W lekturze "Kamienie na szaniec" szczególną uwagę zwróciła na mnie postać Alka. Był to wielki patriota. Jego odważne czyny sprawiły, że zdobył on krąg wiernych przyjaciół. Ludzie cenili jego szczerość i uczynność.
Aleksy Dawidowski był przystojnym młodzieńcem: "Wysoki, szczupły, o niebieskich oczach i płowej czuprynie, cięgle się uśmiechał, mówił szybko, wymachiwał rękoma i przy byle okazji wpadał w zachwyt." Alek miał również bardzo wysportowaną i silną sylwetkę, "był przesiąknięty optymizmem, chodzącym uśmiechem". Swoją odwagę ukazał w wielu czynach przeciwko Niemcom. Między innymi w akcjach Małego Sabotażu np. zrywanie wielkich czerwonych flag zaborczych, pisanie w publicznych miejscach haseł świadczących o walczącej Polsce. Jednak najbardziej zasłynął z powodu "kopernikowskiej afery", czyli zdjęcia marmurowej płyty z przykrytego pomnika. Wyczyn ten zasłynął w całej Europie, a Alek zdobył wielkie poparcie wśród przyjaciół. Miłość i oddanie Ojczyźnie, ale również brak rozsądku ukazał, gdy niemiecka policja przyszła do jego domu i zabrała ojca Alka. Gdy policjant przyłożył pistolet do brzucha i zagroził strzałem, chłopiec śmiało odpowiedział: "Strzelaj pan, Strzelaj pan".
Alek był również uzdolnionym chłopcem w wielu innych dziedzinach. Oprócz, wspomnianego wcześniej uprawiania sportu bohater uwielbiał zjeżdżać na nartach z wysokich szczytów. Interesowało go kino. Posiadał szczególną zdolność do obmyślania planów przeciwko gestapowcom.
Jednak Aleksy Dawidowski oprócz ducha walki i siły miał również wrażliwość i umiejętność kochania. Bardzo kochał swoich rodziców i to ich stawiał zawsze na pierwszym miejscu w życiu. Ukochaną dziewczyną bohatera była Barbara Sapińska.
Podoba mi się postać Alka. Szczególnie dlatego, że był on silnie związany z Ojczyzną i mimo wojny robił wszystko aby znowu mieszkał w wolnej Polsce.