Zasady bilansowe:
1.Zasada równowagi bilansowej
Wyróżnia się równością sum bilansu, a wynikająca z tego, że w bilansie te same składniki majątkowe ujęte są z 2 punktów widzenia:
-rodzaju środków gospodarczych
-źródeł ich pochodzenia tak, że
S aktywów = S pasywów
-Majątek (obrotowy + trwały) = kapitał (własny + obrotowy)
2.Zasada ciągłości bilansowej, wg której bilans zamykający 1 rok obrotowy jest jednocześnie bilansem otwierającym rok następny.
-Obligatoryjnie bilanse są sporządzane na koniec roku obrotowego, czyli najczęściej na dzień 31 XII ze szczegółowością nie mniejszą niż wykazana we wspomnianym wzorze.
-Ciągłość bilansowa może być:
a)formalna, gdy zachowany jest ten sam układ i sposób grupowania składników tak, aby kolejne bilanse były porównywalne.
b)merytoryczna, polegająca na stosowaniu tych samych zasad wyceny składników. Zmiana zasad wyceny wymaga uwidocznienia wpływu tych zmian na wartość poszczególnych składników i może nastąpić od pierwszego dnia nowego roku., a nie w końcu roku. Poza tym musi ona wynikać z uzasadnionych przyczyn, np.:
-wskazań biegłych rewidentów, kontroli skarbowej lub innej kontroli zewnętrznej
-istotnych zmian struktury organizacyjnej jednostki lub przedmiotu jej działalności
3)Rzetelnej wyceny, a więc wykazane w nim składniki aktywów i pasywów winny być zgodne ze stanem faktycznym odpowiednio, rzetelnie wycenionym
4)Zasada wyceny wg kosztu historycznego, wg której składniki majątku wycenia się w cenie nabycia lub w koszcie ich wytwarzania.
5)Ostrożnej wyceny (ostrożność) przejawiająca się przede wszystkim w sposobie podejścia do wyceny składników majątku, której należy dokonać tak, aby nie zawyżać ich wartości.