Rękojmia
Rękojmia jest szczególnym rodzajem odpowiedzialności majątkowej z mocy prawa za dostarczenie towarów lub usług z wadami i dotyczy zarówno rzeczy nowych, jak i używanych. Odpowiedzialność ta ma charakter obiektywny, absolutny i niezależny od winy czy też wiedzy sprzedawcy (W. Jaślan 1994, s.24).
Odpowiedzialność:
Z tytułu rękojmi sprzedawca odpowiada:
1. Za wady fizyczne:
o jeżeli sprzedany towar ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność,
o jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których zapewnił sprzedawca,
o rzecz została wydana w stanie niezupełnym (B.Gnela 1997, s13).
2. Za wady prawne:
o jeśli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jest obciążona prawem osoby trzeciej np. hipoteką albo zastawem (Z. Radwański 1996, s.58).
3. Pozostałe przypadki:
o jeżeli wady powstały po dokonaniu sprzedaży na wskutek przyczyn tkwiących już poprzednio w sprzedanej rzeczy,
o odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy występuje, mimo iż kupujący nie zachował terminów, o których mowa w art. 563 k.c., jeżeli sprzedawca zataił wadę albo zapewniał o jej nieistnieniu kupującego (art. 564 k.c.).
Z tytułu rękojmi sprzedawca nie odpowiada:
? jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili nabycia rzeczy (Z. Radwański 1996, s.59-60),
? jeżeli wady powstały z winy kupującego po dokonaniu sprzedaży,
? jeżeli kupujący nie zawiadomił sprzedawcy o wadzie w przeciągu miesiąca od dnia jej wykrycia (W. Jaślan 1994, s.25),
? jeżeli upłynął termin składania roszczeń z tytułu rękojmi, który dla wad fizycznych wynosi 1 rok , a dla budynków 3 lata licząc od dnia kiedy rzecz została kupującemu wydana , w przypadku wad fizycznych z upływem roku, od dnia kiedy kupujący dowiedział się o wadzie (art. 568 1, art. 576 1),
? jeżeli towar został nabyty na drodze sprzedaży licytacyjnej w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym (Z. Radwański 1996, s.60).
Uprawnienia kupującego:
Z tytułu rękojmi kupujący posiada następujące uprawnienia:
? żądanie zamiany towaru na wolny od wad,
? żądanie usunięcia wady towaru,
? może żądać obniżenia ceny,
? może też ostatecznie odstąpić od umowy (B.Gnela 1997, s18).
W momencie kiedy kupujący chce odstąpić od umowy, sprzedającemu przysługuje prawo zgłoszenia oferty niezwłocznego usunięcia wady lub wymiany reklamowanego towaru na nowy wolny od wad. Prawo to nie przysługuje sprzedającemu w momencie kiedy wadliwy towar był już wymieniany bądź naprawiany (B.Gnela 1997, s20).
Odstąpienie od umowy następuje poprzez zwrot wadliwego towaru sprzedającemu i zwrot zainwestowanych środków pieniężnych kupującemu.