. Super ;-)))
odpowiedz
blademen praca dobra konkretna i wazne znaczenia :)0
odpowiedz
Krótko, zwięźle i na temat. Takiej pracy własnie szukałem. Musze wygłosić krótki referacik na lekcji więc napewno się przyda (a znając moją babkę to napewno dostane 5 :)