W mojej pracy chciałabym przedstawić argumenty przemawiające za tym, że mitologia jest odwiecznym źródłem inspiracji. Mit i jego postawa bohaterów powoduje, że odegrały ważna role w kulturze. Są źródłem tematów sztuk pięknych i literatury.
Pierwszym przedstawionym argumentem przemawiającym za słusznością postawionej przeze mnie tezy jest "Antygona" - Sofoklesa, która jest nawiązaniem do mitu o Labdakidach. W tragedii przedstawione zostały dzieje bohaterów skazanych na życiowe niepowodzenie.
Kolejnym argumentem, którym się posłużę będzie utwór pt. "Prawa i Obowiązki" - Tadeusza Różewicza. Zainspirowała go mitologia, a szczególnie mit o " Dedalu i Ikarze". Autor mówi, żeby nie zobojętnieć, pod naciskiem innych ludzi, otoczenia. Oraz prosi aby pomóc przysłowiowemu "Ikarowi".
Posłużę się wspaniałym obrazem, w którym ukazana jest tragiczne scena z mitologii Petera Bruegla - "Upadek Ikara". Obraz jest trochę przytłaczający. Ikar przedstawiony jest na drugim planie, jako prawie niewidoczny punkt. Na pierwszym planie autor ukazał chłopa orzącego ziemię. Malarz w ten sposób pokazuje obojętność ludzi na tragedię człowieka, który oddał się chwili marzeń.
Następnym utworem którego napisanie zainspirowała mitologia jest "Quo vadis" - Henryka Sienkiewicza. Autor dużo podróżował by sprostać wyzwaniu ukazania dwóch światów : starożytnego i chrześcijańskiego. Henryk Sienkiewicz bardzo dokładnie oddaje widok wnętrza miasta. W ten oto sposób powstała powieść zasługująca na nagrodę nobla.
Następnym argumentem zostanie obraz pt." Narodziny Wenus " - Sandro Botticelli. Obraz pokazuje piękny mit. Bogini miłości narodziła się w pianie morskiej, pięknego wiosennego poranka. Autor namalował boginię, ale również jej uczucia i piękno otaczającego ją świata i przyrody. Wenus była bohaterka mitologii, która inspirowała artystów do twórczości.
Ukazane przeze mnie argumenty potwierdzają tezę mojej pracy. Mitologia jest odwiecznym źródłem inspiracji twórczej.