profil

Ideał średniowiecznego rycerza

poleca 85% 1908 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz Średniowieczny rycerz

,,IDEAŁ ŚREDNIOWIECZNEGO RYCERZA?

Obraz rycerza został bardzo silnie ukształtowany przez średniowieczną sztukę m.in. francuskie pieśni rycerskie chansons de geste ? np ,,Pieśń o Rolandzie? oraz legendy np. ,,Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu?, a także przez wyidealizowaną rolę rycerstwa podczas wypraw krzyżowych, kiedy przedstawiani byli jako nieskazitelni wojownicy w błyszczących zbrojach i szerzący Słowo Boże.

Rycerz z niemieckiego Ritter? jest to termin wywodzący się ze średniowiecza, określający opancerzonego wojownika walczącego konno za pomocą różnorakiej broni.

1.Rycerze pochodzili z zamożnych rodów arystokratycznych i byli przedstawicielami warstwy feudalnej. Podlegali zwierzchności swojego suwerena i zobowiązani byli do pełnienia służby wojskowej. Ich postępowanie opierało się na specjalnym etosie rycerskim z uwzględnieniem kodeksu rycerskiego. Informacje te można zauważyć w eposie rycerskim ,,Pieśń o Rolandzie, w którym rycerz Roland był francuskim hrabią.

W charakterystyce rycerza średniowiecznego stosowany jest penegiryzm- czyli wychwalanie kogoś, mające na celu charakter pochlebstwa.

2.Ideał rycerza przedstawia go jako pięknego, młodego, dobrze zbudowanego mężczyznę o bardzo dobrej kondycji fizycznej. Jego piękno zewnętrzne musiało odzwierciedlać piękno wewnątrzne.
3. Rycerz charakteryzował się doskonałą sprawnością, zręcznością, szybkością, wytrzymałością fizyczną i psychiczną. Perfekcyjnym władaniem mieczem, świetną znajomością rzemiosła rycerskiego i sztuk walki. Idealny rycerz musiał być wspaniałym jeźdźcem i znakomicie trzymać się w siodle.
4. Dla doskonałego rycerza zawsze najważniejszymi ideami był Bóg, ojczyzna i władca, dla których walczył i żył.
Idealny rycerz wciąż walczył z pogaństwem i szerzył chrześcijaństwo. Służył wiernie swemu krajowi i suwerenowi. Był wzorowym patriotą, kochał swoją ojczyznę, był bardzo przywiązany do niej, zatem dbał o jej dobre imię. Rycerz średniowieczny musiał być gotów do najwyższych poświęceń i złożenia ofiary nawet ze swego własnego życia. Rycerz ponadto zawsze postępował zgodnie z etyką, przestrzegał kodeksu rycerskiego.

5. Ideał rycerza konsekwentnie i pełen determinacji walczył z bezwzględnym nastawieniem do osiągnięcia celu. Był heroiczny, mężny, niezłomny w walce, zawzięty ale jednocześnie uczciwy, walcząc twarzą w twarz z przeciwnikiem. Nie stosował podstępów, nie okazywał lęku ani tchórzostwa. Tak Roland kiedy jego oddział został zaatakowany przez nieprzyjaciół, odmawia wezwania pomocy od armii Karola Wielkiego, gdyż chcę bronić honoru swojej ojczyzny oraz obawia się że ktoś mógłby pomyśleć, że boi się śmierci. Wzorzec rycerza również wykazywał się mądrością, bystrością i pomysłowością. Zachowywał lojalność wobec przyjaciół. Damie serca oddawał hołd, czcił ją i szanował. Ważna była dla niego walka w obronie honoru, dobrej pamięci, dobrego imienia, jak i zarówno osiągnięcia sławy po śmierci.

Rytuał śmierci idealnego rycerza również był wyjątkowy i uwznioślony jak cała jego postać.
Śmierć rycerza można opisać doskonale na przykładzie śmierci Rolanda.
Jest ona przykładem dobrego umierania czyli Ars bene moriendi. Roland wszedł na szczyt góry, położył się na trawie, pod sosną twarzą do ziemi, pod siebie położył swój róg i miecz a głowę obrócił ku zgrai pogan. Ponadto modlił się i wyciągnął prawą rękawicę ku niebu na znak pojednania z Bogiem, potem zstąpił Archanioł Gabriel zabierając duszę hrabiego do raju. Śmierć idealnego rycerza jest zatem patetyczna, poddana hiperbolizacji czyli wyolbrzymieniu oraz gloryfikacji, czyli wychwaleniu. Roland umiera jak prawdziwy rycerz i chrześcijanin, podobnie jak Chrystus na Golgocie.


Ideał rycerza jest więc niedoścignionym wzorem do naśladowania, a w swojej doskonałości trochę ,,nieludzki?. Roland poznany mi w ,,Pieśni o Rolandzie? wyzuty z wszelkich wad i poddany mityzacji czyli wtórnemu dowartościowaniu i idealizacji jest najlepszym przykładem wzoru rycerza średniowiecznego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury