profil

Zakładam własne przedsiębiorstwo ( biznes plan).

poleca 87% 267 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.Streszczenie planu.

Przedmiotem biznes planu jest przedsięwzięcie polegające na uruchomieniu zakładu, w którym będą remontowane samochody ciężarowe i osobowe. W dzisiejszych czasach warunki drogowe ( zarówno stan nawierzchni jak i częste wypadki i stłuczki) sprzyjają powstawaniu zakładów blacharskich, lakierniczych oraz takich, w których gruntownie remontowane są samochody. Wzrastająca liczba aut na drogach spowoduje, że zwiększy się liczba klientów mojego zakładu.

2.Charakterystyka firmy.

Zakład będzie nosił nazwę – Solecki Zakład Naprawy Samochodów i będzie znajdował się w Solcu Kujawskim na ulicy Toruńskiej. Za możliwie najlepszą formę organizacyjno – prawną wybrano formę spółki cywilnej. Będzie to dwuosobowa spółka cywilna. Planowany termin otwarcia zakładu wyznaczony został na pierwszy kwartał roku 2001. Przedmiotem działalności zakładu będzie:
 przeglądy stanu technicznego samochodów osobowych i ciężarowych,
 remonty kapitalne silników,
 wymiana części nie nadających się do dalszej eksploatacji,
 usługi blacharskie i lakiernicze.

Wszystkie narzędzia, które będą używane w zakładzie zostały zakupione za pieniądze z kredytu zaciągniętego w Narodowym Banku Polskim.

3.Analiza rynku.


W Solcu Kujawskim istnieje kilka zakładów trudniących się naprawami samochodów, ale w pobliżu mojego osiedla niema takiego zakładu. Na zamieszkiwanym przeze mnie osiedlu mieszka około 2500 osób a więc otwarcie zakładu w jego pobliżu spowoduje napływ klientów. Ludzie nie będą musieli już korzystać z usług warsztatów znajdujących się na drugim końcu miasta, kiedy będą mieli zakład świadczący usługi naprawcze w pobliżu miejsca zamieszkania. Warto zwrócić uwagę na to, mój zakład będzie oprócz samochodów osobowych remontował także samochody ciężarowe i dostawcze. Na terenie Solca Kujawskiego nie ma firmy, która wykonywałaby naprawy tych samochodów. A więc klientami prowadzonego przeze mnie zakładu będą nie tylko właściciele samochodów osobowych, ale także osoby, które prowadzą działalność związaną z przewozem osób, towarów.

4.Strategia marketingowa.

Aby przyciągnąć potencjalnych klientów do kupna usług w moim zakładzie:
 dla firm oddających do naprawy swoje samochody ciężarowe jak i osobowe zaoferowałem atrakcyjne ceny (o 20 % niższe od założonych ) w pierwszych dwóch miesiącach działalności zakładu,
 dla osób prywatnych zaproponowałem 10 % zniżki na remont samochodów osobowych i 15 % zniżki na samochody ciężarowe i dostawcze.
Ponadto zamierzam w pierwszym kwartale przeznaczyć kwotę 1000 złotych na reklamę poprzez telewizję lokalną Solec. Reklamy będą emitowane w późnych godzinach popołudniowych, a więc wtedy, gdy ludzie wrócą już z pracy. To zapewni, że stosunkowo największa liczba ludzi zapozna się z moją ofertą. Kampania reklamowa będzie również prowadzona w prasie lokalnej. Na ten cel przeznaczyłem 400 złotych. Społeczeństwo soleckie będzie mogło dowiedzieć się o działalności zakładu poprzez afisze reklamowe umieszczane na tablicach informacyjnych oraz słupach ogłoszeniowych na terenie osiedla i poza jego granicami. Na sfinansowanie wydruku afiszy reklamowych przeznaczyłem 100 złotych.

5.Profil produkcji.

Możliwości usługowe założonego przeze mnie zakładu nie są bardzo wysokie. Szacunkowo remont kapitalny samochodu osobowego będzie zajmował 3 dni, położenie warstwy lakieru na samochód wraz z czynnościami przygotowującymi około 4 godziny, remont silnika około 9 godzin. Większość napraw będzie wykonywana profesjonalnymi narzędziami firmy Bosch, ma to na celu usprawnienie i skrócenie czasu napraw, a więc zarazem zwiększenie wydajności. Zakład będzie prowadził współpracę z hurtownią części zamiennych znajdującą się na terenie Solca Kujawskiego. Ta kooperacja będzie odbywać się z korzyścią dla obu stron. Hurtowni zapewni ona zbyt a mi kupno tanich części zamiennych, narzędzi, lakierów oraz innych artykułów potrzebnych do świadczenia usług przez mój zakład. Jeżeli zakład będzie przynosił dość wysokie zyski możliwe jest powiększenie zakładu o budynek przyległy do zakładu. Ponieważ budynek ten jest większy w nim będą naprawiane samochody ciężarowe i dostawcze. Związany z tym będzie też zakup nowych urządzeń i narzędzi do specjalistycznych napraw.

6.Zarządzanie.

Solecki Zakład Naprawy Samochodów będzie zatrudniał dwie osoby. Zatrudniony przeze mnie pracownik, który ukończył Technikum Samochodowe, będzie wykonywał większość prac. Ja natomiast będę wykonywał drobne prace wykończeniowe, oraz zajmował się sprawami organizacyjnymi (zaopatrzeniem zakładu w części zamienne, wypełnieniem dokumentacji, wypisywaniem faktur, prowadzeniem księgowości). Pod moją nieobecność pracownikowi będzie powierzona opieka nad zakładem. Będzie on musiał przyjmować od klientów zamówienia na dokonanie konkretnych usług.

7.Plan finansowy.

Aby zakład mógł zacząć funkcjonować muszą zostać zrealizowane pewne nakłady inwestycyjne. Wszystkie wydatki związane z rozpoczęciem działalności zakładu i jej kontynuacją przedstawiam w tabelach poniżej.


Nakłady inwestycyjne.
Urządzenia 12 000 zł
Narzędzia 8 000 zł
Części zamienne 7 000 zł
Lakiery,itp. 500 zł
Razem 27 500 zł

Poniższa tabela przedstawia koszty ponoszone na bieżąco miesięcznie (spłata kredytu przez 12 miesięcy).

Koszty produkcji
Materiały bieżące 150 zł
Koszt wynagrodzeń 2 800 zł
Koszt energii elektr. 80 zł
Amortyzacja urządzeń 50 zł
Koszt dzierżawy gruntu 400 zł
Spłata kredytu wraz z odsetkami 5 000 zł
Razem 8 480,00 zł

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata