profil

Chrześcijaństwo w "Quo vadis".

poleca 81% 3043 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

W Powieści H. Sienkiewicza ?Quo vadis? spotykamy grupę chrześcijan, między innymi Ursusa, Ligię, Glaukusa, apostołów, Piotra i Pawła, ktorzy odznaczają się wiernością swoich ideałów. Wiedzą, że religia wymaga od nich wyrzeczeń i narzuca pewne rygory, wymagania, a pomimo tego wierzą w to, że ta nauka ogarnia świat i ona jedna może go odrodzić".
Pierwsi chrześcijanie to głównie ubodzy ludzie, których cechuje prostota, szacunek wobec innych, poszanowanie praw boskich:
"ci ludzie nie tylko czuli swego Boga, ale go z całej duszy kochali, a tego Winicjusz nie widział dotąd w żadnej ziemi, w żadnych obrzędach, w żadnej świątyni".
W obronie przed poganami ukrywają się ze swoimi wierzeniami, spotykają potajemnie na modlitwach. Ich zachowanie nie jest akceptowane przez niewierzących, oskarżają oni chrześcijan o zdradę i złe zamiary wobec Nerona, Są niesłusznie szykanowani i oskarżani.

Chrześcijanie to ludzie, którzy są honorowi, nigdy nie myślą o zemście, nawet wówczas, gdy padli ofiarą czyjejś intrygi i zostali skrzywdzeni. Umieją wybaczać, nawet swoim wrogom, nie czują zawiści ani zazdrości. Ich jedynym celem jest życie zgodnie z nauką Chrystusa i ze słowami Apostołów.
Rzesze chrześcijan wyzbyło się majątków i bogactw, by mogli tak jak Chrystus ujrzeć kiedyś Królestwo Niebieskie. Znosili cierpliwie upokorzenia i pogardę.

Jednym z wielu ludzi, którzy zmienili się dzięki chrześcijaństwu, którzy zmienili swoje życie był Grek - Chilon Chilonides. Ten człowiek był zdrajcą, który dla pieniędzy zrobiłby wszystko. Wierzył w to co akurat w tym momencie było dla niego wygodne. To przez niego Neron nabrał fałszywego wyobrażenia o "zaangażowaniu" chrześcijan w podpalenie Rzymu. Donosił on na nich do Nerona. Nie liczył się z drugim człowiekiem co udowodnił zdradzając dwukrotnie Glaukusa (nawet gdy ten przebaczył mu jego postępowanie). To co spowodowało zmianę jego postawy to moment, w którym ujrzał rzeź chrześcijan jaka została dokonana w czasie igrzysk. "Jacyś dobrzy ludzie ci chrześcijanie, a tak źle o nich mówią! O bogowie! Taka to sprawiedliwość na świecie. Lubię jednak tę naukę za to, że nie pozwala zabić. Ale jeśli nie pozwala zabijać to nie pozwala zapewne ani kraść, ani oszukiwać, ani fałszywie świadczyć, a więc nie powiem żeby była łatwą. Uczy ona widocznie nie tylko uczciwie umierać, jak uczą stoicy, ale i uczciwie żyć". Gdy to zobaczył to jakby na własnym ciele poczuł ból tych ludzi jaki im zadawano. To spowodowało, że się nawrócił. Spokorniał i poprosił o przebaczenie u Glaukusa. Gdy je otrzymał ochrzcił się i umarł śmiercią męczennika, wyrwano mu język i ukrzyżowano.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury